Baymak ISH Frankfurt’ta hem iddialı hedefleri hem de standı ile dikkat çekti

Baymak, iklimlendirme sektörünün en büyük ve en önemli fuarlarından ISH Frankfurt’ta, ‘Sürdürülebilir Gelecek’ için sunduğu akıllı çözümler ve sunduğu dijital deneyimlerle dikkat çekti. 13-17 Mart tarihleri arasında Frankfurt Messe’de düzenlenen fuarda Baymak CEO’su Ender Çolak iklimlendirme sektörünün ihracatına paralel olarak Baymak’ın da uluslararası arenada büyüdüğünü kaydetti ve sürdürülebilir gelecek için akıllı çözümler sunmaya devam edeceklerini belirtti. Fuarın dünya iklimlendirme sektörü için önemli bir buluşma olduğunu belirten Baymak CEO’su Ender Çolak, “Türkiye iklimlendirme sektörünün ve Baymak’ın ihracatı düzenli olarak artıyor. Bu fuar da yeni ihracat olanakları için büyük bir önem taşıyor. Standımızda özellikle Avrupa’nın enerji dönüşümüne destek verecek ısı pompası, boyler ve güneş kolektörleri gibi ürünlerimizle yer aldık. Bu yıl ısı pompasının tamamlayıcı ürünü olan boyler üretim kapasitemizi200 binler seviyesine çıkaracağız” dedi.

Frankfurt Messe tarafından 13-17 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenen ISH Frankfurt Fuarı, iklimlendirme sektörüne ev sahipliği yaptı. ‘Sürdürülebilir Gelecek’ temalı fuara katılan Baymak, yeni nesil ürün ve çözümleriyle ilgi çekti. Dijital uygulamalar ile farklılaşan stantta ziyaretçiler, Baymak’ın marka yüzü Bayki’nin hologramına yoğun ilgi gösterdi. Katılımcıların dikey LED ekran ile Baymak kombilerin tüm ayrıntılarını görme ve güneş enerjisi sisteminin nasıl çalıştığını izleme imkânı buldukları Baymak standı hem profesyonellerden hem de teknik öğrencilerden tam not aldı.

Fuarın Türkiye iklimlendirme sektörünün yanı sıra Baymak’ın ihracatını artırmak açısından önemli bir rolü olduğunu belirten Baymak CEO’su Ender Çolak, “Türkiye iklimlendirme sektörünün ihracatı, 2022 yılında yüzde 8 artarak 6.5 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl, Baymak’ın ihracatı ise yüzde 25 oranında büyüdü ve 40 milyon dolara ulaştı. Bu yılda yine yüzde 25 büyümeyle 50 milyon dolarlık ihracat yapma hedefimiz var. Şu anda yaklaşık 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Avrupa’da; İspanya, Almanya, Fransa, Avrasya’da; Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, deniz aşırı ülkelerde ise Arjantin, Yeni Zelanda ve Avustralya ile ciddi anlamda ihracatımız var. Baymak ihracatının ana ürünleri doğalgaz kullanılan bölgeler için kombi, elektrikli ürünleri tercih edenler için boyler, yenilenebilir enerji kullanan ülkelerde ise güneş kolektörü” dedi.

Boyler üretimi 200 bin bandına çıkacak

Fuarın oldukça başarılı geçtiğini ve Baymak standındaki ürünlerin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Çolak, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Yaklaşık 150 bine yakın kişinin fuarı ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Türkiye, 167 stantla en yoğun katılım gösteren ülkeler arasında yer aldı. Fuarın ana teması sürdürülebilir gelecek ve çözümler olarak belirlenmişti. Biz de BDR Thermea Group ve Baymak olarak ülkelerin enerji dönüşümünü desteklemek, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunmak amacıyla teknolojisini kendi geliştirdiğimiz ürünler üretiyoruz. Fuarda özellikle Avrupa’da çok tercih edilen ve elektrik enerjisiyle çalışan ısı pompaları, bunun tamamlayıcı ürünü olan boyler ön plana çıktı. Bunun yanı sıra son yıllarda büyük ilgi gören güneş kolektörleri, termosifon, klima, kazan ve Türkiye’nin hidrojen uyumlu ilk kombisi Lunatec’in de aralarında bulunduğu kombilerimizle yer aldık.”

Baymak’ın en önemli ihracat pazarlarından biri olan Avrupa’da özellikle elektrikli ürünlere büyük bir ilgi olduğunu, ilk sırada da ısı pompalarının geldiğini ifade eden Çolak, “Avrupa ve Türkiye’de ısı pompası pazarı istikrarlı bir şekilde büyüyor. Baymak olarak ısı pompasının tamamlayıcı ürünü olan boyler kapasitemizi artırmaya yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz. Boyler üretim kapasitemiz 200 binlere ulaşacak” dedi.

Isı pompasının yanı sıra elektrikli çözümler ve hibrit sistemlerin de öne çıktığını belirten Çolak, enerji yönetimi ve depolanmasına yönelik çözümlerle birlikte güneş kolektörlerinin de büyük ilgi gördüğünü ifade etti. Öte yandan Baymak’ın yüzde 50 kadın yönetici oranı ile sektöre öncülük ettiğini ifade eden Çolak, sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında; kadın çalışan oranını yüzde 25’e çıkartmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Schmitt: “Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarını düşüreceğiz”

Fuara katılan BDR Thermea Group Yönetim Kurulu Başkanı Bertrand Schmitt de fuarın hem Baymak hem de BDR Thermea Group açısından önemli bir buluşma olduğunu belirtti. Baymak’ın grup içinde güçlü bir şirket olduğunu ve her yıl ihracatını artırıp Ar-Ge konusunda önemli gelişmelere imza attığını kaydeden Schmitt, bu rekabetçi durumun grubun büyümesi üzerinde de ciddi bir katkı sağladığını söyledi.

BDR ThermeaGroup’un emisyonların düşürülmesi konusunda ciddi hedefleri olduğuna da değinen Schmitt, “Kapsam 1 ve 2 kategorisindeki emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 55, yine bir o kadar önemli olan Kapsam 3 emisyonlarını da yüzde 30 oranında düşüreceğiz” dedi.

Önceki İçerikAirfel, Bağımsız Bölgeler Topluluğu (CIS) ülkelerinde bayileri ile büyüyor
Sonraki İçerikBaymak’a üst üste beşinci kez “Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülü”