Protech’in geliştirdiği roket pelet sobaları, soğuk gün dostu olmaya devam edecek

Endüstriyel kazan ve mekanik tesisat sistemleri üzerine faaliyetlerde bulunan Protech Kazan ve Makine Sanayi firma genel müdürü Muhammed Çiçeklidağ, sektörde başarı sağlamış, güvenli uygulamaları müşterileri ile buluşturan bir marka olma yolunda ilerlediklerini dile getirdi.

Son birkaç yılda dünya düzeni değişirken, enerji savaşları ile birlikte yaşam konforunu iyileştirmeye dayalı ürün ve hizmet anlayışının da boyut değiştirdiğini söyleyen Muhammed Çiçeklidağ, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Teknolojik ve inovatif yatırımlarda enerji verimliliği olması, doğa dostu olması, can ve mal güvenliğini sağlaması, fiyat-performans doğrultusunda yatırımın geri kazanım süresi gibi ana kriterler aranmaktadır. İthal enerjinin endüstri ve konutlarda tüketim maliyetleri arttıkça alternatif enerji kaynaklarına olan yönelimlerde hızla artmaktadır. Dolayısıyla endüstri ve konutlarda alternatif enerji kaynağı olarak kullanılan yakıt peletine olan ilgi gün geçtikçe büyümektedir.”

Protech Kazan ve Makine Sanayi Genel Müdürü Muhammed Çiçeklidağ, “Mart 2022’de Ar-Ge’sini ve benzersiz mekaniğini tamamladığımız ürünü geleneksel soba kültürümüze uyarlayarak satışa hazır hale getirdik”

2018 yılında evsel ısıtmada kullanmak için pelet yakıtlı soba araştırmalarına başladıklarını söyleyen Muhammed Çiçeklidağ, sürecin devamına ilişkin şu bilgilendirmelerde bulundu:”Neticede dünya çapında anonim olan ‘Z’ veya ‘S’ şeklindeki pelet sobasını gördük. Akabinde ısı konforu ve yakıt tasarrufu sağlayacak soba denemeleri için 5 adet geliştirilebilir prototip yaptık. 2020 ve 2021 kış mevsimlerinde, toplam iki yıl ana ısı kaynağı olarak ev ortamında kullandığımız roket pelet sobasının klasik sobaya göre birçok avantaj sağladığına ikna olduk. Mart 2022’de Ar-Ge’sini ve benzersiz mekaniğini tamamladığımız ürünü geleneksel soba kültürümüze uyarlayarak satışa hazır hale getirdik. Bu sobayı; evsel tip kullanıma uygun, elektriksiz, yerçekimi etkisiyle üstten beslemeli, atmosferik bacalı, pelet yakıtını en verimli şekilde yakan, ısı konfor ihtiyacını tasarruflu bir şekilde karşılamak üzere geliştirilmiş, dumansız ve çevre dostu ısıtıcı olarak tanımlamak mümkündür. Düşük baca gazı sıcaklığı, önlenebilir soba tütmesi, istenildiği vakit güvenli bir şekilde söndürme veya tekrar yakma eylemi, kullanıcının takip edeceği yönergeler ile sağlanabilmektedir. Ticaret hayatında işini iyi yapmak ile para kazanmak arasında yol ayrımını her girişimci yaşamaktadır. Biz işimizi iyi yapmayı seçtik.”

Web sitemizde bulunan ‘Pelet Bul’ haritasıyla müşterilerimizin kendisine en yakın pelet imalatçısına ulaşabileceği bir sistem geliştirmeye çalışıyoruz”

Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yoğun ilgi gören ürünleri için satış kriterleri belirlediklerini de sözlerine ekleyen Muhammed Çiçeklidağ, şöyle devam etti: “Sobanın nerede ve ne amaçla kullanılacağı, baca uygunluğu, kaç m² alanda kullanılacağı, yapının izolasyon durumunu-coğrafi konumunu-iklim şartları gibi spesifik sorular ile karşılaşan kullanıcıya WhatsApp yoluyla katalog, video ve fotoğraflar göndererek bilinçlenmesini sağladıktan sonra ürün satışına karar veriyoruz. Soba bacası bulunmayan doğal gazlı ev ve işyerleri için iç mekânda kullanılmak üzere sessiz çalışan, 90°c sürekli çalışma sıcaklığına uyumlu, hız kontrollü baca çekiş fan üretimi ile ürünlerimizi destekledik. Sobanın dumansız olma avantajını da kullanarak, dışarıdan çatıya kadar yükselen baca zorunluluğunu da fan sayesinde ortadan kaldırmayı başardık. Peleti nereden temin edebileceği konusunda bilgi sahibi olmayan veya fahiş fiyatla satış sitelerinden pelet satın almak zorunda kalabilecek müşterilerimiz için web sitemizde bulunan ‘Pelet Bul’ haritasıyla kendisine en yakın pelet imalatçısına ulaşabileceği bir sistemi geliştirmeye çalışıyoruz.”

Dinamik iç mekân atmosferine sahip işletmelerde kullanılmak üzere roket pelet sobasına hız kontrollü cebri baca ve sıcak hava üfleme fanı eklediklerini belirten Muhammed Çiçeklidağ, son olarak “Termoblok gövdeli, alev duman borulu ve 3 geçişli özelliğe sahip soba ile bulunduğu mahalde ürettiği ısı enerjisinin homojen dağılımı gerçekleşmiş oldu. Bu sayede kafeterya, tekstil atölyesi, lokanta, kahvehane veya dubleks konutların ‘ısı üreteç’ ihtiyacını konforlu ve tasarruflu bir şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Mükemmeli aramak yerine yeterli olanı tercih edenlerin soğuk gün dostu olmaya devam edeceğiz.”

Elektriksiz roket pelet soba baca gazı değerleri:

28 °C 28.7 °C 29,4 °C Ortam sıcaklığı
142.4 °C 190.3 °C 200.8 °C Baca sıcaklığı
18.09 % 15.48 % 12.51 % CO
4.7 % 7.8 % 10.3 % qAnet
1.04 1.22 1.51 λ
0.09 % 3.8 % 7.1 % O
4239 ppm 1045 ppm 45 ppm CO
-0.064 mbar -0.064 mbar -0.067 mbar Çekiş
4429 ppm 1276 ppm 68 ppm uCO
95.3 % 92.2 % 89.7 % Verimlilik Net

 

Önceki İçerik“Sektörümüzde yeni ürünlere olan talepler ihtiyaçlara göre artmaya başladı”
Sonraki İçerikGNG Valve, 35 yıllık tecrübeyi arkasına alarak sektöre açıldı