Daikin inverterlı split klimalar ile kış aylarında tasarruflu ısınmak mümkün

 

Yeni nesil inverter teknolojisine sahip Daikin split klimalar verimli bir soğutmanın yanı sıra verimli bir ısıtma performansı da sunuyor. Eylül 2022 yılı verilerine göre bir split klimanın mevsim geçişlerinde ortalama saatlik elektrik tüketimi 0,198 kWh, aylık ortalama 500 saat kullanıldığı durumda da 99kWh elektrik tüketimi oluyor. Dolayısıyla bir saatlik tüketim yaklaşık 52 kuruş, aylık ortalama 500 saat kullanıldığında da ısınma gideri ise 260 TL olarak faturaya yansıyor. Yeni nesil inverter teknolojisine sahip Daikin split klimalar, özellikle Ege ve Akdeniz gibi iklimsel avantajı olan bölgelerde kullanıcılara konforlu bir ısıtmayla birlikte tasarruf da sağlıyor.

 

Sürdürülebilir ısıtma ve soğutma teknolojileri konusunda sektörüne öncülük eden Daikin, yeni nesil inverter teknolojisine sahip split klimalarıyla kış aylarında konforlu ve tasarruflu bir ısınmanın kapısını aralıyor. Genelde bir ortamı serinletmek için kullanmaya alışkın olduğumuz klimalar, sonbahar ve kış aylarında başta Ege ve Akdeniz bölgesi olmak üzere birçok lokasyonda ısıtma amacıyla da tercih ediliyor. Verilere göre Türkiye genelindeki konutların yaklaşık yüzde 10’unda ısınma için klima kullanılıyor. Bu oran İzmir’de yüzde 15 iken; Antalya’da yüzde 65’e kadar çıkıyor.

 

Bir split klimanın, mevsim geçişlerinde ortalama saatlik elektrik tüketimi 0,198  kWh, aylık ortalama 500 saat kullanıldığı durumda da 99kWh olarak hesaplanıyor. 2022 Eylül verilerine göre bir saatlik tüketim yaklaşık 52 kuruş, aylık ortalama 500 saat kullanıldığında da 260 TL ısınma gideri olarak faturaya yansıyor. Bu hesaplamada, 12.000 BTU/h nominal kapasiteli A++ enerji verimliliğinde bir klimanın; dış ortam ortalama mevsim geçiş sıcaklığının 14 °C olduğu günlük 21,24 kWh ısı enerji ihtiyacı baz alınmıştır. Yenilikçi teknolojileri ile iklimlendirme sektöründe fark yaratan Daikin, tüketici dostu olan geniş ‘Inverter Split Klima’ ürün gamıyla yüksek enerji maliyetlerine rağmen kış aylarında da kullanıcılarına hem konfor hem de tasarruf sağlamaya devam edecek.

 

Isınma amaçlı klima alırken nelere dikkat edilmeli?

 

*Öncelikle ısıtılacak ortamın dış ortam sıcaklığına göre ısıtma kapasitesi doğru hesaplanmalı ve bu ihtiyacı karşılayabilecek doğru kapasitede bir ürün seçilmesi gereklidir. İhtiyaçtan çok büyük ya da çok düşük kapasiteli klimalar tercih edilmemelidir. Bunu sağlamak için mutlaka yetkili servislerden yardım alınmalıdır.

* Yetkili servisler keşif yapmalıdır. Konusunun uzmanı yetkili servisler bu keşifte; klima kapasitesini, tipini, dış ünite ve iç ünite yerleşimini, boru güzergahları gibi unsurları tespit eder ve en doğru çözümü müşterilerine önerir.

*Enerji sınıfı ısıtma modunda en az A verim sınıfı veya daha üzerini sunan yüksek verimli cihazlar tercih edilmelidir.

 

Klima kullanımında bunlara dikkat!

 

*Klima dış ünite montaj yerinin tespiti ve montajı mutlaka montaj kılavuzlarında belirtilen kurallara uygun şekilde ve yetkili servislerce yapılmalıdır. Dış ünite etrafı açık olmalı, üfleme havası ile emiş havası için yeterli açık alan bırakılmalıdır. Dış ünite etrafında mobilya, saksı, duvar gibi kapatıcılar olmamalıdır. Karlı bölgelerde dış ünite kar birikiminden etkilenmeyecek yönde ve yüksekliğe monte edilmelidir.

*Klima iç ünitesi ortamın her noktasına sıcak havayı ulaştırabilecek bir konuma, kullanım ve montaj kılavuzlarında belirtilen kurallara uygun olacak şekilde monte edilmelidir.

*Klima iç ünitelerinin filtreleri düzenli olarak temizlenmeli, dış ünite serpantinleri yılda en az bir kere temizlenmeli, klima periyodik bakımları yapılmalıdır.

*Klima iç ünitesi hava yönlendirilmesi direkt pencere ve dış duvarlara doğru yapılmamalı, gerekli hallerde pencereler perde ile kapatılarak ısı kayıpları önlenmelidir.

*Isıtılan ortam, ısıtılması istenmeyen mekanlar ile komşu ise; kapılar mümkün mertebe kapalı tutulmalıdır. Böylece ısıl kayıpların önüne geçmek mümkün olur.

*Kışın oda sıcaklığını 20-23 C arasında tutulması hem konfor koşullarını sağlar hem de enerji tüketimini düşürür. Oda sıcaklığındaki her bir derece artışının, elektrik tüketimini ortalama yüzde 6 oranında artırdığını unutmamak gerekir.

Önceki İçerikYeni nesil akıllı kombi NDJ Smart ile maksimum güvenlik ve verimlilik
Sonraki İçerikE.C.A.’nın doğru çözüm yöntemleriyle kışa güvenle hazırlanın