Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası için Daikin dedi

İklimlendirme sektöründe yüksek teknolojiye sahip geniş ürün gamıyla hizmet veren Daikin, her tür yapı için ideal çözümler sunmaya devam ediyor. Açılışı geçtiğimiz günlerde yapılan ve 120 yıllık bir geçmişe sahip Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın üçüncü hizmet binasının iklimlendirme çözümleri Daikin’e emanet edildi. 15 bin metrekare alana sahip bina, 9 kat ve bir teras kattan oluşuyor. Binanın en üst katında ise yaklaşık 300 kişilik bir meclis ve konferans salonu yer alıyor. Binanın iklimlendirme çözümlerinde 31 adet sürekli ısıtmalı VRV IV+ model dış ünite, düşük dış statik basınçlı gizli tavan tipi (FXDQ), Orta dış statik basınçlı gizli tavan tipi (FXSQ), Yüksek dış statik basınçlı gizli tavan tipi (FXMQ) ve Daikin’ın tasarım ödüllü, benzersiz iç ünite modeli olan tam düz kaset tipi (FXZQ) modeli ile birlikte toplam 151 adet VRV iç ünite kullanıldı. Markanın çok uzun yıllardır iklimlendirme sektöründe faaliyet göstererek, yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle dünya iklimlendirme sektörünün lideri haline gelmiş olması Daikin ürünlerinin seçiminde önemli bir etken oldu. Aynı zamanda Türkiye’de de iklimlendirme sektörüne ciddi yatırımlar yapan Daikin’in kullandığı Japon teknolojisiyle ürettiği ürünlerin yüksek performansları da proje için tercih edilmesinde bir başka nedeni oluşturdu.

FXDQ düşük dış statik basınçlı gizli tavan VRV iç ünitesi

 

Projede kullanılan FXDQ iç ünite modeli 1,7-7,1kW kapasitelerine sahip gizli tavan tipi iç ünitelerdir. Kompakt boyutları sayesinde yalnızca 240 mm’lik bir asma tavan boşluğuna kolayca monte edilebilir. Düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motoru ve düşük ses seviyesiyle dikkat çekmektedir. Maksimum 55 Pa’a kadar cihaz dışı statik basınca sahiptir ve farklı uzunluklardaki esnek kanalların kullanılmasına imkan sağlar. Çıkartılabilir/yıkanabilir/küf önleyici özellikteki reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak cihaz üzerinde yer alır. Drenaj pompası kiti ise standart olarak bulunur. Kablolu, kablosuz ve merkezi kumanda seçenekleri opsiyonel olup, bina yönetim sistemlerine sorunsuzca bağlanabilir.

 

FXSQ orta dış statik basınçlı gizli tavan VRV iç ünitesi

 

Projede kullanılan diğer FXSQ iç ünite modeli 1,7-16,0kW geniş soğutma kapasitesine sahip, 24,5 cm. yükseklikle son derece incedir. Düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motoru ve düşük ses seviyesiyle ekstra konfor sağlar. Maksimum 150 Pa’a kadar cihaz dışı statik basınca sahiptir ve farklı uzunluklardaki esnek kanalların kullanılmasına olanak verir. Otomatik hava üfleme ayarı sayesinde hava hacmini ve statik basıncı ölçerek nominal hava akışı için gerekli ayarlamaları yapar.

Çıkartılabilir/yıkanabilir/küf önleyici özellikteki reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak cihaz üzerinde yer alır. Drenaj pompası kiti ise standart olarak bulunur. Kablolu, kablosuz ve merkezi kumanda seçenekleri opsiyonel olup, bina yönetim sistemlerine sorunsuzca bağlanabilir.

 

FXZQ tam düz kaset VRV iç ünitesi

 

1.7-5.6 kW soğutma kapasitesi aralığındaki tavana tam düz entegre olması sayesinde standart mimari tavan karolarına mükemmel uyum sağlayan FXZQ 60×60 mm panel ölçüsündeki kaset tipi iç ünite düşük ses seviyesi ve düşük enerji tüketimini sağlayan özel geliştirilmiş DC fan motorlu sirocco tip statik ve dinamik balansı sağlanmış fana sahiptir. Cihaz üzerinde bulunan drenaj pompası kiti standart olarak bulunur. Çıkartılabilir / yıkanabilir / küf önleyici özellikte reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak bulunmaktadır. Opsiyonel kablolu kumanda, opsiyonel kablosuz kumanda ve opsiyonel merkezi kumanda ile kontrol edilebilen, bina yönetim sistemlerine koordine edilebilme imkânı vermektedir. Ayrıca iç ünite ile aynı sisteme yüzde 10’a kadar taze hava girişi entegre edilme imkanı sağlayarak ilave bir havalandırma ihtiyacı ortadan kaldırılabilir. Konforlu hava üfleme ile soğuk hava etkisi yaratmamaktadır ve tavan kirlenmesini önlemektedir. Uzaktan kumanda ile istenildiği zaman bağımsız kanat kontrolü özelliği sayesinde bir veya birden fazla kanat kapatılabilme özelliğine sahiptir.

 

FXMQ yüksek dış statik basınçlı gizli tavan VRV iç ünitesi

 

Projede kullanılan diğer FXMQ iç ünite modeli 5,6-14,0kW geniş soğutma kapasitesine sahip, özel olarak geliştirilen DC fan motoru sayesinde daha düşük enerji tüketimi sağlanır. Kablolu kumandayla ESP değiştirebilme imkanı, hava debisinin optimizasyonunu sağlar. 200 Pa’ya kadar yüksek seviyedeki statik basınç, farklı uzunluklardaki kanal ve menfez ağına imkan tanır. Cihaz üzerinde bulunan drenaj pompası kiti standart olarak bulunur. Çıkartılabilir / yıkanabilir / küf önleyici özellikte reçine ağdan yapılı hava filtresi standart olarak bulunmaktadır. Opsiyonel kablolu kumanda, opsiyonel kablosuz kumanda ve opsiyonel merkezi kumanda ile kontrol edilebilen, bina yönetim sistemlerine koordine edilebilme imkânı vermektedir. Ayrıca iç ünite ile aynı sisteme yüzde 10’a kadar taze hava girişi entegre edilme imkanı sağlayarak ilave bir havalandırma ihtiyacı ortadan kaldırılabilir.

 

 

VRV IV+ dış ünite

 

“Sezonsal Verimlilik” kriterleri gözetilerek tasarlanan VRV IV+ dış üniteler, enerji tasarrufunun artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına somut katkı sağlayan ürünler olarak öne çıkmaktadır. VRV IV+ dış üniteler, ENER LOT21 uyarınca daha yüksek sezonsal verimlilik değerleri (ηs,c & ηs,h) sağlamak amacıyla tasarlanmış yeni nesil ürünlerdir. Yüksek verimli yeni bir Daikin scroll kompresöre sahip olan VRV IV+, enerji tasarrufunun artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına konularına somut olarak katkı sağlayacak nitelikte bir üründür. Daikin’in “Çevreci Yönetim” misyonunun ışığında sezonsal verimlilikte bir kez daha sektöre öncülük eden cihaz, üstün Daikin teknolojisinin imzasıdır.

Önceki İçerikDoğu İklimlendirme, çatı tipi paket klima (rooftop) üniteleri ile Şanlıurfa Bilim Merkezi’ne nefes oluyor
Sonraki İçerikZonguldak Ontemmuz Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kullanılacak fanları Aironn üretiyor