Form MHI Klima Sistemleri AŞ Genel Müdürü Mehmet ORAL

“Özellikle üst segment ürünlere daha fazla talep olacağını düşünüyoruz”

Ülkemizdeki ve tüm dünyadaki şirketler gibi bizim de mart ayından bu yana gündemimizde öncelikli olarak Korona virüs konusu yer alıyor. Bu süreçte çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızın sağlığını önceliğimiz olarak görüyor ve buna uygun şekilde hizmetlerimize devam ediyoruz.

Global ticaretteki yavaşlama ve duraksama, tedarik süreçlerinin de aynı şekilde aksamasına neden oldu. Özellikle Asya piyasasının bir süre tamamen kapanması ham madde ve mamul madde tedariğini durma noktasına getirdi. Oldukça uzun süren ve normalleşmeler başlamış olsa bile etkileri hala devam eden Korona virüs salgınının, tam anlamıyla iklimlendirme sektörüne etkilerini ancak uzun vadede gözlemleyebileceğimizi söyleyebiliriz. Virüsün etkileri devam etse de bu dönemde yatırımlarla alakalı çok önemli bir değişiklik olacağını öngörmüyoruz. Bir başka deyişle yatırımlar devam ediyor ve bununla beraber biz de satış yapmaya ve hizmet vermeye devam ediyor olacağız.

Bu yıl yaz ayları her ne kadar normalleşmeye başlasak da daha önceki yıllara göre daha fazla evlerimizde zaman geçireceğimiz bir dönem olacak. Tatil tercihlerimiz de yine sosyal mesafe ve hijyen kurallarını daha fazla önemsediğimiz için farklılaşacak. Yazlıklarımız, kiralanacak özel mülkler vb. farklı alternatiflere yöneleceğiz. İşte bu sebeple önümüzdeki sıcak yaz günlerinde bulunduğumuz ortamların doğru ve etkili iklimlendirilmesi büyük önem kazanacak. Bu sebeple sezonun gayet iyi gideceğini, satış adetlerinin beklenen hedeflere ulaşacağını hatta geçebileceğini öngörüyoruz. Tüketicilerin daha teknolojik, hijyen standartlarını daha fazla sağlayan ve güvenilir servis ağına sahip markaları tercih edeceği gerçeğinden yola çıkarak özellikle üst segment ürünlere daha fazla talep olacağını düşünüyoruz.

Form MHI Klima Sistemleri ortağı olduğu Mitsubishi Heavy markalı VRF sistemler, yeni nesil ısı pompamız Hydrolution, split klimalar, multi-split klimalar, Q-ton ısı pompaları ve profesyonel klima ürünleriyle hizmet vermektedir. Tüm Mitsubishi Heavy klimalarda olduğu gibi enerji tasarrufu ve çevreciliği ön plandatutan ürünleri tüketicilerimize sunuyoruz.

Klima sistemleri uygun konfor şartlarının yaratılmasını ve bu esnada temiz ve sağlıklı iç mekan havasının oluşturulmasını sağlıyor. Örneğin; Mitsubishi Heavy’nin alerjensiz split klimaları sağlıklı insanlar için olduğu kadar alerjik reaksiyonlara açık bünyeli kişiler için de konfor ortamı yaratıyor. Ya da örneğin Mitsubishi Heavy Airflex kaset tipi klimalar, sahip oldukları patentli kanat teknolojisi ile tavana paralel üfleme yaparak, ortamda bulunan insanların üzerine gelmeyecek şekilde bir hava akımı yaratıyor ve rüzgarsız bir serinlik sağlıyor. Ödüllü Airflex teknolojisi sayesinde özellikle sıcak yaz aylarında klimalı ortamların en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan soğuk çarpmalarının önüne geçerek insan sağlığını koruyor.

Mitsubishi Heavy Industries markalı tüm klimalar, içerisinde bulunan kendi kendini temizleme özelliği sayesinde tozdan kaynaklanabilecek sıkıntıları en aza indirgiyor. Buna ek olarak Mitsubishi Heavy klimalar Diamond ve Premium serilerinde yer alan alerjen filtre sayesinde evcil hayvanların bulunduğu evler başta olmak üzere alerjiye sebep olabilecek tüm yabancı maddelerin bulunduğu ortamların havasını, her türlü kir ve mikroplara karşı koyabilmek için antibakteriyel işleme tabi tutulmuş fanlarıyla temizliyor ve daima temiz hava sunuyor. Fotokatalitik koku önleyici filtresiyle ortamda kötü kokuya sebebiyet veren molekülleri de temizliyor. Üstelik bu filtre kolayca çıkarılıyor ve yıkanıp kurutularak defalarca kullanılabiliyor.

Mitsubishi Heavy’nin yeni nesil ısı pompası Hydrolution ise tek cihazda ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu gibi bir konutun ihtiyacı olabilecek tüm unsurları tek sistem üzerinden karşılayabiliyor.  Aynı zamanda mevcut kalorifer sistemleri ve güneş enerjisi ekipmanlarıyla da uyumlu çalışan Hydrolution ısı pompası, verimli teknolojileriyle de öne çıkıyor. 5.32’ye varan COP değerinin yanı sıra -20 °C ile +43°C dış ortam sıcaklığı aralığında +58°C’ye kadar sıcak su üretimi ile dört mevsim sıcak su ve kullanım suyu ihtiyacını karşılıyor.

Uzun yıllardır özellikle VRF ürünlerinde başarılı bir iş birliği sürdürmekte olduğumuz Japon teknoloji devi Mitsubishi Heavy Industries ile Ocak 2019 ‘da bir ortaklık anlaşması imzaladık. Bu anlaşma kapsamında kurulan Form MHI Klima Sistemleri olarak hali hazırda 55 konsept mağazamız ile hizmet veriyoruz. Hedefimiz 2021 yılının sonuna kadar yalnızca üstün teknolojili R32 gazlı MHI klimaların satıldığı konsept mağaza sayımızı 100’ün üzerine çıkartmak ve konsept mağazalar zincirimizle üst segment split klima pazarında lider olmak.

Önceki İçerik“Sadece pandemi değil, kur dalgalanmaları ve yatırımların azlığı da olumsuz etkiler bırakacaktır”
Sonraki İçerik“Hafif ticari ve ticari iklimlendirmede pazardaki toparlanma biraz daha zaman alacak gibi görünüyor”