İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Genel Müdürü Nuriye GÜMRÜKCÜLER

“Amacımız; 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az üç kat artırmak olacak”

“2020 yılı, Covid-19 virüsünün tüm dünyada etkili olduğu sıra dışı bir yıl oldu. Pandemi ile birlikte ülkemizde ve tüm dünyada birçok olumsuzluk yaşadık, olağan gelişmelerden farklı konular gündemimizi meşgul etti ve 2020 yılı aynı zamanda dünyanın yavaşladığı bir yıl olarak tarihe geçti.

Firmamız açısından değerlendirdiğimizde ise 2020 yılında kazanımlarımızın daha büyük olduğunu söyleyebilirim. 2020 yılı pandemi şartlarında kaynaklarımızı daha etkin kullandığımız bir yıl oldu. Gerek iç pazarda gerekse dış pazarda kadromuzu daha aktif olacağı şekilde genişletmeye ve projelere yönelik çalışmalarımızı daha etkin olacak yönde gerçekleştirmeye devam ettik. Hem müşterilerimizin hem de çalışanlarımızın sağlığını ve motivasyonunu göz önünde bulundurarak, gerekli önlemleri aldık ve bununla birlikte kendi içimizde ve tüm iş süreçlerimizde iletişimimizi kesintisiz olarak sürdürdük. Pandemi bize bir taraftan da farklı koşullara ne kadar hızlı adapte olabildiğimiz gösterdi.

İç pazardaki daralma ile iç pazara satışlarımız bir miktar düştü ancak ihracatta tüm olumsuz tablolara rağmen hitap ettiğimiz pazarlara yenilerini ekledik ve mevcut pazarlarımıza satışlarımızda artış gerçekleştirdik. 2020 yılında ihracat oranımızı %60’a, ihracat yaptığımız ülke sayısını ise 50’nin üzerine çıkardık. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımıza kesintisiz olarak devam ettik. İç eğitimlerimiz ve sanal toplantılarımız ile hedef kitlemiz ve müşterilerimiz ile ilişkilerimizi etkin bir şekilde sürdürdük.

2021 yılı 30. yılımız olacak ve 100 yılı hedefleyen bir marka olarak, 2020 yılı bize 30. yılımız ve sonrasına dair stratejilerimizi değişen şartlara uygun olarak geliştirme fırsatı sundu. Firmamız kurulduğundan bu yana enerji verimliliği, özgün tasarım ve yenilikçi çözümlere odaklı olarak çalıştı, Ar-Ge yatırımlarını her koşulda düzenli olarak yaparak, gelişim ve tasarım kültürünü sürdürülebilir kılmayı başardı. 2004’te ilk Tübitak destekli Ar-Ge projemizi yaptık ve devamında bugüne kadar birçok yenilik ve ilkleri olan Ar-Ge projeleri ürettik. 2019 yılı başında resmi onaylı Ar-Ge merkezi unvanını aldık. Ar-Ge’nin geleceğimize yatırım olduğunu bilinci ile Covid-19 virüsünün damgasını vurduğu 2020 yılında da bu stratejimizden ödün vermedik. 2020 yılında, mevcut ürünlerimizin yanı sıra 2019’da ürün gamımıza katılmış olan yeni ürünlerimizin satışları da beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Taşınabilir çatı tipi klimalarımızın Avusturya ve Almanya pazarlarında partnerlerimiz tarafından satışı hız kesmedi. Yine 2019’da ürün gamımıza katılan, Katar pazarında binaların kullanım suyunu soğutmak üzere tasarladığımız üç farklı kapasitedeki domestik soğutma grubumuzun satışları distribütörümüz tarafından sürdü. Uçak yolcu biniş köprüleri için tasarladığımız çatı tipi klima cihazlarımız ise Afrika’dan Rusya’ya birçok havalimanında kullanıldı.

2020 yılına girerken Ar-Ge merkezimizde yürütmekte olduğumuz enerji verimliliği yüksek yeni ürünlerimize yönelik birçok projemiz vardı. Projelerimizden beş tanesi Tübitak-Teydep ve Kosgeb tarafından desteklenmeye uygun bulunmuş olan Ar-Ge ve inovasyon projeleri idi. Bunlardan iki projemiz 2020 yılı içinde tamamlandı, iki projemiz ise son aşamasına getirildi ve yeni Ar-Ge projelerimiz başlatıldı. Bu projelerimizden biri yine ülkemizde bir ilk olan park halindeki uçaklar için taze hava şartlandırma ünitesi, bir diğeri güneş destekli çatı tipi klima olup enerji verimliliği yüksek yeni nesil, hassas klima, çatı tipi klima ve soğutma grubu geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızın sürdüğü bir konu da ürünlerimizin Avrupa’da 2021’de, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçilecek olan yeni gaz protokolüne uygun hale getirilmesi. F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazır durumdayız. Tüm bu yenilikçi çalışmalarımızla amacımız uzun yıllardır ürettiğimiz nitelikli ürünlerimizin yanında gelişen ve değişen pazarın dinamiklerine uygun yeni ürünler ile sektörümüzün gündeminde olmaya devam etmek.

Yeni başlatılan projelerimiz yenilikçi ve Türk sanayisine yön verecek ilkleri içeriyor, önümüzdeki dönemde ürün gamımıza katılacak yeni ürünlerimiz ve mevcut ürünlerimizdeki yeniliklerimiz ile gündemde olmaya devam edeceğiz. 2021 yılında da iç pazarda kadromuzu genişletmeye ve odaklandığımız projelere yönelik yürüttüğümüz çalışmalara devam edeceğiz. 2020 yılında pazarlama departmanımızın özellikle proje firmaları ve yatırım firmalarına yönelik yaptığı proje taraması önümüzdeki yıl da devam edecek. Daha seçici ve verimli çalışmayı, daha fazla işe daha fazla prestij projeye odaklanmayı planlıyoruz. Ar-Ge, üretim, kalite ve satış sonrası süreçlerimize ihracat odaklı yaklaşarak daha da etkin hale getireceğiz. Amacımız; 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az üç kat artırmak olacak. İç ve dış pazarda stratejik işbirliği yaptığımız partner firmalarımızın sayısını da arttırmak istiyoruz. İmbat, Ar-Ge odaklı üretim yapan bir mühendislik firması ve en büyük sermayemiz 30 yıllık entelektüel birikimimiz ve insan kaynağımız. Bu gücümüz ile ürettiğimiz ürün ve hizmet kalitesini her geçen gün artırmaya, yeniliklerimiz ile artan rekabet koşullarına hızlı ayak uydurmaya devam edeceğiz Hala ithal markaların oldukça aktif ve ağırlıklı olduğu bir pazarda, sektörün önemli oyuncularından biri olarak güçlenerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Daha yaşanabilir bir çevre ilkesini de gözeterek 30 yıldır çalışmaya, tasarlamaya ve üretmeye devam ediyoruz.

2020’de başladığımız hedef pazarlarımıza yönelik sanal toplantılarımızı yoğun olarak devam ettireceğiz. Sanal ticaret heyetlerine katılım ve sanal fuarlara katılmayı 2021’de de yoğun olarak kullanacağız. 2021 yılında yine Avrupa odaklı ihracat çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İhracat satışlarımızı mevcutlara yeni pazarlar ekleyerek en az %30 oranında büyütme hedefimiz var, bu hedefimizin alt yapısının bu güne kadarki çalışmalarımızla potansiyel pazar ve müşterilerimizle hazır olduğunu görüyoruz.”

Önceki İçerik“İhracat yaptığımız ülke sayısını 2021’in sonunda üç rakamlı sayılara ulaştıracağız”
Sonraki İçerik“ErP direktiflerine uygun, verimli ve çevreci ürünlere her zamankinden daha çok talep olacağına inanıyorum”