WorimexCo. , tersine mühendislik konseptine yönelik üretimlerine ağırlık kazandırdı.

WorimexCo.Supervisor’ı Umur Uzunöner, hem sektörü hem de Worimex tarafındaki son gelişmeleri değerlendirdi. Hem satış sonrası hizmetlere yönelik inovatif çözümler sunan hem de OEM pazarına yönelik ürünleriyle oldukça önemli maliyet avantajları sunan Worimex’in, son dönemlerde satış grafiğinin de arttığını belirten Umur Uzunöner, “Kendi çatımız altında, tersine mühendislik konseptiyle ürettiğimiz ürünlere ağırlık vereceğiz” dedi.

Son 1 yılda sektörünüzde ne tür gelişmeler olduğunu düşünüyorsunuz? Son bir yılı kendi şirketiniz açısından değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz?

ISK-Sodex İstanbul Fuarı’nın ardından Worimex olarak bizler de sektör ile beraber yeni bir döneme girdik. Worimex olarak genellikle satış sonrası hizmetler alanında çözümler sunarken, OEM pazarına yoğunlaştık ve şu anda birçok kombi ve kazan üreticilerine ürün tedarik etmekteyiz.

Tüketiciler kombi içerisinde gerçekleşen herhangi bir parça arızası yaşaması durumunda yine aynı marka ve modele yöneliyordu fakat bu satış sonrası hizmetler sunan firmalar için kısıtlayıcı ve yüksek maliyete neden oluyordu. Worimex olarak biz sunmuş olduğumuz farklı çözümler beraberinde piyasada kendini kalite olarak kanıtlanmış alternatif ürünlerinde büyük ölçüde kullanılmasına katkı sağladık.

Sizin ürün ve çözümleriniz hem satış sonrası hem de OEM tarafta kullanılıyor. Her iki taraf için de bu yıl en çok talep edilen ürünlerin hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?

Dünyada ciddi bir pazar payına sahip olan Türkiye Kombi üretiminde her geçen gün kapasitesini arttırmaktadır. Türkiye’de üretilen kombilerin %50’si ihracat için üretilmektedir. Uluslararası boyuttaki sektörel gelişmeler, bu sebeple Türkiye’de büyük ölçüde etki yaratmaktadır.

Rusya, 2022 yılının son çeyreğinde ErP Yönetmeliği’ne geçiş yapma kararı aldı. ErP Direktifleri kapsamında artık Rusya’da hermetik kombi üretimi, ithalatı ve satışı yasaklanacaktır. Türkiye’deki üreticiler Rusya’ya ihracat yaptığından dolayı hermetik kombi üretimine devam etmektedir. Bu sebeple kombi üreticilerinde asenkron modellerimiz yoğun talep görmektedir. Rusya’nın yanı sıra dünyanın birçok farklı ülkesi de Türkiye’nin ihracat hacmini arttırmaktadır.

Yoğuşmalı kombilerde kullanılan frekans kontrollü pompalarda da bu sene itibarıyla yurt içi pazardaki daralmadan dolayı talebin ciddi bir artış göstermediğini söylemek mümkün. Satış sonrasında ise yukarıda bahsettiğim gibi tüketiciler bu yıl ağırlıklı olarak alternatif markalara yönelmeye başladılar. En büyük değişim bizim için bu oldu, bu yönelimden son derece memnunuz. Worimex olarak 4 farklı alt marka ve 3 farklı markanın distribütörlüğüne sahibiz. Genel olarak bizim ürün ve çözümlerimiz kombi ve kazan yedek parçalarından oluşmaktadır.

Kombi yedek parça alanında distribütörü olduğunuz 3 marka dışında sizin kendi bünyenizde Worimex olarak ürettiğiniz ürünler de mevcut. Bunlar arasında ağırlıklı olarak en çok hangileri talep ediliyor?

Distribütörü olduğumuz Hrale, Marquardt, Anstoss olmak üzere 3 markamız bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok talep edilen ürün grubunu plakalı eşanjörler oluşturmaktadır. Worimex olarak, üretimini kendimiz yaptığımız 4 markamız daha mevcut. Bunlar; Duca, BDR Control, Zeppllin ve wo-lab olarak adlandırılıyor. wo-lab; solenoid valf, sıcaklık sensörleri, 3 yollu valf kartuşları, 3 yollu motorlar, olarak 4 ayrı ürün grubunda 120 farklı ürüne sahip bir markamızdır. Ayrıca, Duca markamızın asekron model pompalarını da fason olarak ürettiğimiz kuruluştur. DUCA; asekron pompalar, kombi pompaları, ErP pompalar, pompa aksesuarları olarak 4 ayrı ürün grubunda 60 çeşit farklı ürüne sahip bir markamızdır.

Üreticilere tek bir model pompa ile 5 ayrı kapasite seçimi sağlayan ve stok maliyeti düşürme olanağı sunan BPE modelimiz hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu sayede üreticilerimiz 20, 24, 30, 35 kw kapasitelerinde kombi üretebiliyorlar.

Markalarda kronik bir sorun haline gelmiş olan statora su kaçma probleminin teşkil ettiği sorunları yapmış olduğumuz uzun süreli Ar-Ge çalışmaları ile bulmuş olduğumuz statoru tamamen BMC plastik ile kaplayarak önledik. Ayrıca, pompamızın rotor yataklamalarında seramik mil ve mil yatağı kullanılarak ömrü uzatılmıştır.

 

Sahada çok önemli bir yere sahip pompa yoklama özelliği Türkiye’de ilk defa DUCA tarafından geliştirildi. Pompa sıkıştığında 3 saniye kontrol butonuna basılı tuttuğunuzda, pompa otomatik tork uygulama moduna geçerek, pompanın otomatik olarak açılmasına olanak sağlıyor. Frekans kontrollü pompalarda, asenkron pompalar gibi pompa sıkıştığında müdahale edilebilmesi için bir vida yuvası bulunmadığından dolayı sunmuş olduğumuz bu özellik sektörde büyük bir inovasyon öncüsü olacaktır.

 

BDR Control; gaz valfleri, hava prosestatları, sıcaklık ve basınç göstergeleri, kimyasal sıvılar olarak 4 ürün grubunda 100 çeşit farklı ürüne sahip bir markamızdır.

 

Zeppllin ise havanın hareket etmesini sağlayan öncü fan markasıdır. Ürünlerimiz Amerika, Meksika ve Çin’de üretilmektedir. Ağırlıklı olarak HVAC sektörüne hitap eden ürünleri ile Zeppllin, 20kw’dan başlayıp 2000 kw’a kadar kapasiteye uyumlu 30 farklı çeşit fana sahiptir.

Satış sonrası hizmetlerin ardından OEM pazarına odaklandığınızda ne gibi değişim ve gelişimler yaşadınız?

OEM projelere yöneldik ve müşteri portföyümüz büyük ölçüde değişiklikler gösterdi. Worimex olarak kaliteyi düşürmeden maliyetin düşürüldüğü kombi tasarımlarına low-cost çözümler üretiyoruz. Üreticilere yüksek kalitedeki ürünleri daha düşük fiyatlarla satın alabilme imkanı sunuyoruz. Kombinin içerisinde kullanılan birçok parçayı kendi markamızla üretip, piyasaya sunuyoruz.

Satış sonrası tarafta ise kendimize ait patentli birçok projemiz de mevcut. Yedek parça satışı yapan firmaların stok maliyetlerini düşürmek adına 112 farklı ürünü 7 modelde birleştik. Ortak bir bağlantı modeline sahip bu manometrelerimiz ile, Türkiye’de bir ilke imza attık. İthalat ve yüksek maliyetleri önlemek adına üretmiş olduğumuz gaz valfi bobinleri ve pompa rotorları sayesinde bozulan gaz vanalarının ve pompalarının tamamının hurdaya atılmasının önüne geçilmesini sağladık. Worimex çatısı altında geliştirdiğimiz olduğumuz birçok proje ile sektörde stok ve zaman maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyoruz. Yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları ile Türkiye’de inovatif ve fonksiyonel ürünlerinin geliştirilmesinde öncü markayız.

Yerli üretim yapan bir firma olmanın satışlarınıza nasıl etki ettiğini düşünüyorsunuz?

Satış grafiğimiz son bir yıldır yukarı yönlü hareket ediyor. Bunda yerli üretim yaptığımız ürünlerimizin etkisi olduğu kadar oluşturduğumuz projelerin de payı oldukça yüksek. Bobin örneğinden devam edersek, ithal/ikame projeler gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde de ithalatı azaltmış, yerli üretimin artmasını sağlayarak ülkemize katma değer sağlamayı amaçlıyoruz.

Son olarak önümüzdeki döneme yönelik düşünce ve planlarınızdan bahseder misiniz?

OEM pazarındaki satışlarımızı artırmayı planlıyoruz. Bunun dışında Worimex olarak ana hedeflerimizden biri de tersine mühendislik projelerimizi daha da hızlandırmak ve çok daha geniş yelpazede çözümler üretebilmek. Önümüzdeki dönemlerde katılacağımız önemli fuarlarımız olacak. Bu fuarların önemine inanan bir firma olarak, bunların da bize katkısı olacağını düşünüyoruz. Çünkü daha önce katıldığımız fuarlarda sergilediğimiz yeni ürünlerimizin satış ivmesinin oldukça arttığını deneyimledik. Bundan sonraki süreçlerde de yeni ürünlerimiz konusunda aynı yol haritasını izlemeyi planlıyoruz.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerikŞantiye oluşumuna yönelik hazırlık metodolojisi ile Şantiye Eğitim Programı başladı