SMS TORK Kurumsal İletişim ve Pazarlama Sorumlusu Elif KAYA

 

“Bu süreçte teknolojinin önemini daha fazla kavradığımızı düşünüyorum”

 

“Özellikle pandemi dönemiyle beraber birçok planda aksamalar ve değişmeler yaşandı. Sektör olarak da dünyada olduğu gibi zor bir dönemden geçiyoruz maalesef. Fakat bu zorluğun içinden de bir şekilde sıyrılıp, ileriye dönük hamleler yapmamız gerekiyor. Teknolojinin kaçınılmaz bir gerçek olduğu zaten aşikardı. Bu pandemi döneminin bizi biraz daha bu serüvenin içine zorla attırdığını düşünüyorum.

 

Günlük yaşantımızda hemen hemen her şeyi dijital yolla halletmeye başladık. Birçoğumuz mutfak alışverişini dijital kanallardan yapmaya alıştı. Kıyafet ve ev ihtiyaçlarında da keza online sipariş oranları bu son dönemde arttı. İş yaşantımızda toplantılarımızı, görüşmelerimizi, siparişlerimizi, hayatımıza dokunan hemen hemen her şeyi dijital yolla halletmeye çalışıyoruz. Kişisel yaşantımızda olduğu gibi iş hayatımızda da süreçler bu şekilde gelişmeye başladı. Bu artık yeni bir yaşam tarzı oluşturacak hayatımızda ve bunu iş yaşamında, fabrikalarda da görmeye başlayacağız. Üretimde de görmeye başlayacağız. İleride fabrikamızı evden oturarak da yönetmeye başlayacağız. Dünya bu noktaya doğru ilerliyor.

Biz zaten firma olarak her daim yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve süreçlerimize uygulamaya çalışan bir firmayız. Fakat bu süreçte teknolojinin önemini daha fazla kavradığımızı düşünüyorum. Dünya ve sektörümüz artık bu yöne eğilmeye başladı. Biz de gelecek planlarımızı, üretimimizi buna göre şekillendirmeye çalışıyoruz. Bu zorlu süreçten ne öğrenip, kendimize ne katabileceğimize bakıyoruz.

 

Pazarı takip edip, müşteri ihtiyacına ve beklentisine göre hareket ediyoruz. Üretim planımız da aynı bu şekilde gelişiyor. Pazarın ihtiyacına göre yeni ürünlerimiz şekilleniyor. Tabi yenilik fikir olarak güzel gelse de, o alışma süreci kimi zaman zor olabiliyor. Fakat eğer gerçekten müşteri ihtiyacına yönelik ve kullanıcı dostu bir ürün tasarlandıysa, alıcısını her zaman buluyor. Önemli nokta müşterinin ihtiyacını, talebini doğru anlayıp; buna göre çözüm üretmek. Üretilen ürünün de beklentiye cevap vermesi ve kullanıcı dostu olması gerek.

İnovasyon her zaman en önem verdiğimiz ve firma olarak üstünde durduğumuz bir konu. Her yıl kendimizi yenileyip, yapı taşlarımıza bir tuğla daha koymak hedefimiz. Ar-Ge birimimiz ile yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor her yıl olduğu gibi. KOSGEB’den desteğini aldığımız bir projemiz var. Yine Türkiye’de ilk defa olacak bir ürün üreteceğiz. Projenin de sonlarına gelmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki sene için seri üretime geçme planlarımız bulunuyor. Ek olarak mevcut ürün gamımızdaki ürünlerimizi geliştirip, yeni seriler de eklemeye devam ediyoruz. Elektrikli aktüatör serimizde tüm ölçüleri bitirip, seriyi tamamlamak istiyoruz. Buna ek olarak mevcut ürünlerimizde geliştirmeler ve inovasyonlar yapıyoruz.

Fiziki yatırım olarak da şu an mevcut fabrikamızın yanında yeni fabrikamızın devam etmekte olan inşaat süreci var. Önümüzdeki sene içerisinde üretimin bir kısmını buraya taşımak istiyoruz. Buna ek olarak daha önce bahsettiğim gibi yeni ürün çalışmalarımız da devam ediyor. Önümüzdeki sene için güzel planlarımız, hedeflerimiz var. Her ne kadar pandemi dolayısıyla dünyaca zor bir süreçten geçiyor olsak da biz hedeflerimizi ve hayallerimizi küçültmek istemiyoruz. Bir işi başarmak için ne kadar çabalarsak, geri dönüşünü de o oranda alıyoruz. Bu yüzden hedefimiz her zaman için çalışmak ve yenilik üretmek.”

Önceki İçerik“Pompa-vana sektörü iklimlendirme sektörü içerisinde kritik bir öneme sahip”
Sonraki İçerikAyvaz, yangın grubuna kendi markası altında dört yeni ürün daha ekledi