Alarko Carrier Ürün Yönetimi Departman Müdürü Erkan MUTLU

“İklimlendirme sektöründe yüksek verimlilik, enerji maliyetlerinin global olarak artması nedeniyle daha da önem kazandı”

“İklimlendirme sektöründe gerek ısıtma gerekse klima ürünlerinde hem çıkan yeni yönetmelikler hem de enerji maliyetlerinin global olarak artması nedeniyle yüksek verimlilik daha da önem kazandı. Bu doğrultuda ve gelişen teknolojinin de sayesinde ürünlerin verimliliği de son yıllarda bir hayli artarken kullanılan enerji sarfiyatlar da düştü. Bunun yanı sıra kullanıcıların beklentileri doğrultusunda özellikle evsel ürünlerde yani kombi ve split klimalarda estetik görünüm ve wi-fi ile uzaktan kumanda özellikleri daha da önem kazanmaya başladı. Önceden beyaz eşya ürünlerine daha çok benzeyen kombilerde siyah kontrol panelleri ve cam kapaklar da kullanılmaya başlandı. Klimaların iç ünitelerinde ise artık evin dekorasyonuna uygun kumaş seçenekleri ile kullanıcılara alternatif renkler sunulmaya başlandı.

Bu yılın ilk altı ayı hareketli geçti. İlk altı aylık net karımız geçen yıla göre yüzde 352 artışla 172 milyon lira, cirosu ise yüzde 110 artışla 1milyar 46 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin toplam özkaynakları ise 660 milyon TL oldu. Yılın geri kalanını da enflasyonun üzerinde bir artışla kapayacağımızı tahmin ediyoruz. Finansal açıdan sağlam mali yapımız ve aldığımız doğru aksiyonlar sonucunda temkinli adımlarla sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdik. Ayrıca dünyada etkili olan tedarik zinciri bozulmasına rağmen olabilecekleri ön görerek, siparişlerimizi zamanında yetiştirdik. Öte yandan, bu süreçte katma değeri yüksek, teknolojik ürünler üretmek, Uzakdoğu kaynaklı fiyat odaklı rekabet ortamından sıyrılıp sektördeki premium oyuncular arasında yer edinmemizi sağladı. Verimlilik, sürdürülebilirlik, dijitalleşme odaklı Ar-Ge yaklaşımımız, sadece lokal pazardaki öncü pozisyonumuzu güçlendirmekle kalmadı, global çapta da firmamızın erişilebilir pazar büyüklüğünü artırdı. İhracatın ciro içindeki payı ise yüzde 12 oldu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde özellikle ısıtma ve su basınçlandırma ürünlerindeki ihracat potansiyelini değerlendirerek ihracatın ciro içindeki payını yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Biz bu yılı Ar-Ge ve inovasyon yılı ilan ettik. Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan katma değeri yüksek ürünlerden elde ettiğimiz kazanç ile her zaman enflasyonun üzerinde sürdürülebilir bir büyüme sağlamayı hedefliyoruz. Bu nedenle, ürünlerimizi sürekli geliştirmek amacıyla Ar-Ge tesislerimizde TÜBİTAK ve üniversiteler ile ortak çalışmalar ve testler yapıyoruz. Ayrıca Carrier’dan yaptığımız teknoloji transferleri ile ürünlerimizi geliştiriyoruz.55 kişilik Ar-Ge ekibimiz var ve bu ekip ile Türkiye ve dünya pazarının ihtiyaçlarına uygun, yüksek teknoloji ürünler geliştirmek için bu sene ciromuzun yaklaşık yüzde 2’sini Ar-Ge yatırımlarına ayırdık. Hidrojenli kombi, ısı pompası, sirkülasyon pompası yeni kapasiteler ve otomasyona bağlanma, EC fanlı fancoil, R454B rooftop şuan üzerinde çalışılan Ar-Ge projeleridir.

Değişen dünya şartları, bizim gibi üretici firmalara daha verimli ürünler ve sistemler geliştirmek konusunda sorumluluk yüklüyor. Biz de tam bu sebeple tüm ürünlerimizde enerji verimliliği, daha az malzeme kullanımı, karbon salınımının azaltılmasına odaklanıyoruz. Özellikle nötr karbon hedeflerine ulaşmak için hidrojen konusunu takip ediyoruz. Bu sene en önemli gündem konularımız arasında dijitalleşme, hidrojenli kombi ve fancoil yer alıyor. Fancoil üretimine geçen yıl başladık. Klima santrali ve çatı tipi klimadan sonra Carrier markası ile üretim yapacağımız ve Carrier’ın üretim üssü olarak seçtiği üçüncü ürünümüz fancoildir. Rooftop ve klima santrali laboratuvarımıza ek olarak geçen yılın sonunda fancoil laboratuvarımızı da açtık. Özellikle sirkülasyon pompası ve ısıtma ürünleri için Ar-Ge yatırımlarımız olacak. Sirkülasyon pompasında yeni kapasiteler ve bina otomasyon uyumlu modelleri bu yıl içinde piyasaya sunacağız. Isı pompası ve hidrojenli kombi ürünleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bu yılın son çeyreğinde yeni kombimizi piyasaya sunacağız. Yoğuşmalı kazanlarda yeni kapasiteleri yıl içinde piyasaya sunacağız. İklim değişikliği, sürdürülebilirlik, enerji ve su kaynaklarının azalması, dijitalleşme gibi global trendleri odağımıza alarak sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız ile sadece ulusal değil uluslararası platformda da öncü olabilmek, pazarı takip eden değil pazara yön veren uluslararası oyuncular arasında yer almayı hedefliyoruz.”

Önceki İçerikİGDAŞ “Esenyurt Şebeke Şefliği” hizmete açıldı
Sonraki İçerik“Ülkemizde iklimlendirme sektörünün, özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla son derece başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade edebiliriz”