Warmhaus Yurt dışı Satış Müdürü Can BEZAL

 

Avrupa ülkeleri bazı ürünler için gerek lojistik gerekse maliyet avantajlarından dolayı Uzak Doğu yerine Türkiye’ye yönelmeye başladı”

 

“Warmhaus olarak yüzde yüz yerli sermaye ile ürettiğimiz ürünlerimizi 50 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu kadar fazla ülkeye ihracat yapan bir marka olarak küreseldeki tüketim trendlerini ve sektörümüzle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor, bu doğrultuda stratejilerimizi oluşturuyoruz. Çevik bir organizasyon yapımız var. Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibimiz ile her ülkenin coğrafi ihtiyaçları ve regülasyonları doğrultusunda çok hızlı bir biçimde harekete geçebiliyor ve çözümler üretebiliyoruz. Global pazarlarda rekabet edebilmek için inovatif ürünler sunabilmeniz çok önemli. Ar-Ge Bölümümüz ile birlikte yenilikçi ve fark yaratan ürünler sunabilmek için gerçekten çok çalışıyoruz.  Sektördeki hızlı dönüşümün de bilincinde olarak üretim teknolojimize sürekli yatırım yapıyoruz. 2023 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete geçecek olan TEKNOSAB’daki yeni üretim tesisimiz enerji verimliği yüksek ve endüstri 4.0 özelliklerini karşılayan bir tesis olarak sektörün en yeni teknolojilerine sahip olacak. Teknoloji ve üretimimize yaptığımız bu yatırımları bize uluslararası pazarlarda rekabette de önemli avantaj sağlayacağına inanıyoruz. Ülkemizin çok ciddi bir potansiyeli var. Avrupa ülkeleri bazı ürünler için gerek lojistik gerekse maliyet avantajlarından dolayı Uzak Doğu yerine Türkiye’ye yönlenmeye başladı. Bu fırsatı en iyi şekilde kullanmak için biz de çalışıyoruz.

Avrupa’da yaşanan enflasyon, Emtia piyasasındaki dalgalanmalar ve Ukrayna Rusya Savaşı taleplerin düşmesinde elbette etkisi oldu. Buna rağmen bulunduğumuz pazarlara daha fazla odaklanarak ve yeni pazarlara girişlerimiz ile sene sonunda cihaz satış hedefimizde çok yakın bir satış adetine ulaşacağız.  Çevik ve dinamik bir yapımız var. Dinamik yapımız, çevik insan gücümüz, tesislerimiz genelinde başlattığımız dijital dönüşüm ve iş ortaklarımızla olan başarılı iş birlikleri sayesinde bu yılı hedeflediğimiz şekilde bitireceğimizi düşünüyorum.

 

Sürdürülebilir bir ihracatla büyümek üretimimize, istihdamımıza ve tabi ki karlılığımıza kadar pek çok konuya katkı sağlıyor. Her yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını artırma hedefiyle çalışıyoruz. Yeni dış pazarlara girmemiz dönem dönem yaşanan iç pazardaki durgunluğu da telafi etmemiz sağlıyor.

Dünya pazarlarında yer almak; var olan ürün ve hizmetlerimizi daha da geliştirmemize, teknolojimize yatırım yapmamıza da teşvik edici bir unsur oluyor. Ayrıca belirtmek isterim ki; Turquality Marka Destek Programı ile yaptığımız çalışmalar yurt dışındaki markalaşma çalışmalarımızda çok büyük katkı sağlayarak, ihracat oranımızı artırmamızda bize değerli kazanımlar sağladı. İhracat oranlarını artırmanın bizim için bir önemli ve değerli yanı da ülkemizin dünya ticaretindeki payını artırmasına katkı sağlayabilmektir.

 

Yurt dışına yönelik çalışmalarımızda stratejik pazarımız olan Batı Avrupa’da büyümek, özellikle İngiltere ve Orta Asya pazarlarında pazardaki oranımızı artırmak hedefimiz bulunuyor. Dinamik yapımız, üretim kapasitemiz, güçlü Ar-Ge ekibimiz ve ısıtma sektöründeki deneyimimiz ile farklı ihtiyaçları olan pazarlara çok hızlı girebilmek gibi bir avantajımız var. Bu avantajı kullanarak 2023 yılında cihaz tarafında yeni giriş yapacağımız pazarlar da bulunacağını belirtebilirim.”

 

 

Önceki İçerik“Rekabetçi dünya düzeninde, ihracat olmadan ayakta kalmak pek mümkün görünmüyor”
Sonraki İçerik“İklimlendirme sektöründe ihracatın yolu ‘tasarruf ve verimlilikten’ geçiyor”