Pınar GÜRLER

Form Endüstri Ürünleri

İş Geliştirme Müdürü

“Enerji verimliliği yüksek, çevre dostu iklimlendirme çözümleri sunuyoruz”

Form Endüstri Ürünleri bünyesinde hem kendi ürettiğimiz yerli ürünlerimiz hem de güçlü uluslararası firmaların temsilciliklerini uzun yıllardır istikrarlı bir başarıyla yürüttüğümüz çeşitli markalar var.

Form, 1972 yılından bu yana Dunham Bush firmasının temsilcisi. Yarım asrı geçen iş birliği kapsamında Form, Dunham Bush soğutma grupları ile performans, güvenilirlik ve enerji verimliliği konularını ön planda tutarak, vidalı kompresörlü su ve hava soğutmalı ürün serileriyle pazar taleplerini karşılıyor. Su soğutmalı serisinde 3.500 kW frekans kontrollü iki vidalı kompresörüyle; hava soğutmalı serisinde ise 1.929 kW’a kadar tek cihazdan istenilen kapasiteyi sağlamasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Form olarak, Türkiye ve Ortadoğu bölgesinde Dunham Bush vidalı kompresör revizyonu ve tamir etme yetkisini elinde bulunduran tek firmayız.

Soğutma gruplarında ve büyük kapasiteli ısı pompaları konusunda 2010 yılından beri Clivet’in Türkiye temsilciliğini yürütmekteyiz. Clivet hava ve su soğutmalı soğutma grupları ve ısı pompaları; aynı anda soğuk ve sıcak su üreten multifonksiyonel ısı pompaları, santrifüj kompresörlü gruplar ve manyetik yataklı gruplar olmak üzere geniş ürün gamı ve birçok farklı çözüm alternatifi ile öne çıkıyor. Clivet’in santrifüj soğutma gruplarını 4 yıl önce pazarla buluşturduk ve kısa sürede çok önemli ve büyük referanslara imza atarak pazarın yüzde 30’una hakim olduk. Endüstriyel tesisler, fabrikalar, ticari binalar, havalimanları, alışveriş merkezleri, oteller, ofis binaları ve hastaneler, konutlar, veri merkezleri, seralar gibi soğutmanın ihtiyaç duyulduğu her alanda, küçük kapasitelerden çok büyük kapasitelere varan geniş ürün yelpazemiz ve sektörel çözümlerimizle farklı ihtiyaçlara uygun, enerji verimliliği yüksek ve çevre dostu iklimlendirme ve soğutma sistemleri sunmaktayız.

Müşterilerimizin beklentilerini karşılamak ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmak için sürekli olarak inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına yatırım yapmaktayız. Sektör tecrübemizi yansıttığımız Ar-Ge çalışmalarımızın sonunda ürettiğimiz ve satışa sunduğumuz fancoil, sudan havaya ısı pompası, klima santralleri ve ısı geri kazanım cihazlarımız var. 2019’da Lennox firması ile imzaladığımız lisans anlaşması kapsamında Türkiye’de üretimine başladığımız Lennox paket klimaların Türkiye ve dünyada tek lisanslı üreticisiyiz. Bu yıl şubat ayında soğutma kuleleri imalatı gerçekleştirmek üzere ortaklık yaptık ve İstanbul Sancaktepe’deki üretim tesisimizde soğutma kuleleri imalatına başladık.

Form Freva olarak soğutma kuleleri konusunda geniş ürün yelpazemizle endüstriyel tesisler ve fabrikalar, enerji santralleri ve rafineri tesislerinin soğutma ihtiyaçlarına yönelik düşük enerji ve su tüketimine sahip yenilikçi ve çevre dostu çözümler sunuyoruz. Ürün gamımızda enerji verimliliği yüksek, açık ve kapalı çevrim su soğutma kuleleri, geleneksel soğutma kulelerine oranla düşük su tüketimine sahip hibrid tip su soğutma kuleleri, kuru ve adyabatik soğutucular, yine endüstriyel soğutma uygulamalarına yönelik yüksek verimlilikte evaporatif amonyak kondenserler yer almaktadır.

Klima santrallerinde hızlı büyümeye ve yeni ürünler eklemeye de devam edeceğiz. Mart 2024’te klima santrallerimiz için hijyen sertifikasını aldık. Şu anda çeşitli ürün grupları üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor. Üretimini yaptığımız tüm cihazların tamamında enerji verimliliği sağlayan yeni teknolojileri entegre edeceğimiz yeni seriler ve yeni kapasiteleri hayata geçiriyor, üretiyor ve geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle enerji kullanımı yüksek endüstriyel tesislerde enerji verimliliğini artıracak çalışma ve uygulamalarımıza hız verirken, yüksek sıcaklıklı (90°C /120°C) ısı pompaları uygulamalarında da özel referanslarımız oldu.

Önceki İçerikTublex A.Ş. Yeni Satış Müdürü Emrullah Gökçen oldu
Sonraki İçerikFrigoduman ile soğutma sektöründe yenilikçi yaklaşımlar