Frigo Mekanik Yönetim Kurulu Üyesi Levent AYDIN

 

“Birçok ülkenin yerli üretimi geliştirme politikaları sebebiyle artık ihracat yapmak da gün geçtikçe zorlaşıyor”

“Frigo Mekanik olarak ‘Soğutma Grubu İhracatı’ alanında 2019 yılında üçüncülük ödülü almış durumdayız.  Bu ödül, ilk ihracat ödülümüzdür. Ödül 2019 yılına aittir, ancak gerisinde 10 yıldan fazla süredir uyguladığımız ihracat stratejisi yatmaktadır. Son 10 yıl içinde başta Afrika’nın birçok ülkesi olmak üzere, Avustralya’dan Brezilya’ya kadar çok sayıda ülkede pazarlama faaliyetleri gerçekleştirdik ve çeşitli pazarlara ürün ve hizmetlerimizi sunduk.  Ancak başarının sadece pazarlama aktiviteleri ile gerçekleşmediğini, başarının arkasında,  üretim, proje, Ar-Ge ve taahhüt birimleri gibi tüm birimlerin olduğunu söylemek isterim. Sürdürülebilir bir başarı için tüm ekibin birlikte ve sonuç odaklı bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

2020 yılının pandemi ile başladığı ve hala bu sürecin devam ettiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu yıl yaşamakta olduğumuz zor koşullara rağmen, yaklaşık 70 ülkeye ulaşan ihracat yelpazemiz sayesinde en azından pazar kaybetmeden yılı tamamlayacağımızı söyleyebilirim. Ayrıca ilk 9 aylık sonuçlara göre, toplam satış hacmi içinde ihracatımızın % 75 seviyesinde bir pay aldığını da ifade etmek isterim. Artık Frigo Mekanik’in tamamen ihracat odaklı bir bakış açısına sahip olduğunu söyleyebilirim.

 

Ülkemizin ekonomik büyüklüğü ve dünya ekonomik büyüklüğü içindeki payına bakarsanız, dünyada 100 adet Türkiye olduğunu göreceksiniz. Bu durum doğal olarak iş hacmini arttırmak isteyen firmalara hedefin ihracatta olduğunu göstermektedir. İş hacmi dışında diğer konu da farklı pazarlara ürün ve hizmet sağlayabilmenin pazar riski açısından avantajıdır.  Günümüzde artık ekonomik ve siyasi gelişmeler çok hızlı değişmektedir. Birkaç ay önce önemli ölçüde hacim bulduğunuz bir ülke, birkaç ay sonra tamamen size kapalı veya riskli bir pazar haline gelebilmektedir. Diğer taraftan küçük hacimli bir pazar, kısa süre içinde sizin için çok önemli bir hale gelebilmektedir. Bu durumda pazar çeşitliliğiniz, ticari hacim azalması riskinizi de azaltacaktır.

 

Bundan 20 yıl önce üretim yapabilmek, ayakta kalabilmek için yeterli idi. Daha sonra üretim yapabilmek, doğru pazarlama stratejileri izlemek ve ihracat yapabilmek zorunlu oldu. Ancak son dönemlerde birçok ülkenin yerli üretimi geliştirme politikaları sebebiyle artık ihracat yapmak da gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu konjonktürde artık pazarınız bulunan ülkelerde pazarlama ofisleri açmak, servis noktaları oluşturmak, depo faaliyetleri, montaj hatlarını devreye sokmak gibi farklı stratejilere yönelmek zorundasınız.  Pazar ülkenizde var olmak için orada olmak zorundasınız. Frigo Mekanik olarak tüm bu gelişmeleri izleyerek doğru stratejiler belirleme ve doğru yatırımlar yapma konusunda çaba sarf ediyoruz. 2019 yılında aldığımız ödülü 2020 yılında geliştirmeyi hedefliyoruz.”

 

Önceki İçerik“İhracat; firmaların döviz pozisyonlarını en az riskli hale getirebilmeleri hususunda da önemli bir yere sahip”
Sonraki İçerik“Dünyanın yüzde 3’lük ihracatını iklimlendirme sektörü gerçekleştiriyor ve bu oranın yüzde 5’e çıkmasını hedefliyoruz”