Türkoğlu Vana, önümüzdeki dönemi ve yeni ürünleri değerlendirdi

Şu anda yaptıkları üretimin yüzde 90’ının inşaat sektörüne hitap ettiğini söyleyen Türkoğlu Vana Genel Müdürü Ayhan Şensoy,  bu oranın önceki yıllarda yüzde 50 inşaat, yüzde 50 tarım sektöründe olduğunu söyledi. Son yıllarda inşaat sektörünün daha da büyüdüğünü belirten Ayhan Şensoy, şöyle devam etti: “Yeni ürünlere olan talep pandemi sonrasında artmıştı. Fakat günümüzde tekrar daha önce kullanmış olduğumuz ürünlere döndü. Yeni bir ürün yapmak istediğinizde, fiyat – kalite ve hizmet birbirinden ayrılmayacak özellikler. Bunlardan biri eksik olduğunda ürün talep görmez.”

Son 2 yıllık sürecin armatür sektörünü daha çok hijyen odaklı ürünlerin ön plana çıkacağı bir üretim anlayışına yönlendirdiğine dikkat çeken Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şensoy, “Özellikle toplu olarak kullandığımız okullar, hastaneler, fabrikalar, sosyal tesisler ve bunun gibi toplu ortak kullanım yerlerinde önceden edinilen alışkanlıkların dışında davranacağımız için üreteceğimiz ürünler de bu doğrultuda değişecektir” dedi. Türkoğlu Vana ürünlerinin birçoğunun piyasada kabul gördüğünü belirten Ayhan Şensoy, “Bölgelere göre ürünler değişiyor ancak genelde bütün ürünlerimiz satılıyor. Piyasada bu dönemde talep görecek ürünlerin ise ısıtma ile ilgili olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde yine ısıtma ve tesisat grubunda hareketlilik olur” dedi.

Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şensoy, “İhracat oranlarımızı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz”

Ayhan Şensoy, ihracat hedefleri konusunda ise şu değerlendirmeleri yaptı: “Kalitesi, satış ve satış sonrası hizmetleri ile sektöründe yurt içi ve yurt dışı piyasalarda izlenen marka olmayı başaran firmamız Avrupa ülkeleri olmak üzere, Orta Doğu ülkeleri, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerdeki pazarlarda da satışlarını artırarak büyümeye devam ediyor. Bu yıl yüzde 30’lara yakın bir ihracat payına ulaştık ve yaklaşık 50 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Son 2 yıllık süreçte ihracat rakamlarını artırdıklarını söyleyen Ayhan Şensoy, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yaklaşık 150 kişiye istihdam sağlıyoruz. Pandemiden sonra yurt dışı pazarı Türkiye’ye doğru geldi. Küresel ekonomide Türk dünyası hareketi başladı. Özbek, Türkmen gibi Türki Cumhuriyetler Türkiye’yi tercih ediyor. Mesela Gürcistan, hep İtalya’yı tercih ederdi fakat Türkiye’nin çok fazla yıldızı parladı. Son 6 ayda bizim ihracatımız hareketlendi. Talep arttı. Bizim hedefimiz ihracat oranımızı yüzde 50’ye çıkarmak.”


“Armatür Derneği’nin aktif, dinamik ve sektörde önemli yaptırımları olan popüler bir yapıya kavuştuğuna inanıyorum”

Son olarak yönetim kadrosunda oldukları Armatür Derneği’nin faaliyetleri ile ilgili değerlendirme ve görüşlerini belirten Şensoy, cümlelerini şöyle tamamladı:Armatür Derneği’nin çok faydalı olduğuna inanıyorum. Sektör için benzer tarzda dernekler kuruldu geçmiş yıllarda fakat aktif olamadı. Dernek başkanımız Gökhan Turhan çok vizyon sahibi ve inatçı bir yapıya sahip. Derneğin faaliyetlerini yakından takip ediyor ve bizzat kendi mücadele ediyor. Biz de elimizden geldiği kadar desteklemeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda derneğimizin en kısa zamanda aktif, dinamik ve sektörde önemli yaptırımları olan popüler bir yapıya kavuştuğuna inanıyorum.”

Önceki İçerikHars Traktör, yeni dökümhane yatırımında yine Bomaksan dedi
Sonraki İçerikGenç Mühendislik önemli bir projeyi daha sorunsuz teslim etti