İSİB Sektör Strateji Çalıştayı ile Türk iklimlendirme sektörünün yeni dönem stratejilerini masaya yatırdı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü’nün 2023 yılı yol haritasını belirlediği, stratejisini ve ekonomik gelişmeleri konuştuğu, yıl içinde yaşanan önemli idari ve ticari gelişmeleri üyeleri ile paylaştığı İklimlendirme Sektörü Strateji Çalıştayı 28-29 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya Cornelia Diamond Hotel’de gerçekleştirildi. Çalıştay programı içinde İSİB İhracat Liderleri Ödül Töreni yapılarak dereceye giren firmalar ödüllendirildi. İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın ev sahipliğinde yaklaşık 200’ü aşkın sektör paydaşının katılımı ile yapılan çalıştayda yeni nesil ihracat modelleri ve destekleri, güncel ekonomik gelişmelerin sektöre etkileri ve 2023 yılı sektör strateji belgesindeki konular masaya yatırıldı. Ekonomist Fatih Keresteci’nin güncel ekonomideki durum ve beklentileri katılımcılara aktardığı çalıştayda geçtiğimiz ay hayatını kaybeden İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk adına bir anma töreni gerçekleştirildi.

 

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal,  İSİB’in strateji pazarlama, satış ve iletişim alanlarında sektör ihracatçılarının en önemli paydaşı haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “Dünya İklimlendirme pazarı geçtiğimiz dört yıllık periyotta yüzde 13,23 büyüyerek 570 milyar dolara ulaştı. Türk iklimlendirme sektörü ise bu periyotta yüzde 43’lük büyüme gösterdi.  Sektörün alt gruplarına baktığımızda ısıtma sistem ve ekipmanlarında dünya yüzde 11 büyürken, biz yüzde 32 büyüdük. Soğutma sistem ve ekipmanlarında dünya yüzde 15 büyürken, biz yüzde 39’luk büyüme kaydettik. Havalandırma sistem ve ekipmanlarında dünya yüzde 20,5 büyürken, biz yüzde 67 büyüme sağladık. Klima sistem ve elemanlarında dünya yüzde 12,5 büyürken, biz yüzde 80’lik büyüme kaydettik. Tesisat sistem ve elemanlarında dünya yüzde 10 büyürken, biz yüzde 40 büyüdük.  Yalıtım sistem ve elemanlarında dünya yüzde 10 büyürken, biz yüzde 38 büyüdük. Bu sonuçlar sektör olarak organize olduğumuzu, belirli bir strateji ile ilerlediğimizi ve sektörün tüm paydaşlarına emek harcadığımızın bir göstergesi. Türk iklimlendirme sektörü olarak ana hedefimiz dünya pazarından yüzde 1,5’luk pay almak ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sene her türlü handikaba rağmen yüzde 93,5’luk bir ithalatı ihracatı karşılama oranına ulaştık. Dünyadan aldığımız pay ise sektör olarak yüzde 1,37 oldu. Sektörün kilogram birim fiyatı 5,23 dolara çıktı. Türkiye’de TİM verilerine göre 11. büyük sektörüz. Sektör ihracatımız Kasım sonu itibariyle 6 milyar doları aştı. Yılsonunda 6,8 milyar dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatacağımızı öngörüyoruz. 2022 yılının ilk 11 ayında ihracatçılarımız için 21 ayrı yurt dışı fuara milli katılım, infostand modellerimizle iştirak ederken Özbekistan, Brezilya ve Arjantin ile Macaristan’a sektörel ticaret heyetleri düzenledik. Ayrıca Kuzey Afrika ülkelerinden ve Balkan ülkelerinden gelen heyetlere ayrı ayrı alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdik. Temmuz ayında sektörümüzün en önemli fuarlarından biri olan Milano’da düzenlenen Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nda Birliğimizin girişimleriyle Türkiye partner ülke oldu. Fuara toplam 139 ihracatçı firmamız iştirak etti. Sponsorluk ve reklam çalışmaları yaptık. Sektörün tüm paydaşları ile koordineli bir şekilde güçlü bir şekilde ilerliyoruz.

 

Sektör Strateji Çalıştayı hakkında da bilgi veren Şanal, tüm paydaşlarla küresel pazarlarda verimli ve etkili bir satış ve pazarlama stratejisi uyguladıklarını belirterek “İSİB bünyesinde kurduğumuz 16 ayrı çalışma grubu ile strateji belgemizi güncelleyerek ve geliştirerek 2023 yılına daha güçlü gireceğiz. Özellikle Avrupa Birliği’nin sınırda uygulayacağı karbon düzenleme mekanizmasının sektörümüze etkileri konusunda da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sektörümüzün bu sürece hazır olması için elbirliği ile çalışıyoruz” dedi.

 

İSİB, 2021’nin en çok ihracat gerçekleştiren şirketlerini ödüllendirdi

 

Çalıştayın son oturumunda İSİB, 2021 yılı içinde ihracat pazarında etkili rol üstlenen ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdi. Ödül töreninde de bir konuşma yapan Şanal, Birliği oluşturan tüm firmaların var güçleri ile Türkiye’nin kalkınması ve büyümesi konusunda çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Türk iklimlendirme sektörü, ihracatın lider sektörlerinden biri olma yolunda emin adımlara ilerliyor.  2021 yılında 21 kategoride en çok ihracatı gerçekleştiren firmalarımız, uyguladıkları etkin ticari ve pazarlama yönetimleri ile bu yılın ödüllerine ulaştılar. Birliğimizin ödül alamayan üyeleri de var güçleri ile çalıştıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Onlar da önümüzdeki yıllarda ülkemizi elde edecekleri başarılarla gururlandıracaklarından hiç şüphemiz yok.”

 

2021 yılında ödül kazanan firmalar ve kategorileri de şu şekilde oluştu:

 

 

 

En Çok İhracat Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Bosch Termoteknik
2 Daikin
3 Türk DemirDöküm
En Çok Ülkeye İhracat Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Mikropor
2 Ekin Endüstriyel
3 MGT Filtre
En Çok Kazan İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Rima Isı
2 Kozanlar Isı
3 Selnikel
En Çok Brülör İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Termo Isı
En Çok Radyatör İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Eleks Dış Ticaret
2 COPA
3 Türk DemirDöküm
En Çok Kombi-Su Isıtıcısı İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Bosch Termoteknik
2 Türk DemirDöküm
3 Viessmann
En Çok Soğutmalı Kabin-Buzdolabı İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Kaplanlar
2 Nurdil
3 Frenoks
En Çok Soğutma Grubu Ve Sistemleri İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Üntes
2 IBS dış ticaret
3 Frigo Mekanik
En Çok Soğutma Kulesi İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Cenk Endüstri Tesisleri
2 Niba Su Soğutma Kuleleri
En Çok Eşanjör-Batarya İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Karyer
2 Friterm
3 Gemak
En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Daikin
En Çok Plastik Boru Ve Bağlantı Elemanları İhracatı Yapan Firma
Sıralama UNVAN
1 Formül Plastik
2 Fırat Plastik
3 Eryap Grup
En Çok Metal Boru Ve Bağlantı Elemanları İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Konveyör
2 Ant Kalıp
3 Cantaş
En Çok Vana İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Duyar Vana
2 Faf Vana
3 Asteknik
En Çok Pompa Ve Aksamları İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Totomak
2 Sempa Pompa
3 Türbosan
En Çok Fan Ve Fanlı Ünite İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Franke
2 Bahçıvan
3 Eneko
En Çok Hava Temizleyici-Filtre İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Mikropor
2 MGT Filtre
3 Ulpatek
En Çok Klima Santrali, Rooftop, Fancoil, Paket Tipi Klima İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 Alarko Carrier
2 Üntes
3 Systemair HSK
En Çok Hava Kanalı İhracatı Yapan Firma
Sıralama Unvan
1 AFS
En Çok İzolasyon Malzemesi İhracatı Yapan Firma
Sıralama UNVAN
1 Knauf
2 ODE Yalıtım
3 Eryap Grup
En Çok İhracat Yapan Mekanik Tesisat Ve Taahhüt Firması
Sıralama Unvan
1 PNS Teknik Mühendislik
2 Sönmez Global

 

Önceki İçerikBilgi teknolojileri, yapay zekalı pompalar ve akıllı şehirler
Sonraki İçerikESSİAD ve İmbat Soğutma işbirliğinde Veri Merkezi İklimlendirme Sistemleri Semineri gerçekleştirildi