Bosch Termoteknik Türkiye Pazarlama Direktörü Ali AKTAŞ

Tercihlerin ağırlıklı olarak yüksek enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombilerden oluştuğunu görüyoruz”

İklimlendirme sektöründe kombi ürün yelpazesi, her geçen gün gelişen teknoloji ve değişen müşteri ihtiyaçlarıyla kendini yenilemeye ihtiyaç duyuyor. Bosch Termoteknik olarak bu şartlara ve teknolojilere uyum sağlıyor; Bosch ve Buderus markalarımızla kullanıcılarımıza geniş bir ürün çeşitliliği sunuyoruz. Kullanıcı gelir dağılımı kapsamında tüm gelir gruplarına hitap eden bir ürün portföyümüz var. Tüketicilerin bireysel ısıtma ürünlerinde tüketim alışkanlıklarını incelediğimizde, ağırlıklı olarak tercihlerinin yüksek enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombiler olduğunu görüyoruz. Uzun yıllardır sektöre olan katkılarımız ve her ihtiyaca uygun ürün portföyümüzle yoğuşmalı kombinin mucidi olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Ayrıca sektörümüz geniş bir üretim hacmine sahip olmasıyla diğer sektörlerden ayrışıyor. Ülkemizde gerçekleştirilen katma değeri yüksek üretim ise, Türkiye’nin ithalat ve ihracat dengesine pozitif katkı sağlıyor. Aynı zamanda maliyet olarak avantajlı bir pazar olan ülkemizin her geçen gün dış pazarlara ihracat hacmi genişliyor. Tüm bu şartları göz önüne aldığımızda iklimlendirme pazarındaki üretim yatırımları ekonomimiz adına büyük önem taşıyor. Pandemi sürecinde, sektörümüzdeki tüm şirketlerin üretim ve ihracata devam etmesi her zamankinden fazla öne çıktı. Bu noktada şirketimiz yaklaşık 1000 çalışanı ile hem iç hem de uluslararası pazar için güçlü üretim kapasitesiyle ülke ekonomimize büyük katkı sağlıyor. Üretimimizin %70’ini Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar, Latin Amerika ve Uzak Doğu’daki 41 ülkeye ihraç ediyoruz. Tüm dünyaya gerçekleştirdiğimiz satışla Türkiye’nin en büyük 40.ihracatçısıyız. Üretim ve ihracatın sürekliliği sayesinde sektörümüzün zorlu şartlarla başarıyla mücadele edeceğine inanıyoruz.

Pandemi sebebiyle sektörümüz zorlu bir dönemden geçiyor. Ancak Bosch Termoteknik olarak biz, ülkemize sağladığımız istihdam ve başarılı ihracat rakamlarının devamlılığı için önlemler alarak çalışmaya devam ediyoruz. Böyle bir dönemde müşterilerimize kesintisiz ürün ve hizmetler sağlamanın ve kendilerine olumlu bir müşteri deneyimi yaşatmanın çok daha önemli olduğunun farkındayız. Bu noktada şartlar ne olursa olsun “Önce Müşteri” bakış açımızla projelerimize ve ürün gamımızı genişletmeye devam ettik. Sektörümüzün hareketlenmesinin de pozitif etkisiyle 2020 yılını, hedeflediğimiz ciro ve satış rakamlarına ulaşarak kapatmayı, hayatı kolaylaştıran yenilikçi ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

2020 yılında yoğuşmalı kombi pazarının kendi içindeki dinamiklerini ve müşterilerimizin beklentilerini göz önüne alarak ürün geliştirmeye devam ettik. Bu doğrultuda Bosch Condens 2200i W ve Buderus Logamax Plus GB022i yoğuşmalı kombilerimizin 20 kW kapasiteli yeni cihazlarını pazara sunduk. Enerji verimliliği skalasında A sınıfında yer alan kombilerimiz, düşük ısı ihtiyaçlarında dahi yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlıyor. Özellikle pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artması ve küçük evlerin kendi kapasitelerine uygun ısınma ihtiyacını göz önüne aldığımızda, farklı kapasitelerdeki bu ürünlerimiz oldukça fazla dikkat çekiyor. Ayrıca Nisan ayı sonunda VRF ticari klima sistemleri ürün gamımıza eklediğimiz yeni nesil Bosch AirFlux VRF klimalarımızla da sektörümüz için ciddi bir atılımda bulunduk. Özetle ısıtma, soğutma ve havalandırmada yaptığımız yatırımlarla sektörümüzde büyüyen ve her geçen yıl üretim kapasitesini geliştiren bir yapıda ilerlemeye devam ediyoruz. Ayrıca sektörümüzdeki IoT yatırımlarını çok kıymetli buluyoruz. Önümüzdeki süreçte, ısıtma sisteminin en akıllı ve verimli şekilde kullanılmasına ve tasarrufa odaklanan cihazların öne çıkacağına eminiz. Bosch olarak şirketimizin vizyonunda ise, ilerde çok daha “akıllı hale gelecek olan” evler, şehirler ve ülkelere nesnelerin interneti ile katkı sağlamak bulunuyor.

Belirttiğim gibi pandemide evde geçirilen vaktin artmasıyla kullanıcılarımız için enerji tasarrufu sağlayan cihazlarla ısınmak, seçim kriterlerinde üst sıralara çıktı. Bu yüzden, yoğuşmalı kombilerdeki ErP enerji skalasının ve cihazların tasarruflu kullanımına odaklanan akıllı oda kumandalarının büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Oda kumandalarında ise, kullanıcılarımıza hızlı, akıllı ve bağlanabilir çözümler sunmayı önemli buluyoruz. Bu noktada mobil uygulama aracılığıyla tüm ayarlamaları rahatlıkla yapabildiğiniz Bosch Easy Control ve Buderus Logamatic TC100 oda kumandaları sektörümüzde ön plana çıkıyor. Cihazlarımız varlık algılama ve kendiliğinden öğrenme özellikleri ile kullanıcıların günlük ısınma rutinini öğrenerek %26’ya kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca yalnızca ürünlerimiz ile değil ürünlerimizi müşterilerimize ulaştırdığımız platformlar, yenilikçi projeler de sektörümüzde dikkat çekiyor. Bosch Termoteknoloji olarak bu bakış açısıyla 2020 yılında Kombi Seçim Programı’nı hayat geçirdik. Programımız ile son kullanıcılarımız artık, evleri için en ideal kombi modelini hızlıca seçebiliyor ve her şey dahil paket fiyatları görüntüleyebiliyor. Bu sayede Bosch Termoteknik güvencesiyle yerinde kombi değişimi sürecinde sürpriz fiyatlar ile karşılaşmıyorlar. Geliştirdiğimiz platform üzerinden iletilen kombi talepleri otomatik olarak son kullanıcılarımıza en yakın ve uygun üç Bosch Termoteknik iş ortağına iletiliyor. Sisteme dahil olan ve dijital alanda uzman olan partnerlerimiz, bu platform üzerinden kombi talebinde bulunan kullanıcılara maksimum 2 saat içerisinde geri dönüş sağlayarak onların ihtiyaçlarına anında çözüm buluyor. Kullanıcılar bu platforma web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan direkt olarak erişim sağlayabiliyor. Dünya çapında mücadele ettiğimiz pandemi döneminde; hızlı, zahmetsiz ve güvenilir bir hizmetin müşterilerimiz için ne kadar önemli olduğunu daha da iyi gördük. Yeni kombi seçim programı sistemimiz de tam olarak bu amaçlara hizmet ederek memnuniyet sağlıyor. Bu tür teknolojik ve tüketicilerinin hayatını kolaylaştıran uygulamaların son kullanıcılar tarafından çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Önceki İçerikGlobal Enerji Derneği’nden “yeşil tarife”ye destek
Sonraki İçerik“Doğal gazın hemen her ilde kullanılır hale gelmesine paralel olarak ısıtma ve kombi sektörü de hızla yükselişe geçti”