COPA Isı Sistemleri GENEL Müdürü Ersin KANTAR

 

“Hem ürün geliştirme hem de yeni projelerimiz kapsamında Ar-Ge çalışmalarına 2021 yılında da devam edeceğiz”

 

“Tüm dünyada ve ülkemizde pandemiyle birlikte gerek olağan hayatımızı gerekse iş hayatımızı etkileyen ve değiştiren zorlu bir yılı geride bıraktık. Birçok sektör pandeminin yarattığı risk ve etkenler ile karşı karşıya kalarak yıllık plan ve stratejilerini değiştirdi. Biz COPA olarak, bu süreçte önceliğimizi tüm alanlarımızda sürdürülebilirliğe ve kesintisiz hizmeti sağlamaya verdik. Kamu otoritelerinin direktifleri paralelinde faaliyetlerimize devam ettik. Tüm departmanlarımızda olabilecek riskleri güncel olarak takip ettik. Tüm faaliyetlerimizde planlamalarımızı ve güncel durumları değerlendirdik, güncel ihtiyaçlara göre aksiyonlar aldık. Yatırım projelerimize ve yeni ürün çalışmalarımıza kesintisiz şekilde devam ettik. 4 yıldır dijital dönüşüm içinde olmamız bu süreci kolayca atlatmamızda çok büyük bir etken oldu.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan zorlu döneme rağmen, bu yılı güçlü bir şekilde geçirdik, hedeflerimizi gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl yaptığımız üretim yatırımlarımızın satış olarak geri dönüşlerini elde ederken, ihracatımızı da bir önceki yıla göre artırarak büyümemizi sürdürdük. Bu yıl, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firma arasında 462. sırada yerimizi aldık. Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu arasında ise 160. sıradaydık. İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği tarafından 2019 yılının en çok panel radyatör ihracatı yapan firması ödülünü aldık. Kısacası COPA olarak başarılı bir yılı geride bıraktık.

 

Her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen bir şirket olarak, bu yıl ürün ailemize yeni üyelerimiz olan COPA kombileri ekledik. Kombilerimizi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son teknoloji ve yalın üretim felsefesine sahip yeni fabrikamızda üretiyoruz. Bu yıl yatırım ve inovasyon çalışmalarımızda bu alanda yenilik ve gelişmelerimiz oldu. Üretimimizde, hem işlevselliği sürdürülebilir kılan hem de maksimum verimlilik sağlayan son teknolojiye sahip sistemler kurduk. Üretim ve yönetim süreçlerimizde markamızı geleceğe daha emin adımlarla taşımak için dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 uygulamaları kullandık. Sac parçaların pres hatlarında üretiminden, elektrostatik toz boya tesisimizde boyanmasına ve plastik parçaların enjeksiyon yöntemiyle üretimine kadar çok yönlü üretim yapacak yatırımlar gerçekleştirdik. Burada en çok ayrıştığımız konulardan birisi ise kendimize has geliştirdiğimiz üretim tekniği… Temelinde “Tek Parça Akış” mantığına göre tasarladığımız bu teknik sayesinde maksimum verimliliğin yanı sıra proseslerde oluşabilecek hataları da en aza indiriyoruz. Üretimimizde kalite kontrolünü maksimum seviyede sağlayabilmek adına Ar-Ge çalışmalarımız ile dünyaca kabul edilmiş test standartlarında bilgisayar destekli testler ile tam güvenlik sağlayacak yatırımlar gerçekleştirdik. Tüm bu yatırım, ürün ve inovasyon kapsamındaki yenilik ve gelişmelerin ötesinde, kurumsal vatandaşlık anlayışımızla eğitim alanında ‘Bir Okul Bin Umut’ projesi başlattık. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan Dürdane İlkokulu ve Ortaokulu ile başladığımız bu projemiz kapsamında, çocuklarımıza daha iyi bir eğitim-öğretim ortamı sağlayarak geleceğin liderlerine destek olmayı hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz.

 

2020 yılı COPA için bir başlangıç yılıydı… 2021 yılında ise yeni yatırımlar yapacağımız, yaptığımız yatırımlarımızdan olumlu dönüşler alacağımız, ihracat rakamlarımızı arttıracağımız, başarılarımıza yenilerini ekleyeceğimiz stratejiler geliştiriyoruz.  Öncelikli hedefimiz; gelişen teknoloji ve pazar ihtiyaçları doğrultusunda gerek mevcut ürün ailemizi genişleterek gerekse yeni ürün aileleri ilave ederek portförümüzü genişletmek. Hem ürün geliştirme hem de yeni projelerimiz kapsamında Ar-Ge çalışmalarımıza 2021 yılında da devam edeceğiz. Pandemi ile yüksek farkındalık oluşturan dijitalleşme kapsamında dijital projelere de daha fazla kaynak ayırmayı planlıyoruz. İklimlendirme sektörü gerek ülkemizde gerekse yurt dışı pazarlarda, her geçen gün gelişmekte olan ve daha da büyüme potansiyeli olan bir sektör. Bu kapsamda biz de COPA’yı, ülkemizde global markalarla baş edebilir, ülkemizde sektörümüzü en iyi düzeyde temsil eden, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayan bir marka seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Tüm ürünlerimizde, tüketicilerimize kesintisiz hizmet ve maksimum seviyede müşteri memnuniyetini sağlamayı ilke ediniyoruz.”

Önceki İçerik“ErP direktiflerine uygun, verimli ve çevreci ürünlere her zamankinden daha çok talep olacağına inanıyorum”
Sonraki İçerik“2021’de endüstriyel ürün kategorisinde yeni ülke pazarları geliştirme doğrultusunda iş geliştirme hedefimiz bulunuyor”