Türk iklimlendirme sektörü, Macaristan ve bölge ülkelerde ticari etkinliğini artırıyor

 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 19-21Eylül 2022 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Türk iklimlendirme sektörü ihracatçılarını Macaristan, Slovakya ve Çekya’daki iş insanları ile buluşturdu.

Ticari heyet programı kapsamında Türkiye’den 23 firmanın iştirak ettiği bu önemli organizasyona Macaristan’dan 71 firma, Slovakya ve Çekya’dan ise 7 firma katıldı. Ticari heyet organizasyonuna İSİB adına Yönetim Kurulu üyeleri Zeki Özen ve Ali Aktaş katıldılar. Heyet programının ilk oturumu öncesi Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Ticaret Müşaviri Meral Şengül, tüm katılımcılara Macaristan ve bölge ülkeleri hakkında bir bilgilendirme sunumu yaptı. Heyet programı kapsamında ayrıca Slovak Association For Cooling Air Conditioning and Heatpumbs, Czech Association for Cooling and Air Conditioning Technology, Hungarian Chambers of Engineers dernekleri ile Macaristan Ticaret Odası yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, bu önemli organizasyon çerçevesinde heyetimizi Büyükelçilik konutunda verdiği yemekte ağırlayarak bilgi alışverişinde bulundu.

 

Macaristan’a gerçekleştirdikleri ticari heyet organizasyonun başarı ile tamamlandığını ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş, toplantılar ve ziyaretler ardından şunları söyledi: “Macaristan, Türk iklimlendirme sektörü açısından stratejik öneme sahip bir ülke. Her sene yaklaşık 5 milyar dolar iklimlendirme sektörü ithalatı yapan Macaristan, Türkiye için çok ciddi bir pazar. Türk iklimlendirme sektörü, şu anda Macaristan iklimlendirme sektörü ithalatının yüzde 2’sini karşılıyor. Organizasyonumuza katılan firmalarımız bu görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok bağlantı gerçekleştirdi. Macaristan’da önümüzdeki yıllarda pazar payımızı yüzde 5 seviyelerine getirmek istiyoruz. Yaptığımız pazarlama, iletişim ve eğitim faaliyetleri ile ülkeler ve sektörler arası ilişkilerin daha da yukarılara çıkacağını ve ihracat hedeflerimizi daha da yükselteceğimizi düşünüyoruz. Firmalarımız için görüşmelerin ihracata dönmesi amacıyla toplantılar ardından da firmalarımıza desteğe devam edeceğiz.”

 

Önceki İçerik YENADER, jeotermal santrallerin verimliliğini artırmada yeni yaklaşımlar hakkında bilgi verdi
Sonraki İçerikİGDAŞ Çekmeköy Şebeke Şefliği hizmete açıldı