Friterm İş Geliştirme Müdürü Hayati CAN

 

“2021’de endüstriyel ürün kategorisinde yeni ülke pazarları geliştirme doğrultusunda iş geliştirme hedefimiz bulunuyor”

 

“2020 herkes için olduğu gibi bizim adımıza da zorlayıcı bir süreç oldu. Fakat gerekli önlemleri alarak hiç durmadan üretmeye devam ettik ve hedeflerimizi genel olarak tutturduk.

 

Yerelden evrensele sevgiyle üretip güvenle büyümeye devam ediyoruz. 18 yıldır ısıtma soğutma bataryalarında Eurovent sertifikasına sahip olan Friterm, uzun süreli Ar-Ge çalışmaları sonucunda Eurovent’ in Isı Değiştirici (HE) sertifikasyon programında ilk adımını Ağustos 2018 tarihinde kuru soğutucularını sertifikalandırarak atmıştı. Şubat 2020 tarihi itibariyle kondenser ürünleri için de sertifikasyon sürecini tamamladık Eurovent sertifika onayı alarak, sertifikalı ürün gamımızı genişlettik.

Bulgaristan yatırımımızda son aşamaya geldik. Salgın nedeniyle işletmeye almayı bir süre erteledik ama koşullar uygun hale geldiğinde yatırımımızı faaliyete geçireceğiz. Kocaeli Dilovası tesisimizde yeni paslanmaz boru hat yatırımını tamamladık. Böylece paslanmaz boru işleme kapasitemizi 2 katına çıkardık. Paslanmaz kanat pres yatırımımızın da 2021 yılı Haziran ayında devreye girmesini planlıyoruz. Böylece paslanmaz kanatlı ürün üretimi başlatılacak. Yağ soğutucuları test düzeneği projesi de tamamlandı konuyla ilgili yatırımımızı da 2021 yılı içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Ar-Ge merkezi 2. test odası hizmete geçti. Kapasitesi 50 kW ‘a kadar olan evaporatörleri test edilebilir hale geldik. Hibrit ürün çalışması tamamlandı. Hijyenik Evaporatör inovasyon çalışması devam ediyor. Ürünlerimizin dijitalleştirilmesi çalışmaları devam ediyor. Kuru soğutucularda 2. seri tamamlanacak. Ürün seçim yazılımımızın güncelleştirmeleri devam ediyor. Ürün tasarım yazılımı DLL programı üzerinden çalışır hale getirildi. Böylece iklim ve saha şartına daha uygun, hata payı düşük ürün seçimi yapılabiliyor.

 

Dijitalleşme çalışması belli bir aşamaya getirilecek. Bu çalışma yalın mantığı içerisinde yürütülüyor. 2021 yılı içinde endüstriyel eşanjörler (maden iklimlendirme, yağ soğutucular, ekonomizerler) konusunda tasarım/seçim programları oluşturulması hedefleniyor. 2021 yılı satış hedefleri açısından endüstriyel ürün kategorisinde (endüstriyel soğutma, kuru soğutucular vb.) yeni ülke pazarları geliştirme doğrultusunda iş geliştirme hedefimiz bulunuyor. Endüstriyel ürünler serisinde %20 büyüme hedefi öngörmekteyiz.

 

İhracatımızı %20 mertebesinde büyütmeyi hedefliyoruz. Bu büyüme, endüstriyel ürünler serisinde olacak. Firmanın e-ticaret alanında gelişimi dijitalleşme sürecinin bir parçası olarak şekillenecek. Marka ve tanıtım çalışmaları için firma bünyesinde bölüm oluşturulacak.”

Önceki İçerik“Hem ürün geliştirme hem de yeni projelerimiz kapsamında Ar-Ge çalışmalarına 2021 yılında da devam edeceğiz”
Sonraki İçerikBilecik Bozüyük Devlet Hastanesi’nde CIAT ve Aldağ ürünleri kullanıldı