Havak İş Geliştirme Müdürü Tamer ÇALIŞKAN

“Endüstriyel havalandırma alanındaki satışlarımız savunma sanayinin gelişmesi doğrultusunda artmaktadır”

“Bu sene iklimlendirme sektöründe 35. yaşına girmiş olan Havak AŞ, 2022 yılı büyüme ile kapatmıştır. 2023 yılında ilk beş ayında büyüme trendi devam etmiştir. 2023 yılında yapılan makine alımları ile üretim kapasitemiz artmış ve üretim maliyetimiz düşmüştür. Müşterilerimizin sürekli memnuniyeti için, yüksek kalitede, pratik, yenilikçi ve güvenilir ürünler sağlayarak büyümeye devam etmekteyiz.

Enerji fiyatlarının artışı ile birlikte evaporatif nemlendiriciler ve hava perdeleri, yenilenebilir enerji ürünleri ile mahal aydınlatma ve havalandırma, insan sağlığı ve güvenliği ile ilgili şartları sağlamak üzere endüstriyel havalandırma ürünleri, mahallerde konfor şartlarını sağlamak için nemlendiriciler ve nem alıcılar ürün gruplarımız ile ön plana çıkacağımızı düşünüyoruz.

 

Evaporatif nemlendirme cihazları üretimi geçen yıla nazaran %100 artmış ve ihracatlarına başlanmıştır. Evaporatif nemlendiriciler ile cihaz içinden geçen hava, gizli ısı ile ıslanan pedlerin üzerindeki suyu buharlaştırarak bünyesine alır. Böylece havanın sıcaklığı bir miktar azalır. Buda enerji tasarrufu sağlar.

Hava perdesi üretiminde de çeşitlilik artırılmıştır. Yeni model hava perdeleri ilk defa olarak ISK SODEX fuarında sergilenecektir. Hava perdeleri elektrikli, sulu ve iç ortam havalı olarak ayrılırlar. Yatay, dik tip, gizli tavan (ankastre), endüstriyel,  döner kapı üzerine ve yanına olmak üzere çeşitleri mevcuttur.

Endüstriyel havalandırma alanındaki satışlarımız savunma sanayinin gelişmesi doğrultusunda artmaktadır. Atex patlama korumalı emici kollar, mobil duman/ toz emme cihazları, yağ buharı emme cihazları, taşlama tozu emme cihazları, toz ve duman kabinleri, Egzoz emme sistemleri, lokomotif emiş sistemleri müşterilerimize sunulmaktadır. Bu konuda distribütörü olduğumuz İtalyan Coral firması 65 yıllık bir firma olup dünyada kendi dalında ilk beş firmadan biridir.

Firmamız elektrot boylerli, gaz yakan, rezistans boylerli ve buhar enjeksiyonlu nemlendiriciler ile ilgili Amerikan Dristeem firmasının Türkiye distribütörüdür. 1965’den beri faaliyet gösteren firma yaratıcılığı ile sektöre yön veren ve güvenilir nemlendirme çözümleri sağlamaktadır. Dristeem marka elektrot boylerli nemlendirici cihazlarımızın özellikleri; Cihazların kapasite aralığı 2-130 kg/h olup, daha az nemlendirici cihaz ile çözüm sağlama imkânı sağlanacaktır. Modbus ve Bacnet ile bağlanma imkânı mevcuttur. Web üzerinden uzaktan bağlanma imkânı. Vaporlogic kontrol paneli (Cihaz üzerinde veya kablolu model) üzerinde olmasıdır. Havak aynı zamanda Elektrot boylerli nemlendirici cihazlarda İngiliz Vapac, Atomizer nemlendiriciler, Yüksek basınçlı su nemlendiricilerinde Hollandalı Cumulus ve Ultrasonic Nemlendiricilerde Alman Aırwın firmalarının Türkiye distribütörüdür. Ayrıca Hadımköy fabrikasında santral üreticileri için evaporatif nemlendiriciler üretmektedir.

Firmamız Amerikan Durkeesox tekstil (kumaş) hava kanallarının Türkiye distribütörüdür. 25 yıllık tecrübesi ile Durkeesox dünya çapında 20 şube ve yüzlerce distribütör ile HVAC sektöründe faaliyet göstermektedir. Tekstil bazlı kumaş hava kanalları soğuk veya sıcak havanın homojen dağıtılması için tasarlanmıştır. Klasik çözümlere göre ekonomik, mimariye uygun, esnek, hijyenik ve sağlıklı, sessiz, hafif hızlı uygulanabilir, çevrecidir. Havuzlar, Spor Salonları ve fitness merkezleri, Gıda işleme tesisleri, Soğuk depolar, Süpermarketler ve diğer halka açık ticari alanlar, Kimya tekstil ve elektronik endüstrisi, Ofisler, restoranlar, sinemalar, tavukçuluk ve seracılıkta çözümler üretir.

Ar-Ge, Ür-Ge departmanımız yeni hava perdesi tasarımlarımız dışında, evaporatif nemlendiricilerimizin geliştirilmesi, endüstriyel toz toplama sistemleri kurulumu altyapı çalışmaları yürütmekte olup mühendislik kadrosu ile HVAC sektörüne ülkemiz için katma değer üretmeye devam edecektir.”

1

Önceki İçerik“Taze havanın önemi konusundaki bilinç ve talebin artmasına paralel, sektörümüzde de bu tür ürünlere olan talep artmaya devam ediyor”
Sonraki İçerikKurulduğu günden bu yana iklimlendirme ve soğutma sektörüne yedek parça sağlayarak uzmanlaşan Akgün Soğutma, Kırklareli Babaeski’de bulunan fabrikasının doğal aydınlatması ve duman tahliyesinde Form’u tercih etti.