Friterm AŞ Yurt dışı İş Geliştirme Müdürü Serdar TÜMEN

 

“Rekabetçi dünya düzeninde, ihracat olmadan ayakta kalmak pek mümkün görünmüyor”

 

“Bizlere böyle bir sayıda fırsat verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederiz. Friterm firması yaklaşık 20 yıl önce ihracata başlamış bir firmadır. Kurucumuz, kısa zaman önce aramızdan ayrılan merhum Metin Duruk Bey’in (rahmetle tekrar anmak isterim) ihracata yönelik hem firmamız çapında hem de ülkemiz adına çok büyük katkıları ve çalışmaları olmuştur. Biz de bu bayrağı daha ileri taşımak için öncelikle hedef pazarlarda aktiviteler yapmaktayız. Bu aktiviteler arasında; fuar katılımları, B2B görüşmelerine katılım, ISIB’in düzenlediği alım heyetlerinde yer alarak ithalat yapabilecek müşterileri davet ederek firmamızı tanıtmak, hedef ülkelere müşteri ziyaretleri yaparak onlarla buluşmak bizlerin ihracat çalışmalarında başvurduğu temel yollardır. İhracatta Friterm olarak ilgili GTIP numaralarımızda potansiyel müşterilerimizi tespit etmekte, onlarla önce mail yoluyla iletişime geçmekte, ardından da müşteri ziyareti veya fuar katılımlarında davet göndererek buluşmakta ve bu alıcılara sağlayabileceğimiz faydaları anlatarak işe başlamaktayız. Bizim için ihracatta sektör birlikteliği çok önemli. Biz, sadece Friterm olarak satmayı hedeflememekteyiz. Amacımız, ülke olarak bulunduğumuz sektörün gelişmesi ve bu sayede üretimimizin yüksek kalite ve bilinç seviyesine çıkararak ülkemize toplu fayda olarak dönüşünü sağlamaktır. Rahmetli patronum Metin Bey şahsıma, her zaman alım heyetlerinde müşterilerimizi davet etmemizi söylerdi. Buna karşı çıkmama rağmen; kendisi Serdarcığım dünya küçük, teknoloji ileri. Sen çağırmasan da onlar birbirini bulur derdi ve bizlere ülke olarak üretimimizi yüksek kaliteye çıkarmamızın hepimize katkı getireceğini söylerdi. İhracatta rekabetçi olmanın sadece kaliteye bağlı olmadığını, aynı zamanda sertifikalaşmaya, sektör olarak örgütlenerek bilinçli şekilde hareket etmeye bağlı olduğunu her zaman hatırlatırdı. Bu sebeple, biz Friterm olarak ihracatta da her zaman öncü olmayı hedef seçmiş ve bu bağlamda ihracatta yüksek hedefler koymuş bir firmayız. Yaptığımız çeşitli distribütörlük anlaşmalarıyla, kurduğumuz joint venture ilişkileriyle bu hedefimize her yıl sağlam adımlarla başarıyla ulaşarak ilerlemekteyiz.

Friterm olarak 2021 yılında yakaladığımız yukarı yönlü ivmelenme, 2022 yılında da %20 oranında artarak devam ettiğini söylememiz yanlış olmaz. Yaptığımız başarılı iş birlikleri ve aldığımız büyük ölçekli projeler sayesinde bu yılda hedefimizi tutturmamızın mutluluğu içerisindeyiz. Bu yıl bizi üzen tek şey ise; sektör duayeni ve firma kurucumuz Metin Duruk Bey’in ani vefatı olmuştur.

 

Amacımız, satış ciromuzun ihracat katkısını %70 – %80 mertebelerinde sürdürebilmek. Bunu geçtiğimiz yıllarda bazı büyük projelerde alarak yakalamıştık. Ancak; biz bunun bir tesadüf olmadığını göstermek ve bu oranlarda ihracatı her yıl yapmak amacındayız. Bunun sadece Friterm’e değil, aynı zamanda ülke ekonomisine de katkısı olacağının farkındayız. Ülkemizdeki destekler daha da fazla olursa, bu rakamların yakalanarak, aşılabileceği görüşündeyiz. İhracat sadece ülkemizin değil tüm dünyadaki ülkelerin yapmaya çalıştığı bir faaliyet. Bu sayede katma değerli ürünler ihraç ederek, firma faaliyetlerinden yüksek verim ve karlılık edinebiliriz. Rekabetçi dünya düzeninde, ihracat olmadan ayakta kalmak pek mümkün görünmüyor.

 

Biz, ihracatı bir araç değil amaç olarak görüyoruz. Dolayısıyla, ihracatta bir şeyleri kazanmak kısa vadede mümkün değil. Oluyorsa bile kalıcılığı kısa oluyor diye düşünüyorum. Bu çalışmalar; zaman, emek ve para isteyen çalışmalar. Bu sebeple, ihracatımızı arttırmak için yukarıda bahsettiğimiz tüm çalışmalara devam edeceğiz. Bunun yanında teknolojik gelişmeleri de takip ediyoruz. Bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça, rekabet artıyor. Bu sebeple bilimsel çalışmaları yakından takip ediyoruz. Yapılan bir uygulama sizlere artık müşterilerin neleri tercih ettiğini, ne kadar zamanda tercih ettiğini, ne kadara tercih ettiğini, müşterilerin yerini, adını, soyadını tüm bilgileri veriyor. Covid19’dan sonra gelişen ve faydamıza olan ihracata yönelik gelişmeleri de kullanarak (Zoom programı gibi) uzağı yakın ediyor ve ihracatımızı arttırma yönünde faaliyetleri planlıyoruz.”

Önceki İçerikteskon+SODEX 2023’te 100’ün üzerinde katılımcı firmayı ve 7.000 ziyaretçiyi ağırlayacak
Sonraki İçerik“Avrupa ülkeleri bazı ürünler için gerek lojistik gerekse maliyet avantajlarından dolayı Uzak Doğu yerine Türkiye’ye yönelmeye başladı”