Mak-Tes Mekanik, yeni ürünlerini piyasaya sunmak için çalışmaları tamamladı

2023 yılına fabrika kapasitelerini % 200 artırmış olarak girdiklerini belirten Mak-Tes Mekanik Genel Müdürü Kadir Gaygusuz, “Bu kapsamda fabrikamızın verimliliğini artırmaya yönelik tüm bölümlerde yeniden inşaat ve düzenleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalara örnek olarak, toz boya fırın sayımız ikiye çıkarıldığından ambalajlama ve stok alanının kapasitesi % 300 artırmak için detaylı raflama ve montaj hattı kurulmuştur. Aynı zamanda mevcut ekstrüder makinemizde Ø100 mm’ ye kadar plastik kombi bacası üretirken, kendimizin tasarladığı ve yaptığı ekstrüder makinemiz ile Ø200 mm’ e çapa kadar plastik boru basımı gerçekleştirilmektedir. Ø200 mm dahil ve kadar çaplarda hermetik baca seti üretimine geçilmiştir” dedi.

Mak-Tes Mekanik Genel Müdürü Kadir Gaygusuz, “Müşterilerimiz hem zaman tasarrufu hem de hızlı montaj avantajı sağlamaktadır”

2023 yılında yeni ürünlerini piyasa sürmek için gerekli çalışmaların tamamlandığını ve seri üretime başlandığını dile getiren Kadir Gaygusuz, şöyle devam etti: “Bu ürünler; kombi drenaj sifon sistemi, çap Ø80/125 mm çap Ø100/150 mm kombi çıkış aparatları, çatı çıkış körüğü. Kazan dairelerinde kullanılan kaskad sistemine ait yakma cihazları dahil (müşteri de gönderebilir) tüm borulama sistemi fabrikamızda yapılmaktadır. Bu sistemde müşteri sadece giriş ve çıkış bağlantılarını yaparak zaman tasarrufu ve yerinde çok hızlı montaj avantajı sağlamaktadır. Kuruluşumuz, üretimde kullandığı makineleri kendisi üretmekte ve devreye almaktadır. Bu kapsamda, rollform hattı, ekstrüder, muf makineleri (yatay ve dikey) üretmekte ve satmaktadır. Bu kapsamda Rusya’ ya rollform makinesi ve muf makinaları gönderilmiştir. İç piyasada bulunan metal baca üreticilerine de muf makineleri (kendinden kordonlu) yapılmıştır.”

“Önümüzdeki süreçte plastik boru çapları büyüyecektir”

Yoğuşmalı kombilerin piyasaya hâkim olması nedeni ile plastik hermetik baca kitlerine olan talebinin artacağını düşünen Kadir Gaygusuz, bu konuyla alakalı şu bilgilendirmelerde bulundu: “Bu kapsamda da plastik boru çapları büyüyecektir. Ülkemizde kısır döngüye giren plastik klapeler konusunda kuruluşumuz ile TSE Kurumu’nun ortak yaptığı çalışma sonucu TSE Ürün Uygunluk Belgesi alan ilk ve tek firmadır. Bu çalışmalarda klapenin ülkemize yanlış işaretleme ile ithal edildiği tespit edilmiş ve TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu TSE Standardı hazırlanmıştır. Plastik klapelerin ülkemizde testinin yapılacağı laboratuvar olmadığından test laboratuvarı kurulmuştur. Aynı zamanda yoğuşmalı kombilerin piyasa hâkim olmasına rağmen gerek Avrupa standart hazırlama komisyonu gerekse ülkemizde plastik hermetik bacaların standardı olmaması nedeni ile hem plastik bacaların hem de metal hermetik bacalar (yoğuşmasız) için de ülkemizde laboratuarın olmaması nedeni ile laboratuvar kurulumu yapılmıştır. Ürünlerin testleri başarıyla tamamlanmıştır. Bu kapsamda TSE Kurumu’nun Direktifler Müdürlüğü’nde ‘Fabrika Üretim Kontrol Belgesi (CE İşaretleme Yetki Belgesi)’ alınmıştır. Plastik bacalar içinde TSE Kurumu ile UTO standartları hazırlanmıştır. Hazırlanan standartların onayı TC Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı beklenmektedir. Bakanlığın onayı ile hem Avrupa’ya hem de ülkemize öncülük etmiş olacağız. Mevcut ürün yelpazemizde sürekli Ar-Ge çalışmalarımız devam etmektedir ve sürekli ürünlerimizi geliştirmeye devam etmekteyiz.”

“Kombi imalatı yapan ulusal ve uluslararası firmalara teknik bilgilendirme desteğinde bulunmaktayız”

Kuruldukları yıldan itibaren ürünlerinin gücü sayesinde referansla işlerini büyüttüklerini belirten Kadir Gaygusuz, son olarak şunları söyledi: “Sürekli alım yapan müşterilerimiz belli bir zaman sonra doğal olarak bayimiz olmuştur ve bu güven esaslı ticaretimiz müşterilimiz ile artarak devam etmektedir. Aynı zamanda kombi imalatı yapan ulusal ve uluslararası firmalarımıza da teknik bilgilendirme desteğinde bulunmaktayız. Önümüzde günlerde yapmayı planladığımız Ar-Ge çalışmalarımız ve ürünlerimiz ise şöyle; 3 yıldır TSE ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğümüz plastik baca borularının dünyada standardının olmamasından kaynaklı plastik baca borularının standardını yazarak Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyoruz.”

Önceki İçerikGeneral Filter Havak, uluslararası bir marka oluşturmak yolunda ilerliyor
Sonraki İçerikPa-Flex ihracatla büyüyor, büyüdükçe dünyaya yayılıyor