İklimlendirmede yeni çözümlere yönelen Daikin, ABD’li startup Locix’e yatırım yaptı

 

Daikin Industries Ltd.; data, konumlama, gelişmiş yapay zeka ve Wi-Fi kombinasyonunu kullanarak mekansal zeka çözümleri üreten ABD’li startup Locix’e 2 milyon dolarlık yatırımda bulundu. Ürün şirketi olmak yerine çözüm şirketi olma amacına doğru atılan bu adımla Daikin, sektöründe yeni iş çözümlerine ulaşarak fark yaratmayı amaçlıyor. Bu amaçla kurumsal risk sermayesini ilk kez Japonya dışında bir şirket için kullanan Daikin, önümüzdeki 5 yıl için global startup şirketlerine yaklaşık 100 milyon dolar yatırım bütçesi ayırdı.

Bir süredir teknolojinin ve tüketici beklentilerinin uğradığı değişimi göz önüne alarak “ürün şirketi” olmak yerine “çözüm şirketi” olmak amacına yönelen Daikin Industries Ltd., Silikon Vadisi’ndeki bir startup olan Locix, Inc.’e, 2 milyon dolarlık yatırımda bulundu. Locix, lokasyonu saptamak ve analiz etmek amacıyla mekansal ve görsel verilerle birlikte, kapalı alan konumlandırma teknolojisi, gelişmiş yapay zeka ve Wi-Fi kombinasyonunu kullanarak mekansal zeka çözümleri üretiyor. Elde edilen veriler daha sonra kritik hizmetler için otomatik karar verilmesini sağlamak üzere kullanılıyor. Bu hizmetler dağıtım ambarları ve fabrikalarda varlık yönetimi, çalışanların hareketlerini temel alan operasyon verimliliği ve akıllı binaların gelişmesi için içinde bulunan kişilerin izlenmesi gibi pek çok alanı içeriyor.

2020 mali yılı içerisinde sona erecek olan stratejik yönetim planı Fusion 20’nin temel unsurlarının bir parçası olarak Daikin, iklimlendirme cihazlarını ağlara bağlayarak ve iklimlendirme ile ilgili büyük verileri analiz ederek iklimlendirme alanında farklı çözümleri hızlandırmayı ve yeni bir müşteri değeri oluşturmayı planlıyor. Söz konusu yatırım ile Daikin, Locix’in yüksek oranda doğru olan yerel konumlandırma teknolojisi olan Locix LPS’yi kullanarak, kurulum sahalarındaki çalışma saatlerini azaltmayı hedefliyor. Locix LPS çözümü, kapalı alandaki iklimlendirme ünitelerinin konumlandırma bilgilerini yapılandırıp, doğrulayacak ve daha önce manuel olarak yapılan uzaktan izleme hizmetlerini otomatik hale getirecek. Ayrıca bir ofis binası içerisindeki insanların varlığı ve hareketlerini tespit ve analiz edebilecek. Bu ve benzeri yatırımlarla Daikin, böylece ofis alanları için iklimlendirmede yeni bir çözüm segmentinin gelişmesini hedefliyor.

5 yıl için 100 milyon dolar bütçe

Daikin, modern ve gelişmiş çözümler sunan yeni teknolojilerin ve yeniliklerin geliştirilmesini desteklemek amacıyla, bünyesi dışındaki kuruluşlarla beraber “ortak buluşlar” gerçekleştirmek amacına büyük önem veriyor. Bu çabanın bir parçası olarak Kasım 2019’da Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde startup şirketleri ile işbirliğini destekleyen CVC Bölümünü kurdu.

Daikin, önümüzdeki 5 yıl için global startup şirketlerine yaklaşık 100 milyon dolar yatırım bütçesi ayırdı. Locix için ayrılan tutar, Daikin’in Japonya dışında bir şirkete yaptığı ilk yatırım olarak önem taşıyor. Daikin, bundan sonraki süreçte yabancı ortaklarla dünya çapında güçlü ilişkiler kurmak için benzer yatırımlara devam ederek açık inovasyon faaliyetlerini hızlandırmayı hedefliyor.

 

Önceki İçerikVaillant, Sabancı Üniversitesi öğrencilerine müşteri deneyimi odaklı iş stratejisini anlattı
Sonraki İçerikAyvaz, pandemi sürecini küresel çapta büyüyerek geçiriyor