Türkoğlu Vana, pandemi sürecinde ihracata odaklandı

Covid-19 salgınının, armatür sektörünü daha çok hijyen odaklı ürünlerin ön plana çıkacağı bir üretim anlayışına yönlendirdiğine dikkat çeken Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şensoy, “Özellikle toplu olarak kullandığımız okullar, hastaneler, fabrikalar, sosyal tesisler ve bunun gibi toplu ortak kullanım yerlerinde önceden edinilen alışkanlıkların dışında davranacağımız için üreteceğimiz ürünler de bu doğrultuda değişecektir” dedi.

Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şensoy, “İhracat pazarlarındaki hacmimizi artırmaya devam edeceğiz”

2020’nin ilk altı ayında geçen seneden gelen ekonomik sıkıntının devam ettiğini ve Covid-19 etkilerinin arttığı bir dönem olduğunu söyleyen Ayhan Şensoy, ikinci altı ayda ise açığın fazlasıyla kapanacağını düşündüklerini belirtti. Türkoğlu Vana’nın önümüzdeki yıllarda mevcut sayaçlarını daha akıllı teknolojik ürünlerle genişletmeyi hedeflediklerini ve Covid-19 sonrası el değmeden kullanılabilecek ürünlere odaklanmayı planladıklarını ifade eden Ayhan Şensoy, ihracat hedefleri konusunda ise şu değerlendirmeleri yaptı: “Kalitesi, satış ve satış sonrası hizmetleri ile sektöründe yurt içi ve yurt dışı piyasalarda izlenen marka olmayı başaran firmamız Avrupa ülkeleri olmak üzere, Orta Doğu ülkeleri, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerdeki pazarlarda da satışlarını artırarak büyümeye devam ediyor.”

“2021’de ihracat oranımızı yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyoruz”

Geçtiğimiz yıllarda şirket olarak yüzde 5’lik ihracat oranına sahipken bu yıl yüzde 20’lere çıktıklarını ve 40 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Ayhan Şensoy, salgın döneminde ihracat rakamlarını artırdıklarını söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu: “Yaklaşık 150 kişiye istihdam sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda şirket olarak yüzde 5 oranında ihracat oranına sahipken bu yıl yüzde 20’lere çıktık. Pandemiden sonra yurt dışı pazarı Türkiye’ye doğru geldi. Küresel ekonomide Türk dünyası hareketi başladı. Özbek, Türkmen gibi Türki Cumhuriyetler Türkiye’yi tercih ediyor. Mesela Gürcistan, hep İtalya’yı tercih ederdi fakat Türkiye’nin çok fazla yıldızı parladı. Son 6 ayda bizim ihracatımız hareketlendi. Biz geçen seneye kadar 10 tane teklif hazırlıyorsak bunun bir tanesi ihracat, 9 tanesi iç piyasaydı. Şimdi 10 tane teklif hazırlarsak bunun 4 ya da 5 tanesi ihracat oluyor. Talep arttı. Bizim hedefimiz ihracat oranımızda yüzde 40’a çıkmak. 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.”

“Salgın sürecinde e-ihracata da başladık”

Şirket olarak ihracat gerçekleştirdikleri ülkeleri de açıklayan Şensoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, İspanya, İtalya ve Güney Amerika’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu ara Bulgaristan’a da ihracatımız başladı. Amacımız ihracat pazarlarımızı daha da çeşitlendirip ürünlerimizi dünyanın birçok noktasına göndermek. Şirket olarak ihracata çok önem veriyoruz. Bundan dolayı salgın sürecinde e-ihracata da başladık. Alibaba.com üzerinden ürünlerimizi ihraç ediyoruz.”

“Dikkatli olursak, pandemi sürecini daha güvenli atlatırız”

Pandemi sürecinin orta ve uzun vadede nasıl evrileceğine ilişkin düşüncelerini de paylaşan Ayhan Şensoy, “İnsanlarımızın belirlenen kurallara uyması halinde bu sureci daha sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde atlatırız. Aksi takdirde sürecin daha da uzayacağı ve tehlikeli olacağını düşünüyorum” dedi.

“Armatür Derneği’nin en kısa zamanda aktif, dinamik ve sektörde önemli yaptırımları olan popüler bir yapıya kavuşacağına inanıyorum”

Son olarak yönetim kadrosunda oldukları Armatür Derneği’nin faaliyetleri ile ilgili değerlendirme ve görüşlerini belirten Şensoy, cümlelerini şöyle tamamladı:Armatür Derneği’nin çok faydalı olacağına inanıyorum. Sektör için benzer tarzda dernekler kuruldu geçmiş yıllarda fakat aktif olamadı. Dernek başkanımız Gökhan Turhan çok vizyon sahibi ve inatçı bir yapıya sahip. Derneğin faaliyetlerini yakından takip ediyor ve bizzat kendi mücadele ediyor. Biz de elimizden geldiği kadar desteklemeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda derneğimizin en kısa zamanda aktif, dinamik ve sektörde önemli yaptırımları olan popüler bir yapıya kavuşacağına inanıyorum.”

Önceki İçerikDoğu İklimlendirme’den FOUR ECRH çatı tipi paket klima cihazı
Sonraki İçerikAFS’den menfez soğuklarına ekonomik ve güvenilir çözüm