Armatür Derneği, Türkiye 1.Su Şurası paydaşları arasındaki yerini aldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, TC Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ nin katılımıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan 363 tesis, 29 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen bir törenle hizmete alındı. Aynı program kapsamında TC Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye 1.Su Şurası’nın lansmanı da yapıldı.

 

17 Mayıs 2019 tarih ve 30777 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarım Şurası Yönetmeliği ve TC Tarım ve Orman Bakanlığı kısa, orta ve uzun dönem su ile ilgili stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Türkiye 1.Su Şurası”nın ilgili bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve sürece katkı sağlayabilecek diğer tüm paydaşları da kapsayan bir süreç olması; 7ay sürmesi ve 2021 yılı Ekim ayı itibariyle de “Sonuç Raporu”nun açıklanması planlanıyor.

 

Suyun geleceğinin konuşulup hedeflerin ortaya konacağı Sonuç Raporu’nun sonrasında yol haritası niteliğinde bir eylem planı olarak uygulanması öngörülüyor. Bu kapsamda, su güvenliğinden tarımsal sulamaya, su kaynaklarının geliştirilmesinden iklim değişikliğine, su hukukundan havza bazında su yönetimine kadar tüm konulara yer verilmesi planlanıyor ve Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak değerlendiriliyor. Su Şurası’ndan çıkacak neticelerle Su Kanunu çıkarılması ve Kanun ile de suyun tahsisi ve yönetimine ilişkin konuların belirlenmesi hedefleniyor. Armatür Derneği de Bakanlık tarafından yapılan davete icabet etmek suretiyle 5 Nisan 2021 tarihi itibariyle “Su Verimliliği Çalışma Grubu” altında sürece katılım ve katkı sağlamayı taahhüt ederek ilgili paydaşlar arasındaki yerini almış bulunuyor.

Önceki İçerikSarbuz’da üst düzey atama
Sonraki İçerikTürkiye 1.Su Şurası, Su Verimliliği Çalışma Grubu’nun ilk toplantısı gerçekleşti