Mitsubishi Electric Klima Sistemleri Bölümü Ürün ve Teknik Takımı Takım Müdürü Tarık ÇIVAK

 

“Enerji verimli ürünlerin artması tüketicilere sağladığı katkının yanı sıra klima sektörüne de büyük katkı sağlıyor”


“İklim değişikliklerinin de etkisiyle enerji kaynaklarının verimli kullanımı gün geçtikçe daha önemli hale geliyor ve bu doğrultuda iklimlendirme sektörü de yeni çözümler üretiyor. Tasarrufun her geçen gün daha önemli hale geldiği günümüzde enerji verimliliği yüksek klimaları tercih etmek tüketici ve üretici için büyük avantaj sağlarken çevre için de kritik önem taşıyor. Örneğin, aralarında sadece bir artı fark var gibi düşünülebilen iki ürünü kıyasladığımızda, A+++ enerji seviyesi ile A++ enerji seviyesindeki iki farklı klimanın elektrik tüketiminde yüzde 40’a varan oranlarda, yani neredeyse yarı yarıya fatura farkı oluşturabildiğini görmek mümkün. Bu nedenle tüketiciler, mevsimler boyu yüksek fatura endişesi yaşamadan klimalarını kullanabilmek için yüksek enerji verimli cihazları tercih ediyorlar. Enerji verimli ürünlerin artması tüketicilere sağladığı katkının yanı sıra klima sektörüne de büyük katkı sağlıyor. Artık standart klimalardan ziyade enerji verimliliği yüksek klimalara talep giderek artıyor. Biz de Mitsubishi Electric olarak, ürün gamında en fazla A+++ klima alternatifi bulunan marka olmamız sayesinde cebini ve çevreyi düşünen tüketicilerimizin taleplerini karşılıyoruz.

Artık ileri teknolojiye sahip, yüksek tasarruflu, yeni nesil yeşil binaların temel ihtiyaçlarını ve kullanıcıların konfor gereksinimlerini karşılayabilen, üretim ve kullanım aşamalarında çevreye dost klimalar çok daha kritik önem arz ediyor. Günümüzde kullanıcıların tercihlerini şekillendirmek için akıllı yapay zekâdan yalın program ve kontrol teknolojilerine kadar birçok destek fonksiyon sunuluyor. Bu fonksiyonlara sahip klimalar enerji tasarrufunda büyük avantaj sağlıyor. Örneğin, programlama yapabildiğiniz bir zamanlayıcı bile klimanın sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda çalışmasını sağlayarak yüksek tasarrufa imkân tanıyor. Gelişmiş sensörlerle vücut sıcaklığı algılanarak bölgesel iklimlendirme gerçekleştirilebiliyor. Biz de inovatif ürün ve sistemlerimizle enerjinin verimli kullanılmasına katkı sağlıyoruz. İklimlendirilme sistemlerinde tüketilen enerjinin toplam enerji tüketimindeki payı yaklaşık olarak yüzde 20’yi buluyor. Bu bakımdan enerjinin etkin ve verimli kullanımı büyük önem taşıyor. Enerji tasarrufu açısından binanın tasarımı, yalıtımı, atık enerji geri kazanımı sistemi ve otomatik kontrol sisteminin bulunması önemli parametreler olarak dikkat çekiyor. Tasarım aşamasında binaya uygun bir iklimlendirme sistemi kurulumunun yanı sıra bakım ve kontrollerinin de zamanında yapılması çok önemli.

Mitsubishi Electric olarak, globalde kazanım sağladığımız tüm teknik bilgileri ve deneyimleri yerel paydaşların kullanımına sunarak bu üç aşamanın sonucunda enerji tüketimi minimize edilmiş yapıların ortaya çıkmasına katkı sağlıyoruz. İmalat sonrasında ise alanında profesyonelleşmiş bakım ekibiyle sistemin ilk günkü performansıyla çalışması sağlanarak, dış etkilerin verimliliği düşürme riskini bertaraf ediyoruz. Mitsubishi Electric olarak, iklimlendirme sistemlerimizi konfor, verim ve dayanıklılığın en yüksek standardını ifade eden Mitsubishi ElectricQuality (MEQ – Mitsubishi Electric Kalitesi) anlayışıyla üretiyoruz. Markamız; teknolojide, tasarımda ve üretimdeki mükemmelliğine işaret eden bu global kalite anlayışı çerçevesinde en iyiyi sunmak için klima sistemlerini en zorlu testlerden geçiriyor, üretimini en hassas proseslerle kontrol ediyor. Böylece, sistem ömrünü tamamlayana kadar uzun süre sorunsuz olarak çalışıyor.

Günümüzde yeni teknolojilerin en temel amacı daha az tüketim diyebiliriz. Tüketim derken sadece elektrik enerjisinden bahsetmiyoruz. Yer, enerji, zaman gibi her türlü kaynağı daha az tüketen sistemlerin hayatımızda olacağını düşünüyoruz. Biz de Mitsubishi Electric olarak aynı felsefeyle yapılarda fark yaratacak inovatif uygulamalar üzerine çalışıyoruz. Bu alanda öne çıkan ürünlerimizden ve özelliklerinden ise şu şekilde bahsedebilirim. A+++ sınıfına ulaşan Legendera klima serisi, A+++ soğutma ve A++ ısıtma verimliliğine sahip EnviroMEserisi klimalarımızla konutlarda ısıtma alışkanlıklarının değişmesini sağlarken hem ısıtma hem de soğutmada enerji tüketiminin azalmasına katkıda bulunuyoruz. Yüksek teknoloji ve düşük enerji prensibiyle hareket ediyor ve klima alanında yüzde 94’e varan geri dönüşüm oranıyla dikkat çekiyoruz. Mitsubishi Electric teknolojisiyle üretilen ve verimliliği büyük ölçüde arttırılan Poki-Poki Motor ile ezber bozan bir performans sergileyen Legendera serisi klimalar, soğutmada 10,5’e ulaşan verim değeriyle sıradan A sınıfı cihazlardan iki kat daha yüksek verimliliğe sahip öncü bir ürün. A+++ sınıfına ulaşan Legendera klima serimizin yanı sıra A+++ soğutma ve A++ ısıtma verimliliğine sahip EnviroMEserisi klimalarımızla konutlarda ısıtma alışkanlıklarının değişmesini sağlarken hem ısıtma hem de soğutmada enerji tüketiminin azalmasına katkıda bulunuyoruz. Legendera klima serisindeki Plasma Quad Plus filtresi, sadece 2 Watt elektrik tüketiyor; böylece hem tüketicilerin ceplerine hem de çevreye katkı sağlıyoruz.

 

Mr. Slim profesyonel seri ürünlerimiz ise ticari alanların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Merkezi iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılayan Multi veya City Multi sistemlerimizle de öne çıkıyoruz. Düşük sıcaklıklarda performansı garantileyen patentli Zubadan teknolojisi, altyapı çalışmalarını kolaylaştıran dünyanın tek iki borulu ısı geri kazanımlı City Multi sistemi, yine yüksek enerji verimliliği sunan Avrupa’nın ilk R32 soğutucu akışkanlı City Multi sistemi ve düşük CO2 eş değerine sahip dünyanın tek Hybrid City Multi sistemi gibi benzersiz ürünlerimiz her türlü iklimlendirme ihtiyacını karşılıyor.”

Önceki İçerik“Son dönemde, HVAC teknolojilerini karşılaştırırken enerji verimliliğinin ana kriter haline geldiğini görmekteyiz”
Sonraki İçerik“Pompa ve fanların seçim ve kullanımı doğru yapıldığında, büyük oranda enerji tasarrufu yapılabilir”