Kuzey markalı ürünlerin projelerdeki kullanımı artıyor

Mekanik ve taahhüt sektörünün gelişimini ve bu alandaki gelişmeleri değerlendiren ve önümüzdeki yıllara ilişkin öngörülerini paylaşan Kuzey Grup Genel Müdürü Sait Tayran, şu açıklamalarda bulundu: “Mekanik tesisat taahhüdü konusunda ülkemiz birçok ülkede hizmet vermektedir. Gerek proje gerek taahhüt konusunda ülkemiz hatırısayılır bir noktadır. Havalimanı, hastane, konut, AVM, enerji tesisi konularında birçok referansa sahip çok sayıda mühendis ve teknik ekip yetiştirmiş bir ülkeyiz. Özellikle son 15 yılda kendi ülkemizde yapılan yüksek katlı binalar, hastaneler, havalimanları vb. projeler sayesinde ve ekonomik koşulların ağırlaşması ile yerli mallarımızın kullanımı artmaktadır. Gelecekte daha kaliteli ve katma değerli ürünlerin üretiminin artacağını gerek ülkemizde gerekse yurt dışında bizim ürünlerimizin tüketiminin yaygılaşacağını ön görmekteyim. Dijitalleşme ile birlikte gelecek yıllarda üç boyutlu tasarım ön plana çıkacaktır. Buna bağlı olarak standardizasyonun önemi artacak ve toplam kalite gelişecektir. Artan işçilik maliyetleri ve üç boyutlu tasarımın sayesinde şu an şantiyede yapılan imalatların birçoğu fabrikalarda yapılacak. Buna bağlı olarak biz üreticiler gelecekte değerli mekanik taahhüt firmalarımızda daha geniş alanlarda çalışma imkanı bulacağız.”

Kuzey Grup Genel Müdürü Sait Tayran, “Gelecek yıl Avrupa’ya açılmayı planlıyoruz”

Proje, taahhüt, imalat ve satış konularında Kuzey Grup’un müşterilerine sunduğu çözüm ve hizmetlerden bahseden Sait Tayran, “Kuzey Grup olarak ‘Kuzey’ markası ile müşterilerimize sunduğumuz ürünler: yangın hidrantı, hidrolik kontrol vanaları (basınç düşürücüler, relief vanalar, flatörlü depo dolum vanaları, selenoid vanalar vb.) ve vana izolasyon ceketleridir. Gün geçtikçe ürünlerimizin kullanımı yaygınlaşmakta marka projelerde yer almaktayız. ‘Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda profesyonel çözümler üreterek miras edindiğimiz güvenilirlik, sadakat, süreklilik ve saygınlığı bir dünya markası olarak sürdürmek’ vizyonuyla çıktığımız yolda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ile çıktığımız ihracat yolumuzda Avrupa’ya açılma konusunda gelecek yıl atılımlarımız olacak.”

“Piyasadan gelen talepleri karşılayabilmek içim sürekli yatırım yapıyoruz”

2022 ve devamındaki yıllarda en çok öne çıkacak mekanik taahhüt ürün ve çözümlerine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Sait Tayran, şöyle devam etti: “Şu ana kadar ülkemizde katma değerli olmayan ürünler üretildi. Fakat katma değerli ve karlı ürünler, yurt dışından tedarik edildi. Envanter yetersizliği ve piyasada ürün olmayışı nedeniyle kaliteden yoksun, dökümantasyonu eksik ürünler piyasaya arz edildi. Günümüzde koşullar değişti, gelecekte daha kaliteli ve nitelikli ürünler üretilecek ve dünya pazarında yerli mallarımız varlıklarını gösterecek ve pazar payını artıracaklar. Bizim Kuzey markasıyla ürettiğimiz tüm ürün grupları, piyasadan yoğun ilgi görüyor. Biz de talepleri karşılayabilmek için sürekli yatırım yapmaktayız.”

“Vana izolasyon ceketlerimiz bu yıl beklentilerimizin çok üzerinde talep gördü”

Mekanik tesisat sektörünün son 10 yılda çok geliştiğine değinen Sait Tayran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden alçı ile izole edilen tesisatlar günümüzde daha verimli ve ekonomik şekilde izole edilmektedir. Vana, pislik tutucu, pompa gibi bakım ve tamir gerektiren tesisat ekipmanları izole edilmezdi ya da gofraj yapılırdı. Son dönemde artık gofraj yerini hızla vana izolasyon ceketlerine bırakmaktadır. Vana izolasyon ceketleri sökülebilir olmaları nedeniyle kullan / at değil, sürekli kullanılan ürünler statüsündedir, ekonomiktir ve verimlidir. Vana izolasyon ceketlerimiz bu yıl beklentilerimizin çok üzerinde talep gördü.”

“Öncelikli amacımız, müşterilerimizin en iyi fiyatla, olabilecek en yüksek kalitede ürünlere ulaşması”

2022’nin ilk yarısını beklentilerinin üzerinde geçirdiklerini dile getiren Sait Tayran, son olarak şu cümlelere yer verdi: “Yılın geri kalanında da taleplerin artacağını ön gördüğümüz için stok ve kapasite artırımı yaptık. Öncelikli amacımız, müşterilerimizin en iyi fiyatla, olabilecek en yüksek kalitede ürünlere ulaşması. Yüksek müşteri memnuniyeti bizler için çok önemli.  Bu yıl ki en büyük hedeflerimizden bir diğeri ise yurt dışındaki pazar payımızı artırmak olacak. Bu sebeple bu yıl en az bir yurt dışı fuarına mutlaka katılacağız.”

Önceki İçerik“Pandemi sürecinde değeri bir kez daha anlaşılan endüstriyel soğutma ürünlerine hem iç hem de dış pazardan talepler arttı”
Sonraki İçerikTeska, yüzde 100 yerli üretim ile iç ve dış pazarda büyümeye devam ediyor