Baymak’a üst üste beşinci kez “Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülü”

Mükemmel müşteri deneyimini temel ilkelerinden biri olarak benimseyen Baymak, bu yıl üst üste beşinci kez A.C.E. Awards’da (Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri) ısı sistemleri kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödülü alan Baymak Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Betül Başkır, “Müşterilerimizi dinlemek, anlamak, ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt vermek ve proaktif çözümler sunabilmek için işimize yatırım yapıyoruz. Sektörümüzde yapay zekâyı kullanan ilk şirket olduk; çalışanlarımız, bayilerimiz ve yetkili servislerimize en yeni bilgi ve teknolojiler ışığında eğitimler veriyoruz. Üst üste beşinci kez bu ödülü almamız, müşterilerimizin bize olan güvenlerinin bir göstergesi” dedi.

Baymak, Şikayetvar.com tarafından düzenlenen A.C.E.(Achievement in Customer Excellence) Awards’daısı sistemleri kategorisinde geçtiğimiz dört yılda olduğu gibi bu yıl da irtibat hızı, şikâyeti çözüm hızı, sonuçtan memnuniyet ve teşekkür oranlarındaki başarısıyla ilk sıraya yerleşti ve ‘Diamond’ ödülün sahibi oldu. Baymak, bu yıl beşinci kez layık görüldüğü A.C.E. Awards ile sadece ürünleriyle değil; müşterisine verdiği önemle de ‘sektörün öncü markası’ unvanını pekiştirdi.

Baymak adına ödülü alan Baymak Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Betül Başkır, bu ödülün ‘İşimiz Sizi Anlamak’ anlayışının sahaya yansıdığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Başkır, “Aynı ödülü tüketicilerin oylarıyla üst üste beş kez almak çok önemli bir başarı. Bu başarının şirketimize ait olması hepimizi gururlandırıyor. ‘Diamond’ ödül alarak zirvedeki yerimizi pekiştirmemizi sağlayan, müşterilerimize en iyi deneyimi sunan çalışanlarımıza, ülkemizin dört bir yanına dağılmış bayilerimize ve teknik servislerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Baymak ve çatı şirketi BDR Thermea’nın üç ana ilkesinden birinin müşteri memnuniyeti olduğunu belirten Başkır, “Tüm grubumuz enerji dönüşümü, dijitalleşme ve müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarma vizyonumuz çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Aslında hem enerji dönüşümünü sağlayan ürünlerimiz hem de dijitalleşme çalışmalarımızın temelinde müşterilerimize daha fazla değer sağlamak yer alıyor. Bir yandan verimli, kaliteli ve çevreci ürünler üretiyor bir yandan da dijitalleşmeyle faaliyetlerimizi daha hızlı ve verimli bir şekilde sürdürüyoruz. Tüm mecraları kullanarak müşterilerimizi dinliyor, bilgileri analiz ediyor ve kişiye özel çözümlerle müşterilerimize dokunuyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığını da beşinci kez ‘en iyi’ seçilerek aldık. Müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Önceki İçerikBaymak ISH Frankfurt’ta hem iddialı hedefleri hem de standı ile dikkat çekti
Sonraki İçerikCOPA, yeni ve inovatif ürünleriyle ISH Frankfurt Fuarı’ndaydı