Mak-tes, ihracat ağını genişletmeyi planlıyor

Mak-tes olarak, ürün kalitesi dışında müşterilerine ne gibi hizmetler verdiklerini belirterek değerlendirmelerine başlayan Mak-tes Mekanik Yönetim Temsilcisi Esma Gaygusuz, “Doğru ürün seçiminde müşterilerimizin elinde olan projelerini güncel yeniliklerle güçlendirip zaman ve bakımından ekonomik hale getiriyoruz. Müşterilerimiz için elimizde olan tüm imkânları sonuna kadar kullanıp, doğru ürünün doğru zamanda müşterilerimize ulaşmasına destek veriyoruz” dedi.

Mak-tes Mekanik Yönetim Temsilcisi Esma Gaygusuz: “Pandemi döneminde ilk yaptığımız iş, acil plan programları hazırlamak oldu”

İçinden geçtiğimiz pandemi ile mücadele döneminde, Mak-tes olarak nasıl bir süreç geçirdiklerine ve önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerine dair açıklamalarda bulunan Esma Gaygusuz, şöyle devam etti: “Mak-tes mekanik olarak pandemi döneminde ilk yaptığımız iş, acil plan programları hazırlamak oldu. Mevcut çalışanlarımızı yoğunluktan dolayı iki vardiya haline getirdik. Maske-temizlik-sosyal mesafe konusunda ciddi yaptırımlar ve uygulamalar hayata geçirdik. Çalışanlarımızın güvenliği için yemekhanedeki masaları tek kişilik hale getirip yemek ve yemek zamanını vardiyalı olarak 3’e böldük. Pandemi başlangıcından itibaren maske ile çalışma zorunluluğu getirildi. Soyunma odalarında yoğunluğu azaltmak için dolap mesafelerini gerekli olan sosyal mesafe konumuna getirdik. Fabrika içerisine gerekli görülen tüm noktalara dezenfektan kutuları yerleştirdik. Ayrıca randevusuz hiçbir müşteri ve tedarikçiyi fabrikaya kabul etmedik. Fabrikada düzenli olarak önceden de yaptığımız ilaçlama çalışmalarını daha sık yaptık. Serviste sosyal mesafe konumunu kesinlikli uygulandı.”

“Kurduğumuz laboratuar, firmamız ve diğer baca üreticilerine hizmet vermeye devam edecektir”

Yeni ürünleri olan baca klapesi hakkında da bilgiler veren Esma Gaygusuz, “Piyasaya yeni sürmüş olduğumuz yoğuşmalı kazanlarda kullanılan baca klapesi, (baca veya duman kanalını tamamen veya kısmen kapatan ayarlanabilir baca elemanıdır.) imalatına başladıktan sonra bu ürünün Türkiye standardı olmadığı anlaşılmıştır. Bu standardın üzerinde çalışmalara başladık ve gerekli test ve Ar-Ge çalışmalarını yaptık. Daha sonra da TSE tarafından standart yayınlanmıştır. 2002’de kurduğumuz laboratuvarın revizyonunu yapıp laboratuvarı ayrıca Ar-Ge merkezine çevirip daha sağlıklı ve daha güvenilir ürünler üretmeyi ve daha kesin, hızlı, güvenilir test sonuçlarına ulaşmayı başardık. Mak-tes teknolojiyi çok yakından takip etmeyi kendine bir görev bilip, sürekli standartların üstünde çalışma hedefini kendine görev bilen bir anlayışla dün olduğu gibi bugün de yarın da bu anlayış içerisinde devam etmeyi planlıyor. Kurduğumuz laboratuar, firmamız ve diğer baca üreticilerine hizmet vermeye devam edecektir. laboratuvarı kurarken çok üzücüdür ki şuna şahit olduk, Türkiye’de böyle bir laboratuvarın olmayışı biraz daha bizi heyecanlandırıp tüm kapsamıyla gerektiği gibi tam teşekkürlü bir laboratuvar kurduk. TSE yetkililerinin söylemlerine göre Türkiye’de hermetik kombi bacalarının test hizmeti denecek bir laboratuarın Türkiye’de bugüne kadar olmaması ve dünyada çok sayılı ülkede olması neticesinde böyle bir laboratuarın Türk milleti ve sanayicisinde bunda sonra hizmet verecek olması bizleri ve çalışmalarımızı çok mutlu etmiştir. Bundan sonraki süreçte yerli ve yabancı tüm müşterilerimize hizmet vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

“25 yıl demek; emek demek, tecrübe demek”

25 yıldır sektörünün içerisinde olan bir firma olarak, Mak-tes adına sektöre ilişkin yorumlarda bulunan Esma Gaygusuz, şu ifadelere yer verdi: “25 yıl demek; emek demek, tecrübe demek. 25 yılın Mak-tes Mekanik için çok büyük artıları var. Öncelikle sektöre hakim olmak bu işin püf noktası. Artan bilgi birikimi ve teknolojiye ayak uydurarak yeni ürün çıkarmak konusunda Mak-tes’in buradaki başarısı ortaya çıkıyor.  Ayrıca bu bilgi birikiminin vermiş olduğu güvenle yurt dışı ağını genişletmek diğer başarılarımızdandır. Yurt dışına baca üreticisi olan bir fabrikanın ekipman ve imalat programlarına iyileştirmeler yaparak makinelerini modernize edip bir adet tam otomatik baca hattı kurduk. 2021’de Mak-tes her ne kadar baca üreticisi olarak bilinse de tüm makine ve ekipmanları kendi bünyesinde iyileştirme yaparak makine montajı ve Ar-Ge merkezi olarak hedef büyütmüştür. Mak-tes mekanik birçok ülkeye ihracat gerçekleştirmiş olup her geçen gün araştırma yaparak müşteri ağı ve portföyünü geliştirmeyi hedefliyor.”

Son olarak 2020 sonu ve 2021 yılına ilişkin planlamalarından bahseden Esma Gaygusuz, “2020 yılı sonuna kadar bu pandemi sürecinde en az etkilenerek geçirmek, pandemi süreci ile ilgili personel için eğitim düzenlemek, laboratuvar çalışmalarımıza tüm hızımızda devam etmek, 2021 yılında Sodex 2021 Fuarı’na katılarak yerli ve yabancı tüm müşterilerimizle bir araya gelmek, ihracat yapılan ülke ağını genişleşmek ve ürün yelpazemize yeni ürünler eklemek istiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki İçerik Yeni jeopolitik dengelerde, yenilenebilir enerjinin rolü büyük
Sonraki İçerikKayseri Engelsiz Yaşam Merkezi’nde Aldağ Güvencesi ile CIAT Soğutma Grupları Tercih Edildi.