Erol KAYAOĞLU
Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“Vaillant Türkiye olarak ısı pompaları konusunda tüketicilerin farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz”

Şofben ve kombinin mucidi Vaillant olarak 150 yıldır sadece iklimlendirme sektörüne odaklanıyor ve sadece bu alana yatırım yapıyoruz. Sürdürülebilirliği işimizin merkezine alıyor, evimizde ve çevremizde daha iyi bir iklim oluşturmak vizyonumuzla çalışıyoruz. Vaillant Türkiye olarak sektörde, kombi başta olmak üzere; ısı pompaları, kaskad kazan sistemleri, klima, şofben, panel radyatör, VRF sistemleri, oda termostatı gibi çok geniş bir ürün yelpazesiyle yerimizi alıyoruz.

Özellikle son dönemde tüm sektörler gibi iklimlendirme sektöründe de bir dönüşüm yaşandığını söyleyebiliriz. Sürdürülebilirliğin de ön planda olduğu bu dönüşüm, teknolojik yeniliklerle de destekleniyor. Daha çevre dostu ve yenilikçi ürünler, daha yoğun teknoloji kullanımı ile buluşuyor.

Vaillant olarak mucit kimliğimizden aldığımız güçle yeni nesil teknolojilere yatırım yapıyor ve hem sektörümüzün hem de dünyamızın geleceğini gözeterek sürdürülebilir çalışmalara imza atıyoruz.  Tasarruf, uzun ömür, yüksek sıcak su konforu ve uzaktan erişim gibi faydalar sağlayan ürünlerimizin yanı sıra satış sonrası destek ağı ile de kullanıcılarımızın yaşam konforunu artırıyoruz. Tüm süreçlerimizde enerji tüketimini azaltmanın yanında tüketilen enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak, su tüketimini düşürmek, üretimde kullandığımız enerjiyi yenilenebilir enerjiye çevirmek, çevre dostu araç filoları oluşturmak gibi hedeflere de odaklanıyoruz.

Dünyada artan enerji ihtiyacı, tek tip bir enerji kaynağına bağımlı kalmayı neredeyse imkânsız hale getirmiş durumda. Artık her ülke enerji çeşitliliği sağlamak zorunda. Bu açıdan baktığımızda yeni nesil enerji kaynaklarına yönelim için teknolojik çalışmalar ve yatırımlar giderek artıyor; yeni nesil ürünler geliştiriliyor. Bunlardan biri de ısı pompaları.

Bugün ulaşım sektöründe elektrikli araçlar ne ise, iklimlendirme sektöründe ısı pompaları da odur diyebiliriz. Devrim niteliğindeki ısı pompaları daha çevreci ve daha tasarruflu bir ürün.Son derece yüksek verim değerlerinin elde edildiği ısı pompaları ile enerji tüketimlerinde sübvansiyonların olmadığı bir durumda son kullanıcılar için fatura tutarlarında doğal gaza göre yüzde 58; kömür, sıvı yakıt gibi diğer fosil yakıtlara göre ise çok daha yüksek oranlarda azalma sağlanabilir.

Isı pompaları konut ve ticari tesislerin ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda enerji maliyetlerini, enerji tüketimini ve karbon ayak izini de azaltıyor. Talep ve yayılım arttıkça bu ürünler de çok daha ulaşılabilir olacak.

Enerji açısından geleceğin teknolojisi olarak gösterilen ısı pompası, Avrupa pazarında son 5 yılda 4 kat büyüme kaydederek toplamda 1 milyon adedi aştı. Özellikle Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde ısı pompalarına geçişe yönelik ciddi bir hareketlilik söz konusu.

Türkiye pazarının ise şu anda 15 bin adedin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizin bina içi iklimlendirmede ısı pompası dönüşümünü başarması durumunda yani sadece 1 milyon adetlik yıllık kombi pazarının tamamını ısı pompasına çevirdiğimiz zaman; sübvansiyonsuz bir ortamda yıllık yaklaşık 2 milyar dolar tasarrufun mümkün olduğu ortaya çıkıyor. Bu teknolojinin pazarda ciddi oranda büyüyeceğini öngörüyoruz. Vaillant Türkiye, geleceğin teknolojisi olarak gösterilen ısı pompaları konusunda tüketicilerin farkındalığını artırmayı amaçlıyor ve bu konuda sektöre önderlik ediyor. Hem sektörümüzün hem de dünyamızın geleceğini düşünerek sürdürülebilir çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyor, Vaillant Türkiye olarak bu alanda ilk akla gelen marka olmak istiyoruz.

Sektörümüzün gelişimi ve pazarın büyümesinde çevre dostu yenilikçi ürünlerdeki artış önemli unsurlardan biri olacak. Enerji tasarrufu ve çevre etkileriyle şekillenen müşteri beklentilerine cevap verebilmek için inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Isıtma sektörünün lokomotifinin, geçen yıllarda olduğu gibi yüksek verimli ve akıllı kontrol imkanına sahip kombi ürün grubu olması bekleniyor. Bunun yanında çevre dostu ve tasarruf sağlayan teknolojisi ile ısı pompaları gittikçe ön plana çıkmaya ve pazarda önemli bir yer edinmeye başladı. Bu ivmenin artarak yükseleceğini düşünüyoruz.

Vaillant Türkiye olarak, sektörde kombi başta olmak üzere; klima, şofben, ısı pompaları, panel radyatör, kaskad kazan sistemleri, VRF sistemleri, oda termostatı gibi çok geniş bir ürün portföyüyle hizmet veriyoruz.

 

Markamızın Green iQ konsepti kapsamında ilk kez 2020 yılında üretip pazara sunduğu ecoTEC Exclusive multi yoğuşmalı kombi, eşsiz konfor ve maksimum verimliliği barındırmasıyla dikkat çekiyor.

Green iQ etiketli ecoTEC Exclusive diğer yoğuşmalı kombilerle karşılaştırıldığında multi-yoğuşma teknolojisi sayesinde özellikle sıcak su temininde yüzde 8’e varan ek tasarruf ve düşük maliyetli enerji kullanımı sunuyor.Akıllı cihazlarla iletişim kurabilen ecoTEC Exclusive, akıllı kontrol kullanımı ile A+ sistem ısıtma enerji verimliliğine, yüzde 9 düşük modülasyon oranıyla anlık ısı ihtiyacına göre otomatik kapasite ayarına da sahip.

Bunun yanında ısı pompası kategorisinde yenilikçi ürünümüz aroTHERM plus’ı 2021 yılında piyasaya sunduk.  aroTHERM plus’ı öne çıkaran noktası, şu an sektörde yer alan benzer ürünlere göre 700 kat daha çevreci bir soğutucu akışkana sahip olması. Bunun yanında cihaz tüm kapasitelerinde A+++ verimlilik sunuyor. 75C’ye varan çalışma sıcaklığı ile evlerde var olan radyatör vb. sistemlerin yenilenmesine gerek kalmadan cihaz kurulumu yapılmasını da mümkün kılıyor.

Önceki İçerik“E.C.A ısı pompalarımız, kullanıcılarımıza yüksek verimlilik sunarken düşük maliyetler sağlamaktadır”
Sonraki İçerikModern tasarımı ile çeşitli mimarilere uygun Samsung 360 Kaset Klima ile estetik ve konfor bir arada