COPA Genel Müdürü Ersin KANTAR

“Doğal gazın hemen her ilde kullanılır hale gelmesine paralel olarak ısıtma ve kombi sektörü de hızla yükselişe geçti”

Ülkemizde ilk 1987 yılında, fiili olarak gerçekleşen doğal gaz dönüşümü sonrasında süregelen çalışmalarla 2018 yılının Aralık ayında Türkiye’nin 81 ilinin tamamına doğal gaz ulaşmış durumda. Artık ülkemizde yaklaşık 50 milyon nüfus doğal gaz kullanıyor. Türkiye’nin dört bir yanında hızla yükselen inşaatlar, doğal gazın hemen her ilde kullanılır hale gelmesi gibi etkenlere paralel olarak ısıtma ve kombi sektörü de hızla yükselişe geçti. Doğal gazın diğer yakıtlara göre daha uygun ve kullanımının tüm illere dağılmış olması gibi sebeplerden dolayı; kombi pazarı 20 yılı aşkın süredir gelişerek devam ediyor. Avrupa’da kombi sektörünün en büyük pazarları arasında Türkiye ilk 4 ülke içerisinde yer alıyor. Dünya devi markalar ülkemizi üretim üssü olarak konumlandırmış durumda. Ülkemizde yılda ortalama 1 milyon adete yakın kombi satılıyor. Ülkemizde ısıtma ve kombi sektöründe %100 yerli üretim yapan Türk markaları olarak dünya devi markalarla rekabet ediyoruz.  Bu yıl içinden geçtiğimiz pandemi süreci sebebiyle, her sektörde olduğu gibi sektörümüzde de daralmalar yaşandı. İş yapış biçimlerimizi, günlük hayattaki tutum ve davranışlarımızı değiştirdi. Birçok sektörde olduğu gibi iklimlendirme sektöründe yer alan firmalar olarak da pandeminin yarattığı aynı risk ve etkenler ile karşı karşıyayız. Bu süreçte biz de her işletme gibi, önceliği tüm alanlarımızda sürdürülebilirliğe ve kesintisiz hizmeti sağlamaya verdik. Kamu otoritelerinin direktifleri paralelinde faaliyetlerimize devam ettik. Tedarik zinciri ve lojistik konularındaki riskleri güncel takip ettik, tüm planlamalarımızı müşterilerimizin güncel durumlarını değerlendirerek ve faaliyet gösterdiğimiz pazarlardaki güncel ihtiyaçlara göre yaptık. 4 yıldır dijital dönüşüm içinde olmamız bu süreci kolayca atlatmamızda büyük bir etken oldu. Yatırım projelerimiz ve yeni ürün çalışmalarımız kesintisiz şekilde devam ediyor. Yeni sezona ürün portföyümüze kombi ailesini de ekleyerek başlıyoruz. Kombi ailemizin ilk modeli COPA Eomix kombiler ile sezona hazırız.

COPA kombiler, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son teknoloji ve yalın üretim felsefesine sahip yeni fabrikamızda üretiliyor. 7.000 metrekarelik alana sahip bu tesisimizde yıllık 150.000 adet ürün üretim kapasitesine sahibiz. Üretimimizde kurduğumuz son teknolojiye sahip sistemler sayesinde hem işlevselliği sürdürülebilir kılıyoruz hem de maksimum verimlilik sağlıyoruz. Biliyoruz ki; günümüz koşullarında sanayi kuruluşları için dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 uygulamaları gelişim ve rekabet koşulları için olmazsa olmazlardan. Bizler de üretim ve yönetim süreçlerimizde bu uygulamaları kullanıyor, markamızı geleceğe daha emin adımlarla hazırlıyoruz. Sac parçaların pres hatlarında üretiminden, elektrostatik toz boya tesisimizde boyanmasına ve plastik parçaların enjeksiyon yöntemiyle üretimine kadar çok yönlü üretim yapıyoruz. Burada en çok ayrıştığımız konulardan birisi ise kendimize has geliştirdiğimiz üretim tekniği. Temelinde “Tek Parça Akış” mantığına göre tasarladığımız bu teknik sayesinde maksimum verimliliğin yanı sıra proseslerde oluşabilecek hataları en aza indiriyoruz. Ayrıca bilgisayar destekli takip sistemlerimiz sayesinde üretimdeki her aşamada izlenebilirlilik sağlayarak kalite kontrolünü maksimum seviyede yapıyoruz. Ürünlerimizde tam performans ve tam güvenlik sağlıyoruz. Ürünlerimiz paketleme öncesinde, simülatörlerde ev şartlarına en uygun şekilde test edilmektedir. Ve tabiki Ar-Ge… Bugüne kadar edindiğimiz tecrübe ve know-how’un yanısıra geniş Ar-Ge ekibimiz yüksek mühendislik ve inovatif tasarım uygulamaları ile faaliyet göstermektedir. Tüketici beklentilerini ve pazar ihtiyaçlarını hedef alan Ar-Ge faaliyetlerimizin tasarımlarında FMEA analizleriyle riskleri azaltılıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız sırasında dünyaca kabul edilmiş test standartlarında bilgisayar destekli testler ile tam güvenlik sağlıyoruz.

Kuruluşumuzdan beri tüm COPA Ailesi olarak en önemli hedefimiz, tüketicilerimiz ve tüm paydaşlarımızla uzun yıllara dayanan güven odaklı ilişkiler kurmak, bunu sürdürülebilir kılmak ve ürünlerimiz ile %100 memnuniyeti sağlamak.. Bu hedeflerimiz sonucunda, ilk kombi modelimizi geliştirirken ısınma konforunu da sonsuz olarak sağlamak istedik. Ürün ailemizin yeni üyesi olan kombilerimizin ilk modelinin ismini koyarken de sözlükte sonsuzluğu ifade eden ‘EON’ kelimesinden yola çıktık ve premix teknolojisiyle bu kelimeyi harmanladık. COPA Eomix kombilerimiz ile sonsuz konfor sağlayacağımıza inanıyoruz.

Premix yoğuşmalı Eomix model kombilerimizde, özel COPA tasarımlı paslanmaz çelik eşanjör kullandık. Bu eşanjör, diğer modellere göre % 10 daha fazla eşanjör yüzeyine sahip olduğu için daha fazla verim sağlayan bir yapıda. Radyatör ısıtması ve kullanım suyu üretiminde A sınıfı yüksek sezonsal verimliliği ile az elektrik tüketiyor ve enerji tasarrufu sağlıyor. Özel tasarım silencer’ı, verimli brülörü ve yüksek güçlü fan motoru sayesinde Eomix kombilerimiz geniş modülasyon aralığına sahip olup, tam ve sessiz yanma sağlıyor. Aynı zamanda özel, yüksek ve tüm yüzeylere uygulanan izolasyon, kombimizin ekstra sessiz çalışmasını sağlıyor. Eomix kombilerde % 6’ya varan düşük sarfiyatı ve verimli yanmayı sağlayan özel akıllı adaptasyon sistemi bulunuyor. Bu özellik sayesinde Eomix kombiler, bulunduğu iklim şartlarını ve evi tanıyarak daha az gaz harcıyor; maksimum performans ve maksimum verimlilik sağlıyor. Ürün geliştirme çalışmalarımızda gördük ki, kombinin markası ve performansı kadar görsel tasarımı da çok önemli. Yaptığımız araştırmalar bize, kombi ne kadar erkeklere hitap eden bir ürün gibi gözükse de, satın alım tercihlerinde kadınlarında karar verici noktasında olduğunu gösterdi. Biz de kombi modelimizi tasarlarken; estetik olmasına, pratik kullanımına dikkat ettik. COPA Eomix kombiler; hem ortama estetik olarak uyum sağlıyor, hem de kullanım kolaylığı sağlayan dijital LCD led ekranı, soft touch tuşları ve çevirme butonları ile kullanıcı dostu arayüze sahip.. Eomix kombileri, hem kullanıcı hem de servis dostu çözümler sunan komponent yapısına sahip bir ürün olarak tasarladık. Eomix kombilerimizin 20 kW, 24 kW ve 35 kW olarak 3 farklı kapasitesi bulunuyor. Tüm kapasiteler her ortamda montaja olanak veren aynı kompakt boyutlarda.

Kombi ürün ailemizde Eomix modeli sadece bir başlangıç… 28 yıldır ısıttığımız evleri, şimdi de kombilerimiz ile sıcacık yapacağız…

Önceki İçerik“Tercihlerin ağırlıklı olarak yüksek enerji verimliliği sağlayan yoğuşmalı kombilerden oluştuğunu görüyoruz”
Sonraki İçerikİzocam PEflex Fidan Koruyucu üreticilerin en büyük yardımcısı