Kombi Klima Shop: Verimliliğe odaklandı

“Kombi Klima Shop’un Pazarlama Müdürü Bedri Mumcu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, firma olarak ısıtma ve soğutma sektöründe benimsedikleri inovatif yaklaşımı, müşterilere sundukları esnek ödeme seçenekleri, hızlı stok yönetimi ve müşteri taleplerine anlık yanıt verebilme yetenekleri gibi konuları konuştuk. Ayrıca, firmanın kısa ve orta vadeli hedeflerini, dijital dönüşüm projelerini ve sektördeki rekabet avantajlarını da ele aldık. Kombi Klima Shop, iş ortaklarına odaklanan bir hizmet anlayışıyla sektörde öncü bir konumda yer almaya devam ediyor.”

Firmanızın iş modeli ve hizmetlerini özetleyebilir misiniz? (Üreticilere, perakendecilere ve tüketicilere sunduğunuz hizmetler hakkında)

Kombi Klima Shop 2012 yılından bu yana ısıtma ve soğutma sektöründe ihtiyaç duyulan tüm ürünleri sektördeki firmalarla buluşturan ulusal bir satış firmasıdır. Üreticilere rakip olmuyor, son kullanıcıya satış yapmıyor, gelen talepleri perakendeci firmalarımıza yönlendiriyoruz. Yani gerçek anlamda b2b firmasıyız. Sektörümüzün en geniş dağıtım kanalına sahip olan Kombi Klima Shop, dijital franchising sistemi ile 81 ilde 4.500’ün üzerinde firmaya direkt satış yapmaktadır.

Üreticilere; finansal riske girmeden, yüksek pazarlama & satış maliyetlerine katlanmadan, kısa zamanda yüksek pazar payı kazandırıyoruz. Geniş dağıtım kanalımız ile Türkiye’nin her yerine ulaşabilmelerini sağlıyoruz. Müşteri memnuniyeti sağlamaları için tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyoruz.

Perakendecilere; satın almasından tahsilatına, muhasebesel işlemlerine kadar tüm iş süreçlerini yönetebildiği franchising sistemi oluşturduk ve herhangi bir bedel almadan kullanımına sunuyoruz. Mobil uygulamamız ve b2b.kombiklimashop.com – dijital franchising sistemimiz ile; global ve ulusal birçok markanın her modelinde stoklu çalışarak toplu iş taleplerini dahi anlık karşılayabiliyoruz. Bu sayede, müşterilerine birden fazla marka ile ürün sunabilmelerini sağlıyoruz. 7/24 tahsilat, tüm bireysel kredi kartlarına 12 taksit, 15 gün açık hesap çalışma ve 90 güne kadar vadeli alım imkânı sunuyoruz. Oda termostadından split klimaya kadar birçok üründe işyerine ücretsiz teslimat yapıyoruz. Kampanyalarımızla şirket giderlerine katkı, birikim ve seyahat imkânı sunuyoruz. Tabela, stant vb pazarlama desteklerimiz ve distribütörlüklerimiz ile satış potansiyelini ve kârlılığını arttırıyoruz. Kombi Klima Shop konsept mağazalı standart franchising sistemimiz ile kombi, klima vb ürün almayı düşünen tüketicilerin mağazasına girmesini sağlıyoruz.

Tüketicilere; doğru seçim ve hızlı alım için, aynı mağazada ihtiyacına ve bütçesine uygun ürünü bulabilmeyi hatta birden fazla markayı görmeyi ve karşılaştırmayı, uygun fiyat ve 12 taksit alma fırsatı ile kurumsal ortamda hizmet almayı sunuyoruz.

Kombi Klima Shop dijitalleşmeye öncülük ederek “Tek Noktada Çoklu Çözüm” ilkesi ile hareket ediyor. Üreticiler, perakendeciler ve son kullanıcılar için fark yaratmaya; iş ortaklarının gelecekteki ihtiyaçlarına çözümler üreterek sektörümüze faydalı olmaya devam ediyoruz.

Finansal işlemlerde sunduğunuz esnek ödeme seçenekleri ve vadeli alım imkanı hakkında daha fazla bilgi alabilir miyiz?

Bankalar ile çok iyi anlaşmalar yapıyoruz. Ödemeler konusunda farklı enstrümanlar uyguluyoruz. Kredi kartlarına 12 taksit imkanı sunuyoruz. DBS, GFT (Garantili Fon Transferi), Ziraat Kesin Ödeme Sistemi ve Vinov ile 90 güne varan vade imkanı, 15 gün açık hesap çalışma, 5 gün ödeme opsiyonu ve Fibabanka Alışveriş Kredisi ile 36 aya varan alışveriş kredisi ile ödeme avantajları sunuyoruz. Bu avantajları da bayilerimiz, tüketiciye kullandırarak, ödeme kolaylığı sağlıyor. Ayrıca çek ile uzun vadeli alım imkanı sunmaya başladık. Firmalarımız Banka Teminat Mektubu karşılığında, ister 90 gün vadeli çek ile ister kredi Kartı ile 15 gün içinde kapanmak üzere açık hesap çalışabilmektedir. Bankaların, ticari kredi kartlarına uyguladığı taksit sınırlamaları ve DBS limitlerini enflasyon oranında geliştirememesinden dolayı vadeli alımlar için yeni bir opsiyon olarak sunduk. Ayrıca firmalarımızı hızlı artan maliyetlere karşı da koruyacak bir avantaj olacak. Teminat mektubu limitleri kadar 90 gün vadeli çek ile ürün alabilmektedirler.

Ürünlerin stok yönetimi ve müşteri taleplerine anlık yanıt verebilme yeteneğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Öncelikle firmalarımız, fiyat tekliflerini, siparişlerini ve ödemelerini b2b üzerinden yapabildikleri için anlık sipariş akışı oluyor. Hatta müşterilerine mobil üzerinden fiyat verebiliyorlar ve tüm sipariş akışlarını yönetebiliyorlar. Dolayısı ile anlık olarak müşterilerine hizmet sunuyorlar.

Stoklu çalışma sistemimizin yanı sıra Dudullu, Alibeyköy, Elazığ ve Van’da yüksek hacimli toplam 10.500 m2 depolama alanına sahibiz. Bu depolarımızdan 9 sevkiyat aracımız ile 8 ilde yarım günde teslimat yapıyoruz. Diğer illere ise 36 lojistik firması ile çok hızlı sevkiyatımız oluyor.

İş ortaklarının satış potansiyelini arttırma ve kârlılıklarını arttırma konusundaki stratejilerinizden ve kampanyalardan bahseder misiniz? 

Kombi Klima Shop faaliyete başladığından beri kampanyalar sunmaktadır. Diyebilirim ki hızlı büyümemizin nedenlerinden biri de yaptığımız kampanyalar olmuştur. Doğru zamanda, doğru markaya, doğru miktarda, doğru firmalara, doğru kampanyalar yapıyoruz. Lansman, altın, yakıt, seyahat ve hediye kombi kampanyalarını etkin kullanıyoruz. İlk yıllarımızda kampanya bütçelerinin tamamını kendi marjımızdan karşılıyorduk, hem de rekabetçi ürün satış fiyatıyla, bunu ciromuzun yüksek, genel giderimizin düşük olması sayesinde oluşturduğumuz pozitif fark sayesinde yapabildik. Zaman içerisinde yeni distribütörlük anlaşmalarımızda üreticilerden aldığımız ek kampanya bütçeleri ile sektörde ses getiren kampanyalara imza attık, az öncede söylediğim gibi bu durum satışlarımızı önemli seviyede arttırdı. Bunun yanında toptancı bayisi olduğumuz üreticiler de bize kampanya desteği sunmaya başladı ki onlar için yönetilmesi zor, pek de denenmemiş bir iş modeli olmasına rağmen başarılı bir şekilde yönettik ve hep beraber faydalarını gördük. Bu sayede hem bizim hem de kampanya yapmamıza imkan veren üreticilerin satış miktarları arttı.  Ayrıca üreticilerin yapmış oldukları kampanyaları direkt çalıştığımız firmalara sunuyor ve bu kampanyalardan yararlanmalarını sağlıyoruz. Yılın 365 gününde de mutlaka kampanyalarımız oluyor. Üreticilerin sunmuş oldukları “Kulüp Sistemleri” var. Çok da etkin kullanıyorlar. Biz de kombi sattığımız firmaları kulüp üyesi yaparak faydalanmalarını sağlıyoruz. Özellikle son yıllarda Kulüp kampanyaları, taahhütçü firmaların karlılıklarını arttırdı.

“Tek Noktada Çoklu Çözüm” ilkemizle, birçok ürünü ve farklı marka seçeneklerini firmalarımıza sunuyoruz. Firmalarımız da değişken müşteri taleplerini çok rahat karşılıyor ve satış potansiyelleri artıyor. Sektörü ve teknolojiyi yakından takip ederek pazarın dinamiklerine göre yeni ürünlerin satışına başlıyoruz.

Sektördeki rakiplerinizden sizi farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Odağımızda satış yaptığımız firmalar olduğu için tüm yatırım ve geliştirmelerimiz onlara yönelik oluyor. Teknolojinin ve dijitalleşmenin sağladığı kolaylıkları nasıl firmalarımıza adapte ederiz diye düşünüyoruz. Hızlı sipariş, hızlı sevk, hızlı ödeme, hızlı takip ve tüm bu işlemleri hayata geçirirken basit ve kolay kullanabilir olmasına dikkat ediyoruz. Her gün yeni bir deneyim tecrübe ediyoruz, yeni bir ihtiyaç haiz oluyor, dünya ve ticaret çok hızlı değişiyor. B2b sistemimizdeki değişiklikleri de bu gelişmelere göre yapıyoruz.

Kombi Klima Shop’un kendi ürettiği veya bir üreticiye kendi adına ürettirdiği ürün bulunmamaktadır, Hiçbir İş ortağımıza rakip olmayı düşünmüyoruz. Ne üreticilere ne bankalara ne de mal sattığımız firmalara.

B2b sistemi, ücretsiz sevk, güçlü stok, 12 taksit, herkese özel kampanyalar, profesyonel sektör tecrübeli kadro, geleneksel bayi toplantımız, seyahatlerimiz ve reklam destekleri diğer ayrıcalıklı özelliklerimizdir.

Kombi Klima Shop’un kısa ve orta vadeli hedefleri nelerdir?

2024 yılında bizi çok heyecanlandıran ve çok büyük bir yatırım olan Dijital Dönüşüm Yenileme Projesini hayata geçireceğiz. İş süreçlerimize yapay zekayı da entegre edip iş ortaklarımızın beklentilerine daha hızlı ve daha efektif cevap vereceğiz. SAP ile yapmış olduğumuz iş birliği ile beraber, yine bir ilke imza atarak, Türkiye’de ilk Rise With SAP Public Cloud S4 Hana uygulamasının çalışmalarını başlattık. SAP Cloud ile beraber şirketimizin kurumsal kaynak planlama operasyonlarını iyileştirip, daha güvenli hale getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Cloud yapısı ile beraber her yerden güvenli erişimi global bir çözüm ile sağlamış olacağız. HVAC sektöründe sadece Türkiye’de değil dünyada dijitale ilk yatırım yapan ve kullanan firmalardan biri olduk. Bu son dijital yatırımımız ile dijital rekabette ayrı bir seviyede olacağız.

Ocak 2024’de 5.600 m2 depo alanına sahip Elazığ Lojistik Merkezimizi açtık. En son olarak da Van’da depomuz hizmete girdi. Doğu ve Güneydoğu Bölgesindeki 14 ilde müşterilerimize çok daha yakın olacağız. Elazığ içinde kendi sevkiyat araçlarımızla yarım günde teslimat yapıyoruz. Çevre il ve ilçelere de teslimat süresini kısalttık. Verimliliğimizi arttırmaya yönelik ihtiyaç olan bölgelerde şube ve depo yatırımlarımız devam edecek. Türkiye genelinde saha satış ekibimizi oluşturduk ve büyütüyoruz. Satış ekibimiz, Edirne’den Ardahan’a her ilimizi her ilçemizi yoğun bir şekilde ziyaret ediyor. Vermiş olduğumuz hizmetin kalitesi ile 4.500’ün üzerinde firmaya satış yapıyoruz. CRM otomasyonumuz ile sahayı anlık takip ediyoruz. Bu alandaki hem insan hem de teknolojik yatırımlarımız devam edecek.

İklimlendirme sektöründe yeni bir dönüşüm yaşanıyor. Dünyada artık çevreci ve tasarruflu ürünler ön planda. İklim krizinin etkileri ile fosil yakıtlı cihazlara ve pahalı enerji tüketimine alternatif çözümler sunulmaya başlandı. Isı pompaları ve elektrikli cihazlar kısa vadede hayatımızda yer alacak ürünler olacak. Bizde bu yeni ürün gruplarına yönelik strateji ve yatırımlarımızı oluşturacağız.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Sektörüne tutkuyla bağlı kurumsal bir firmayız, büyümeye devam eden profesyonel ekibe sahibiz. Tüm ekip olarak sektörümüze faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu vesile ile tüm sektörümüze de başarılı bir yıl dileriz.

Önceki İçerikİklimser: Satış Sonrası HizmetlerdeYenilikçi Yaklaşım ve Güçlü Altyapı
Sonraki İçerikCOPA,yeni ürünleriyle MCE Milano Fuarı’na katılıyor