Daikin, eko tasarıma uygun ürünleriyle LOT21’de sektöre öncülük ediyor

 

Enerji verimliliğini artırma ve karbon emisyonlarını azaltma hedefleri doğrultusunda hazırlanan LOT21 Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğ 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Türkiye’de yürürlüğe girdi. İlgili mevzuatın ilk önce Avrupa’da 2018 yılında yürürlüğe girmesi ile ilgili gereklilikleri karşılayan Daikin, o tarihten beri yüksek sezonsal verimliliğe uygun ürünlerini hem dünyada hem de Türkiye’de 2019’dan beri tüketicilerle buluşturarak öncü marka olarak öne çıkıyor.

 

Çevreci ve inovasyon odaklı ürünleri ile iklimlendirme sektörüne öncülük eden Daikin, Türkiye’de 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren LOT21 Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğe uygun ürün ve hizmetlerin de öncülüğünü yapıyor. Daikin de ürünlerini bu gereklilikler doğrultusunda geliştirerek, yüksek sezonsal verimlilik değerlerine uygun ürünlerini hem dünyada hem Türkiye’de pazara sunan öncü firma olmuştur. Türkiye’de 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren tebliğin amacı; Bakanlar Kurulu’nun 23.06.2010 tarihli ve 2010/643 kararı ile yürürlüğe giren Enerji ile İlgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmeliğin uygulanmasına yönelik olarak; hava ısıtma ürünleri, soğutma ürünleri, yüksek sıcaklık proses chillerleri ve fancoil ünitelerinin piyasaya arz edilmesi ve/veya hizmete sunulması ile ilgili çevreye duyarlı tasarım gerekliliklerini belirlemektir. Bu tebliğ ile çevreye duyarlı tasarım gerekliliklerine uyumluluk zorunlu hale getirildi.

 

İklimlendirme sektörünün yenilikçi şirketi Daikin, 2018’den beri LOT21 uyarınca daha yüksek sezonsal mahal enerji verimlilik değerleri (ηs,c % & ηs,h %) sağlamak amacıyla tasarlanmış VRV dış ünitelerini Avrupa ile birlikte 2019’dan beri Türkiye’de de pazara sunarak, öncü firma olarak sektörde fark yaratıyor. ‘Sezonsal verimlilik’ kriterlerini gözeterek Daikin tarafından tasarlanan R32 soğutucu akışkanlı ve R410A soğutucu akışkanlı VRV dış üniteler, enerji verimliliğinin artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına somut olarak katkı sağlıyor.

 

Yüksek verimlilik için geliştirilmiş teknolojiler

 

Yeni tebliğin belirlediği minimum sezonsal mahal soğutma ve ısıtma enerji verimliliği (ηs,c % & ηs,h %) değerleri ile uyumlu olan Daikin VRV dış üniteleri, farklı uygulamalarda kullanılabilecek Mini VRV, Heat Pump, Heat Recovery ve Su Soğutmalı modeller yüksek sezonsal verimli olmalarının yanı sıra çevreci olmalarıyla da dikkat çekiyor.

 

Daikin “Çevreci Yönetim” misyonu doğrultusunda geliştirdiği teknolojilerle ürünlerinin verimlilik değerlerini ve çevreci özelliklerini artırıyor. Yıl içinde çoğunlukla kısmi yük altında çalışan iklimlendirme ürünlerinde Daikin; VRV dış ünitelerinin kalbi Daikin scroll kompresör ile soğutma ve ısıtma sezonu boyunca kısmi yüklerde yüksek performans sağlamasına imkan veriyor. Devrim niteliğinde değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi (VRT) sayesinde ise hem inverter kompresör devrini hem de soğutma ve ısıtma modunda soğutucu akışkan sıcaklığını dış ortam ve iç ortam sıcaklığına bağlı olarak sürekli ayarlayarak daima en yüksek verimlilikte çalışıyor.

 

LOT21 verimlilik değerlendirmesinde nelere dikkat edilmeli?

 

Bu tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, kurulumu yapanlar ve son kullanıcılar için kullanma kılavuzu ve imalatçıların, yetkili temsilcilerinin ve ithalatçıların ücretsiz olarak erişebilen web siteleri tebliğin eklerinde yer alan ölçülen ve hesaplanan ürün bilgilerini içermelidir. Bu durum, kullanıcıların verimlilik değerlerini daha kolay ve şeffaf bir şekilde karşılaştırmalarını sağlayacaktır.

 

Bu tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, kurulumu yapanlar ve son kullanıcılar için kullanma kılavuzu ve imalatçıların, yetkili temsilcilerinin ve ithalatçıların ücretsiz olarak erişebilen web sitelerinin profesyoneller için ayrılmış bir kısmı ürünlerin sökülmesi, geri dönüşümü ve/veya çalışma ömrü sonunda bertaraf edilmesiyle ilgili ürün bilgilerini içermelidir.

 

Verimlilik değerlerini karşılaştırırken, adil bir karşılaştırma yapmak için test sırasında hangi iç ünitelerin kullanıldığını kontrol etmek önemlidir. Sezonsal verimlilik değerleri ölçüm sırasında kullanılan iç ünitelere oldukça bağlıdır. Daikin, sezonsal verimlilik ölçümlerinde gerçek hayat uygulamalarında sıklıkla kullandığı kanallı tip (FXSQ, FXMQ) ve kaset tipi (FXFQ) iç üniteleri kullanmaktadır.

 

 

Önceki İçerik “Çift yakıtlı brülör teknolojimiz ile ülkemizin enerjide bağımsızlık seferberliğini destekliyoruz”
Sonraki İçerikDaikin Türkiye, iklimlendirme laboratuvarları ile mesleki eğitimi desteklemeye devam ediyor