Türk İklimlendirme Sektöründen Rusya’daki fuarlara büyük katılım

 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 6-9 Şubat tarihleri arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da eş zamanlı yapılan Airvent Fuarı ile Aquatherm Moskova Fuarına Türk ihracatçıları ile birlikte katıldı. İSİB, Airvent Fuar’ı içinde kurduğu Info Stand ile Türk ihracatçılarını Rusya ve çevre bölgelerdeki alıcılarla buluşturdu.   

 

Bu sene 28.’si düzenlenen Aquatherm Moskova Fuarı ile 2.’si düzenlenen Airvent Fuarı’na toplam 21 farklı ülkeden 1000’i aşan katılımcı firma ile 55.000’e yakın ziyaretçi katıldı. Türkiye ise İSİB dahil 58 firma ile fuarlarda temsil edildi. İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı fuardan sorumlu üye olarak fuara iştirak ederken İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal da fuara katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Moskova Ticaret Müşaviri Ömer Kerman, İSİB stadını ziyaret ederek yetkililerle görüş alışverişinde bulundu.

 

Fuarın ilk günü “Shaping Future by Combining Knowledge and Innovations in Safe Microclimate” başlığıyla düzenlenen 7. Uluslararası Airvent Kongresi’nde ise Türk İklimlendirme sektörünü temsilen Ozan Atasoy,  “Innovative Technologies in Natural Ventilation” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

 

Arivent ve Aquatherm Moskova Fuarları’nın oldukça yoğun ve kalabalık geçtiğini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Savcı, “Rusya yaklaşık 14 milyar dolarlık iklimlendirme sektörü ithalatı ile Dünya’nın 12. büyük sektör ithalatçısı konumunda. Türk İklimlendirme Sektörü olarak bu ülkede sektörümüzün alt ürün gruplarında ilk 10 ihracatçıdan biriyiz. Bu seviyemizi daha da yukarı çıkarmak için Airvent Fuarı ve Aquatherm Moskova Fuarı’na sektör olarak ciddi bir şekilde hazırlandık. 58 ayrı firmamız fuarda yer aldı ve ticari muhatapları ile çok verimli ilişkiler kurdular. Önümüzdeki dönemde yapacağımız ticari ve eğitim faaliyetleri ile ülkedeki konumumuzu daha da sağlamlaştıracağımıza inanıyorum.  İSİB olarak fuar süresince sektörümüz firmalarımızı ve Rusya’daki misafirlerimizi standımızda ağırlamaktan ve görüşmelere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduk” dedi.

Önceki İçerikİhracat artışında 5 adım planı
Sonraki İçerik İSKİD 16. Genel Kurulunda Yeni Dönem Yönetimini Belirledi