Warmhaus Genel Müdürü M. Kağan TURAN

 

“ErP direktiflerine uygun, verimli ve çevreci ürünlere her zamankinden daha çok talep olacağına inanıyorum”

 

“2020 yılının üçüncü ayından itibaren koronavirüs salgınının etkisiyle pek çok sektörde olduğu gibi iç ve dış pazarda bizim sektörümüzde de daralma yaşandı. Daralan pazara rağmen radyatörde yurt dışı satış adetlerimizi korumayı başararak birçok pazarda payımızı artırdık. Kombi ve kazan kategorilerinde yurt dışında 2019 yılına göre yüzde 50’ye yakın oranda yurt içinde ise yüzde 30 büyüme yakaladık.

 

Warmhaus olarak bu zorlu süreçte  2020 yılı için karar verilen proje veya yatırımların hiç birisinde bir revize yapmadığımızı belirtebilirim. Hedeflerimize ulaşmak için daha çok çalıştık ve bütçe hedeflerimize ciro ve adetsel bazda ulaşmayı başardık. 2020 yılını yüzde 55 büyüme ile kapattık. 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz en önemli yatırımlardan bir tanesi: SAP Dijital Dönüşüm Projesi’ydi. Ocak ayında tamamlanması planlanan projemiz ile üretimden tutun satış sonrası hizmetlerimize kadar tüm iş süreçlerimizi uçtan uca tek bir sisteme taşıyor olacağız. Bütün süreçleri entegre ederek verimliliğimizi artırmayı, ürün ve hizmet kalitemizi daha da artırarak müşteri memnuniyetini en üst seviyeye getirmeyi hedefliyoruz.

 

Ayrıca 2020 yılında radyatör hattımızı 3’ten 5’e çıkartarak yüzde 60 kapasite artışı sağladık. Bu hatları iki yıl içerisinde devreye alarak real üretim miktarımızı artırmayı hedefliyoruz. Yeni neslin tüketim alışkanlıkları, müşterilerimizin ihtiyaçları ve teknolojide gelişmeler doğrultusunda marka olarak yeniliklerimize hiçbir zaman ara vermiyoruz.  Akıllı teknolojileri tüketici ve iş ortakları ile buluşturmak için geliştirdiğimiz iOS ve Android uyumlu uygulamalarımızda müşteri ve iş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeler de yaptık.

 

Warmhaus olarak 2021 yılı hedeflerimizde ihracat oranımızı artırmak, ürünlerimizi daha fazla tüketiciyle buluşturmak, global markalaşma sürecini hızlandırmak ve ciromuzu artırmak var. Ürün gamımıza yeni ve farklı kapasitelerde ürünler ekleyeceğiz. Kombide pazar payımızı yüzde 7’ye, kazan grubunda ise payımızı 2 katına çıkartmayı hedefliyoruz. Panel radyatörde Warmhaus markalı satış oranımızı artırmayı planlıyoruz. Cihaz üretiminde yaklaşık yüzde 20’lik bir kapasite artışı planlamaktayız. Büyüme hedeflerimiz kapsamında 2020’ye oranla istihdamımızda da yüzde 10’luk bir artış hedeflemekteyiz.

 

Pandemi hepimize doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı ve çevre kirliliğinin insan yaşamını destekleyen sistemlere nasıl zarar verdiğini gösterdi. Bu durum çevrenin korunmasına duyarlılığı artırdı. Bunun bir fırsat olduğunu ve ErP direktiflerine uygun, verimli, çevreci ve daha tasarruflu ürünlerimize her zamankinden daha çok talep olacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra ülke olarak coğrafi konumumuz sayesinde lojistik anlamda sağlayacağımız avantajın sektörümüze de katkı sağlayacağını düşünüyorum.

İhraç ettiğimiz ürün gamımızda radyatör, yoğuşmalı duvar tipi kazan ve kombi bulunuyor. Yüzde 100 yerli sermaye ile üretilen ürünlerimiz ile 31 ülkeye panel radyatör ihracatı, 25 ülkeye ise kombi ihracatı gerçekleştiriyoruz. Warmhaus markası ile kombi ihracatı yaptığımız ülke sayısını 2021 yılında 30 ülkeye çıkararak adetsel bazda yüzde 35 büyüme hedefliyoruz. Radyatör kategorisinde ise pandemi sonrası normalleşme sürecinde hızlı büyümesini beklediğimiz yüksek potansiyelli pazarlara ihracat odağımızı artırarak adetsel olarak yüzde 25 büyümeyi öngörüyoruz. Dünyanın en önemli radyatör ve kombi pazarları başında gelen İngiltere pazarına çok önem veriyoruz. Hedefimiz; burada payımızı önemli oranda artırmak. Diğer odak ülkelerimizden birisi de sektörümüzün ihracat yaptığı trend ülkeler arasında yer alan Çin. Radyatör satışlarımızın uzun zamandır devam ettiği Çin’e bu yıl ilk kombi satışını gerçekleştirdik ve Çin’deki penetrasyonumuzu artırarak, ihracatta lider üretici konumuna geleceğiz. Tüm ürün kategorilerimiz de AB ülkelerindeki pozisyonlarımızı da koruyacağız.”

Önceki İçerik“Amacımız; 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az üç kat artırmak olacak”
Sonraki İçerik“Hem ürün geliştirme hem de yeni projelerimiz kapsamında Ar-Ge çalışmalarına 2021 yılında da devam edeceğiz”