KSB Genel Müdürü Sinan ÖZGÜR

“Yüksek verimli ürün kullanımının artmasından dolayı yenileme pazarı da hızla büyüyecektir”

“Türkiye pompa sektörü çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve büyüyor. Pek çok yüksek teknoloji ürünü, yüksek verimli yeni nesil pompa, vana ve kontrol ürünleri ilk önce Türkiye pazarına ulaşıyor. Üstün bilgi birikimine sahip, araştırmacı ve uygulamacı Türk proje ve taahhüt firmalarının payının bu duruma çok büyük etkisinin olduğu muhakkak. Ayrıca yüksek verimli ürünlerin kullanımının artması ve enerjinin daha da pahalı olacak olmasından dolayı yenileme pazarı da hızla büyüyecektir.

Özellikle, sirkülasyon pompalar ve entegre motorlu hız kontrollü pompalar iklimlendirme sistemlerinde ve geliştirilmekte olan yeni teknolojilerde önemli bir yer tutacaktır. Bu sektörde ısı pompaları, güneş enerjili ısıtma-soğutma sistemleri, hibrit sistemler, ısı pay ölçerli sistemler gibi pek çok yeni uygulamadan bahsedebiliriz.

Aşağıda bahsedilen uygulamalar için en ileri teknoloji ürünü sirkülasyon pompalar entegre motorlu hız kontrollü pompalar, vanalar, otomatik kontrol üniteleri ve benzeri ürünlerin geliştirilmesi için Ar-Ge mühendislerimiz üstün çaba göstermektedirler.

  • Isıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde
  • Endüstriyel sirkülasyon sistemlerinde
  • Güneş enerjisi sistemlerinde
  • Isı pompası uygulamalarında
  • Kazan uygulamalarında
  • Kombilerde

Yeni teknolojiler beraberinde az enerji tüketen, hız kontrollü, dijital haberleşmeye uygun ürünleri pazara sunmaktadır. Bu nedenle ürünler boyut olarak küçülmekte, verim olarak yükselmekte ve az elektrik tüketmektedir, en önemlisi de dijital platformlar üzerinden uzaktan kontrol edilebilmektedir. Özellikle enerjinin pahalı olması sebebiyle tüketiciler enerji tasarruflu ürünlere yönelmektedirler, ilgili devlet kurumlarımız da Avrupa enerji yönetmeliklerini süratle ülkemize adapte etmektedirler. Ayrıca arkasında güçlü firmaların bulunduğu, servis ağı geniş ve uzun yıllar problemsiz çalışacak ürünlere talep artmaktadır. Dünyadaki gelişmeler Türk tüketiciler tarafından yakından takip edilmekte, en yeni ürünler neredeyse gelişmiş ülkelerle aynı anda ülkemizde de tüketicilerle buluşmaktadır.

KSB olarak biz de ıslak rotorlu sıcak su sirkülasyon pompalarımızı (Calio, Calio SI) sürekli geliştiriyoruz. 5. versiyon pompaları 2021 yazında dünya pazarına sunacağız. Ayrıca yeni nesil akıllı kontrol panolarını da 2021 yılında pazara sunacağız. Yerli santrifüj pompalarımızı da tamamen yeni nesil ve tasarım olarak önümüzdeki yıl üretmeye başlıyoruz. KSB’nin yeni nesil yatay santrifüj pompaları Türkiye’de üretilmeye başlanacaktır.

“Değişmeyen tek şey değişimdir.” Teknoloji ile birlikte yenilikler de sürekli olarak devam etmelidir. Özellikle KSB gibi dünya çapında referans sahibi firmalardan sürekli yenilikler beklenir. KSB 150 yıldır inovasyona ciddi anlamda yatırım yapan bir firmadır. KSB için Ar-Ge ve mühendislik ayrı bir yer tutmaktadır. Yatırımlarımız tam hız devam ediyor. Klasik yatırımlardan olan, Kalıp, model, tezgah yatırımları dışında en önemli yatırımlarımız robotik üretim, akıllı fabrika ve dijital dönüşüm alt yapısına yöneliktir. Dünya firmaları ile rekabet edecek teknoloji, alt yapı, yönetim sistemleri ve çalışanlarımıza yatırım en önemli yatırım faaliyetlerimizdendir. Ülkemizin en önemli konusu bizce enerjinin en verimli şekilde kullanılmasıdır ki; bunda da kat edilecek çok yol var. Ülkemizin zenginleşmesine katkı sağlamak için yapacağımız her türlü yatırımı, atacağımız her adımı enerji verimliliği mantığına göre dizayn etmeli, uzun yıllar problemsiz çalışacak ürünler seçmeli, ihtiyaca göre çalışan otomasyon sistemlerini göz önüne almalıyız.

Sloganımız ise, “Hedef Dünya Pazarı”, “Biz yapmazsak, kim yapacak?”

Önceki İçerik“Plastik boruların kullanımının hemen her alanda giderek yaygınlaştığını gözlemliyoruz”
Sonraki İçerik‘Otomasyona dayalı endüstriyel vana üretiminde iyi bir nokta yakalamaya çalıştığımızı söyleyebiliriz’