Doğu İklimlendirme Genel Müdürü Seçkin ERDOĞMUŞ

“Bu süreçten en çok etkilenen alan, artık bitme aşamasına gelmiş Akdeniz Bölgesi’ndeki büyük otel yatırımları oldu”

Pandemi süreci günlük rutinimizi ve alışkanlıklarımızı ciddi ölçüde etkiledi. 65 yaş üstü büyüklerimiz haftalarca evlerinden çıkmadı. Evden çalışan arkadaşlarımız da süreçte farklı çalışma yöntemlerini tecrübe ettiler. Pandeminin gelişi ile tabi ki ülke ekonomisinde de daralma yaşandı. Ekonominin en önemli unsurlarından olan ve bizim sektörümüzü doğrudan etkileyen İnşaat sektörü de 3 ayı geride bıraktığımız süreçte %12 kadar küçüldü. Kamu ve özel birçok proje bekleme fazına geçti.

Bu süreçten en çok etkilenen ise artık bitme aşamasına gelmiş Akdeniz Bölgesi’ndeki büyük otel yatırımları oldu. Çünkü şantiyelerdeki pandemi önlemleri dışında, otel açılış tarihlerinde belirsizlikler oluştu. En geç 1 Mayıs’ta açılması planlanan bu dev yatırımlar, ancak şu günlerde durmuş tüm yatırımlar tekrar start verdi ve açılış noktasına gelebildi.

Doğu İklimlendirme olarak biz bu süreci çok yoğun çalışarak geçirdik. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ve Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi projelerinin sabit debi ayar cihazı (CAV), elektrikli ısıtıcı, DIN 1946/4 Standardı’na uygun laminar akışlı tavan ünitelerin tedarikini gerçekleştirdik. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bile, özel izinler ile fabrikamız tam kapasite çalışarak, tasarımı ile açılışı arasında sadece 45 gün olan bu mucize projenin bir parçası olduk.

Bu sene bizi en çok heyecanlandıran ürünümüz ECRH – çatı tipi paket klimamız. Rooftop olarak piyasada adlandırılan bu ürünümüz BSC, ECO ve ENERGY olmak üzere 3 farklı alt tip barındırıyor. Bu sayede projenin ihtiyacına en uygun ürün ile cevap vererek ciddi bir rekabet avantajı da kazanmış oluyoruz. ECRH, Isı köprüsüz bir gövdeye sahip. Piyasadaki ErP 2018 ve ErP 2021 şartlarını sağlayabilen ilk yeri rooftop. Bu konuda Avrupa pazarında da çok fazla rakibimiz yok. Ürünümüz, bu yönetmeliklerin gereksinimleri olan EC plug fanlar ve EC aksiyel fanlar ile son derece verimli. Minimum %73 ısıl verime sahip rotoru ile %100 taze havalı sistemlerde maksimum verimde çalışabiliyor. Duyulur ve gizli ısı transferi yapabiliyor.

Bunun dışında Ar-Ge departmanımız, ErP direktiflerinin geçerli olduğu Avrupa ülkeleri için, ters akışlı, rotorlu, ısı pompalı, plug&play özellikli enerji geri kazanım cihazları ürün gamını her geçen gün geliştiriyor. Ev tipi ısı geri kazanım cihazlarımızı da Avrupa pazarında hem OEM hem de kendi markamız olan Four Seasons markası ile satıyoruz.

2019 yılında devreye aldığımız ”DOGHVAC Climatic Test Laboratory” test laboratuvar laboratuarımızda rooftop ünitemizin EN 14825 ve EN 14511-3 Standardı’na göre performans testlerini yapabiliyoruz. Ayrıca bu laboratuvarda EN 308 ve EN 13141-7 Isı geri kazanım cihazı performans testleri yapılabiliyor.

Bu sene ev tipi ve tavan tipi ısı geri kazanım cihazlarının üretimini yaptığımız, yıllık 10.000 ürün kapasiteli, üretim bandımızı devreye sokarak ciddi bir avantaj elde ettik. Bu sayede üretim hızımızı ve verimimizi arttırmış olduk. Ürün belgelendirme konusunda yatırımlarımız devam ediyor. Yangın/duman damperleri ile ilgili hali hazırda sahip olduğumuz kalite belgelerimizin kapsamını genişletmek üzere çalışmalarımız tamamlandı ve test aşamasına geçildi.

Avrupa pazarı için üretilen Eco Design kriterlerine uygun ısı/enerji kazanım cihazlarımızın 3. taraf testleri Avrupa’daki akredite laboratuvarlarda gerçekleştiriliyor. Yılsonu itibariyle ECRH – çatı tipi paket cihazımız için Eurovent belgelendirmesinin tamamlanmasını hedefliyoruz.

Bu yazıyı sabırla okuyan tüm dostlara sevgi ve saygılarımı sunuyor, sağlıklı günlerde görüşmeyi temenni ediyorum.

Önceki İçerikİklimlendirme Teknik Kurulu, toplu alanlarda iklimlendirme sistemleri ile ilgili konuya netlik getirdi
Sonraki İçerik“Sadece pandemi değil, kur dalgalanmaları ve yatırımların azlığı da olumsuz etkiler bırakacaktır”