GF Hakan Plastik, enerjisini sürdürülebilirlikten yana kullanıyor

Enerji, günümüzün en önemli küresel sorunlarından biri durumunda. Özellikle enerji açısından dışa bağımlı olan ülkeler için kritik bir noktada. Basit ve yaygın kullanımı ile iş yapabilme yeteneği ve iş yapabilmenin temelini “enerji” oluşturuyor. GF Hakan Plastik Sürdürülebilirlik ve Kalite Grup Müdürü Baran Bilgili, bu yıl 9-15 Ocak 2023 tarihlerinde kutlanan Enerji Verimliliği Haftası için yaptığı açıklama ile konuya verdikleri önem ve sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

 

“Enerji verimliliğini kısaca, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesini, sanayi ve endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılması olarak tanımlayabiliriz. Boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biri olan GF dünyasında ve GF Hakan Plastik bünyesinde enerji verimliliği konusuna hassasiyetle eğiliyoruz. Çalışanlarımız için şirket bünyesinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin odağında eğitimler düzenleyerek farkındalık yaratmak, bilinçlendirmek, paydaşların katılımını sağlamak ve özellikle alternatif çözümler sunan önerileri almak yer alıyor. Bunun bir de yasal boyutunu değerlendirmemiz gerekiyor. Enerji Verimliliği Kanunu, enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasını amaçlıyor.

 

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile başlayan yaklaşımla, dünya genelinde ticaret kapsamında da enerji verimliliği firmaların öne geçmelerine veya avantaj sağlayacak çözümleri ile tercih edilmelerine sebep olmaya başladı. Bu süreci doğru yönetebilmek ve ulaşmak istenen hedefler için temel oluşturabilmek adına firmalar politikalarını gözden geçirmeye ve geliştirmeye başlamış durumdalar.

 

Biz de GF Hakan Plastik olarak Enerji Yönetim Sistemi Politikamızı hedeflerimize uygun olarak hazırladık. Sürdürülebilir bir gelecek için kaynaklarımızın verimli kullanımını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimini sağlamayı çok önemsiyor ve hedefliyoruz. Bu doğrultuda son dönemde gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan örnek verecek olursak; ürün portföyümüzde müşterilerimize enerji tasarrufu sağlayacak çözümler sunan çalışmalara ağırlık veriyoruz. Her türlü fazla veya gereksiz sarfiyata engel olmaya çalışıyor; bu doğrultuda otomatik, sensörlü, akıllı sayaçlı sistemleri tercih ediyoruz. Daha düşük tüketim sağlayan enerji verimli ekipmanları araştırarak bunlara yönelik yatırımlar gerçekleştiriyor; mevcut ekipman renovasyonlarını enerji verimliliği sağlayacak şekilde dönüştürüyoruz. Tüm üretim alanlarımızda ve proses noktalarımızda yüksek enerji israfına yol açan hava kaçaklarının seri üretim esnasında bile özel cihazlar ile tespit ederek gideriyoruz, vb.

2023 yılında, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’nin kurulması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve ortak bilinç yaratılması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enerjimizi sürdürülebilirlikten yana kullanıyor ve Enerji Verimliliği Haftasını kutluyoruz.”

 

Önceki İçerikDanfoss DEVI ile kar ve buzlanmaya bağlı iş kazaları tarihe karışacak
Sonraki İçerik“Bugün itibarıyla Ar-Ge merkezimizde üzerinde çalışılmakta olan 20’nin üzerinde proje bulunuyor”