ISKAV Mütevelliler Heyeti toplantısı yapıldı

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı ISKAV, 27 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Gümüşsuyu’nda bulunan ISKAV ofisinde Mütevelliler Heyeti Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Ersin Gökbudak Başkanlığındaki Divan’da Hırant Kalataş Başkan Yardımcısı, Asrin Bakır Gerçek Sekreter olarak görev aldı.

Mütevelli Heyet üyeliğine başvuran yedi firma hakkında kısa bilgi verildikten sonra, üyelik onayı için oylamaya geçildi. Duyar Vana Makine San. ve Tic. A.Ş., Bahçıvan Havalandırma Sistemleri ve Elektrik Motorları San. ve Tic. A.Ş., Doğu İklimlendirme San. ve Tic. A.Ş., Karyer Isı Transfer San. ve Tic. A.Ş., EKM Proje Mühendislik San. ve Tic. A.Ş., Ventek Mühendislik Tic. A.Ş. ve Matesis Mühendislik Müşavirlik Proje Danışmanlığı İnş. Taah. ve Tic. A.Ş. firmalarının üyeliği oybirliği ile kabul edildi.

2024 yılı çalışma ve faaliyet programı hakkında ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sarven Çilingiroğlu, kısaca bilgilendirmede bulundu. Çilingiroğlu’nun konuşmasının ardından ISKAV Komisyonlarının faaliyetleri hakkında bilgiler, Komisyon başkanları tarafından verildi. BIM Komisyonu Başkanı Gökhan Ünlü, Ticaret Bakanlığı tarafından BIM yatırımlarına %70’e kadar teşvik verileceğinin altını çizerek BIM danışmanlığı yapacak kişi ve kuruluşlar için bir şartname hazırlıkları içinde olduklarını bildirdi. Eğitim ve Laboratuvar Komisyonu Başkanı Turgay Yay, özel sektöre yıl boyunca verilen yaklaşık on eğitimin 2024’te yirmiye çıkmasını hedeflediklerini söyledi. TAD eğitimlerin de gelecek yıl iki ayrı program ile otuz kişiye ulaşmasını beklediklerini belirten Yay, TAD akreditasyon sürecini tamamlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Etik Değerler Komisyonu Başkanı Turgay Karakuş, 25 Mayıs Dünya Etik Günü’nde bir seminer planladıklarını, İş Etik İlkeleri’ni imzalayan firma sayısını artırmaya çalıştıklarını ve bu amaca yönelik bir video içerik hazırladıklarını belirtti. Test Ayar ve Dengeleme Komisyonu Başkanı Işık Yücesoy, TAD şartnamesinin yeni versiyonunu yayımlayarak İSİB ile ortak seminer ile sektöre sunduklarını belirterek TAD şartnamesinin dünyada kabul edilir olmasına çalıştıklarının altını çizdi. Buna yönelik REHVA ile ortak sertifikasyon çalışmasının başlayacağını söyleyen Yücesoy; yerel yönetimler, EYODER, ÇEDBİK, Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı ve savunma sanayi, ilaç sanayi, veri merkezleri ve hastaneler gibi sektörlerle TAD’ı benimsetecek temaslar, işbirliği girişimlerinden bahsetti. Yayın Komisyonu Başkanı Muammer Akgün, son dönem ISKAV yayın çalışmaları hakkında bilgi vererek yeni dönem yayın çalışmalarının artık sadece dijital platformda yayımlanacağını belirtti.

Yeni kurulan Üye Takip Komisyonu’nun başkanı Nurettin Özdemir, yaptıkları ziyaretler ve girişimlerle yeni dokuz üye kazandıklarını ve bir sonraki yıl da bu başarının üzerinde bir hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Komisyon sunumlarının ardından Çalışma Gruplarının faaliyetleri hakkında bilgi verildi, Dijitalleşme ve Kurumsal Hafızayı Oluşturma Çalışma Grubu ile TAD Şartname Grubu faaliyetleri üzerinde duruldu, Vakfın dijitalleşmesine verilen önemi altı çizildi. Etik Değerler Komisyonu tarafından hazırlanan videonun gösteriminin ardından Vakıf ve İktisadi İşletme’nin yeni dönem bütçeleri onaya sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi.

ISKAV Mütevelliler Heyeti Toplantısının son bölümünde, İş Etik İlkeleri’ni imzalayan Danfoss Otomasyon, Duyar Vana, Doğu İklimlendirme, Karyer ve Ünlü Mühendislik firmalarının temsilcilerine sertifikaları takdim edildi. Dilek ve önerilerin dile getirildiği bölüm ile toplantı son buldu.

Önceki İçerikKOMSAD başarılı gazetecileri ödüllendirdi
Sonraki İçerikPompa, Vana Kongresi 14-15 Aralık 2023 tarihlerinde, Ankara’da, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.