DemirDöküm’den iş ortaklarına dalgalı ekonomide iş yönetimi ve başarı eğitimi

 

DemirDöküm Akademi, bu yılki ikinci eğitimde toptancı iş ortaklarıyla buluştu. İstanbul ve Ankara’da 4 farklı grupla düzenlenen eğitim, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi (EDU) iş birliğinde geliştirildi. “Dalgalı Ekonomide İş Yönetimi ve Başarı” başlığıyla düzenlenen eğitimlerde, DemirDöküm iş ortaklarına hızlı değişimin yaşandığı ekonomik koşullarda işletmelerin sürdürülebilir başarılarını koruma yöntemleri ile gelecek stratejilerini nasıl belirlemeleri gerektiği paylaşıldı.

 

Eğitim alanında hayata geçirdiği projelerle öğrenci, eğitmen ve iş ortaklarının mesleki ve kurumsal gelişimine destek olan DemirDöküm, iş ortaklarıyla yüz yüze eğitimlerini sürdürüyor. Kısa süre önce 3 büyük şehirde taahhütçü iş ortaklarına “Rekabet Üstü Performans Geliştirme” konusunda eğitim veren şirket, bu kez toptancı iş ortaklarıyla buluştu.

 

Günümüzde yaşanan hızlı değişimlerin getirdiği zorluklarla başa çıkmak ve işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlamak için önemli becerileri kapsayan eğitimler, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi (EDU) iş birliğinde geliştirdi. “Dalgalı Ekonomide İş Yönetimi ve Başarı” başlığıyla düzenlenen eğitim 4 ayrı seansta gerçekleşti. Eğitimin ilk bölümünde DemirDöküm iş ortaklarına satış faaliyetlerinde sert şartlarla nasıl başa çıkabilecekleri ve fırsatları nasıl değerlendirebilecekleri anlatıldı. Katılımcılar, sıkı rekabet ortamında satışa zihinsel hazırlık yapma, pazardaki fırsatları keşfetme, müşteri ihtiyaçlarını doğru analiz etme, değişen şartlara uygun satış stratejileri geliştirme, belirsizliklerle başa çıkma ve müşterinin müşterisine odaklanma gibi konularda deneyim kazandı.

 

Toptancı iş ortaklarının iş yönetimi becerilerini güçlendirerek, rekabet avantajı kazanmalarını hedefleyen DemirDöküm Akademi eğitimleri, uzman eğitmenlerin gerçekleştirdiği interaktif modellerle zenginleştirildi. 70’e yakın toptancı iş ortağının katılımıyla gerçekleşen eğitimde, sektördeki en son trendler ve müşteri davranışları hakkında önemli bilgiler paylaşılırken, başarıya dönüşecek uygulamalar örneklerle aktarıldı.

Önceki İçerikDaikin’dan yaz sıcağına serin çözümler
Sonraki İçerikForm yeni teknolojilerini ISK-SODEX Fuarı’nda tanıtacak