Baymak Ürün Grup Müdürü Can ERDOĞAN

İklimlendirme sektöründe ürün satışlarından ziyade tedarik endişeleri belirleyici risk olarak öne çıkıyor”

“Bölgesel ve küresel risklere bağlı olarak sektörümüzde de yaşanan zorluklara rağmen Baymak olarak iyi bir performans sergiliyoruz. Tüm dünyada artan enflasyona bağlı olarak tedarik, ham madde ve lojistik fiyatlarında artış kaçınılmaz hale geldi. Hali hazırda iklimlendirme sektöründe ürün satışlarından ziyade tedarik endişeleri belirleyici risk olarak öne çıkıyor.

Önümüzdeki süreçte tedarik sorunlarının devam edeceğini tahmin ediyoruz. Baymak olarak bunu öngörerek daha sıkı bir planlama anlayışı ile tedarik tedbirlerimizi aldık. BDR Thermea Group’un global gücü ile alternatif bölgelerden tedariklerimizi karşıladığımız için tedarik zincirimizde bir kırılma yaşanmadı. Gerekli gördüğümüz noktalarda ise stoklu çalışarak tedarik sorununun önüne geçmeyi başardık.

Ülkemiz, Paris Anlaşması’ndan doğan yükümlülükleri yerine getirmek için belirlenen “2053 yılı için sıfır emisyon” hedefi doğrultusunda çalışmaya odaklanmış durumda. Karbon emisyonunun azaltılması için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fosil yakıtların kullanımının azaltılması öngörülüyor. İklimlendirme ihtiyaçlarının karşılanması için alternatif çözümlere odaklanılması, özellikle ısı pompası gibi verimli ve çevreci elektrikli cihazların yaygınlaşacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca, CO2 salınımının azaltılması için öne çıkabilecek teknolojilerden biri de hidrojen gazının doğalgaz ile birlikte kullanılması. Türkiye’de Gazbir-Gazmer liderliğinde yürütülen “Hidrojene Geçiş Yol Haritası” ile 2030 yılına kadar yüzde 10’a kadar hidrojen konsantrasyon çalışmaları planlanmaları sürüyor. Baymak olarak biz de sektörümüze öncülük ederek hidrojen uyumlu ilk kombimiz Lunatec’i 2021 sonunda pazara sunduk.

Baymak, 2022 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre net satışlarda yüzde 127 büyümeyi başardı. İhracat satışlarımızı ise Euro bazında yüzde 70’in üzerinde artırırken, ihracatın toplam satışlardaki payını da yüzde 30 seviyelerine çıkardık. Yılın ilk yarısında tüm ürün gruplarında adetsel bazda satışlarımızı artırarak, ana ürün gruplarımızdan kombi, klima ve yoğuşmalı kazanlarda ortalama yüzde 10’un üzerinde büyüdük. Pazarın büyüyen hacmini karşılama potansiyelimize paralel olarak 2022 yılsonu ciro hedefimizi 3 milyar TL’ye çıkardık.

Baymak ve bağlı olduğumuz global üretici BDR Thermea Group olarak çok uzun zamandır başarılı Ar-Ge faaliyetleri yürütüyoruz. Baymak olarak, “İşimiz Sizi Anlamak” diyerek her zaman müşterilerimizi odağımıza aldığımızın altını çizdik. Tüketicilerimizin taleplerine kulak veriyor, beklentileri çerçevesinde geniş ürün gamımızı daha da zenginleştiriyor, mevcut ürünlerimizi iyileştirmeye çalışıyoruz. Ürünlerimizin, henüz Ar-Ge aşamasında tüketicinin ihtiyaçlarına en iyi çözümü sunabilmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda piyasaya sürdüğümüz her yeni ürün ile, tüketicilerimizin taleplerini karşılayan, en az seviyede enerji kullanarak iklimlendirme yapan, çevresel hassasiyeti yüksek daha az CO2 salınımı yapan cihazlar geliştiriyoruz. Yatırımlarımızı temiz enerji, sürdürülebilir gelecek anlayışıyla hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz yılın sonunda hidrojen uyumlu kombimiz Lunatec’i piyasaya sürdük, enerji verimliliği yüksek ısı pompası ürün ailesinde de pazarın taleplerine uygun ürünlerimizle başarılı bir süreç geçiriyoruz. Ayrıca pazarın ihtiyaçlarına uygun, değiştirilebilir camlı, yüksek kaliteli ve kolay montaj edilebilir güneş kolektörümüzü çok yakında müşterilerimizin beğenisine sunmak için Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Bütün bunların yanında, mesleki ve teknik eğitimin gücünü kullanarak sektörde sadece bugünü değil, geleceği de düşünerek hem fabrikamızda bulunan Baymak Akademi’de hem de Türkiye’nin dört bir yanında eğitim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu sayede son kullanıcı ile temas halinde kalıp onların ihtiyaçlarına kulak veriyoruz diğer yandan bayi ve servislerimizin teknik bilgi birikimini en üst seviyede tutabiliyoruz.

Enerji dönüşümünü gerçekleştirebilmek için yenilenebilir enerjiyi taşımak, depolamak ve kullanmak üzere birden fazla enerji taşıyıcısına ve teknolojisine ihtiyaç duyulacak. Önümüzdeki süreçte karbon salınımının azaltılması hedefi doğrultusunda, hidrojenli ürünler, elektrikli ürünler, yenilenebilir enerji kullanan ürünler ve hibrit çözümlerin kullanımında ve pazar büyüklüklerinde artış olacağını öngörüyoruz. Bizler de Baymak’ta ısı pompalarına, hibrit ve hidrojen çözümlerine yatırım yapmaya devam ediyoruz. İklimlendirme sektöründe dijitalleşmenin gittikçe daha çok yaygınlaşmasını bekliyoruz. Bu sayede, birbirleri ile haberleşen iklimlendirme cihazları, mobil erişim ile uzaktan kontrol, arıza oluşabilecek durumları önceden tespit ederek müşterisini uyaran önleyici bakım sistemleri ile müşteri etkileşimini arttıran teknolojik cihazların kullanımı da artacaktır.”