DemirDöküm Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk ATAN

 

Ülkemizde iklimlendirme sektörünün, özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla son derece başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade edebiliriz”

 

“Kuruluşumuzdan günümüze, sektörümüze yön verecek adımlar atıyor ve tüketicimizin yanında olacak uygulamaları hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda iklimlendirme sektörüne geniş bir perspektiften bakmayı önceliklendiriyoruz. Böylece tablonun bütününü görebiliyor, mevcut durumumuz ve sektörün geleceği hakkında daha sağlıklı planlamalar yapabiliyoruz. Ülkemizde iklimlendirme sektörünün, özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla son derece başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade edebiliriz. Günlük hayatın vazgeçilmez parçası olan ürünleri barındırmasından dolayı sektörümüz düzenli olarak büyüyor. Türkiye iklimlendirme sektörü, 2021 yılının başında koyduğu 5 milyar dolarlık ihracat hedefini 1,2 milyar dolar aşarak 6 milyar 196 milyon dolarlık ihracat büyüklüğü ile seneyi kapattı. TİM verilerine göre yılın ilk 5 ayında 2.743.542 dolarlık ihracat gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12’nin üzerinde bir artış mevcut. Bu rakamlar da bize sektördeki büyümeyi şeffaf bir şekilde sunuyor.

 

Pandemi döneminde ve sonrasında evde geçirilen zamanın artmasıyla birlikte iklimlendirme sektörü ürünlerine olan ilgi ve ihtiyaç da önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte tüketicimizin değişen ve bilinçlenen alışkanlıkları da mevcuttaki artışı destekledi. Değişen tüketici alışkanlıkları, ihtiyaçlar ve büyüyen sektör bize yeni fırsatlar sunmaya başladı. Sektör bu kadar başarılı bir performans gösterirken DemirDöküm olarak biz de gelişen teknolojiler ve değişen dünyanın beraberinde getirdiklerini uygulayarak çalışmalarımızı sürdürüyor, önümüze çıkan fırsatları doğru bir şekilde değerlendiriyoruz. Biz ürünlerimizde, hizmetlerimizde ve projelerimizde tüm süreçlerin çıktılarını işliyor, teknolojik gücümüzü yanımıza alarak sektöre yön verecek adımlar atıyor ve projelerimizi çağın gerekliliklerine göre hazırlıyoruz.

 

Aldığımız aksiyonlar sayesinde pandemi döneminin olumsuz etkilerini geride bırakmayı başardık. 2021 yılının zorluklarını doğru zamanda doğru adımı atarak aştık. Geçmiş dönem çalışmalarımız bizi 2022 yılının başarılarına hazırladı. Değişen yaşam alışkanlıkları ve ekonomik gelişmeler çerçevesinde kendimize bir yol haritası çizdik. Yılın başında kombi ürün gamımızdaki isomiX, nitromiX, atromiX ve Atron Condense ürünlerimize ademiX ve vintomiX’ide ekleyerek müşterilerimizin beğenisine sunduk. Her iki ürünümüz de kısa sürede beğenildi ve şimdiden söyleyebiliriz ki alanında 2022 yılının yıldızları oldu. Kompakt boyutları, yüksek sıcak su kapasitesi, yüksek verimliliği gibi birçok alanda ön plana çıkan ürünlerimizle Good Design ve GreenGood Design ödüllerine layık görüldük. Yeni iş kolları olarak adlandırılabileceğimiz kaskad ve ısı pompasında da önemli bir satış hacmi yakaladık. Türkiye’nin her şehrinde büyüme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2022 yılının kalan aylarında da yatırımlarımız, büyüme hedeflerimiz ve sektöre yön verecek uygulamalarımız devam edecek. Özellikle Ar-Ge alanında attığımız önemli adımları sıklaştırmayı hedefliyoruz.

 

Bozüyük üretim tesislerimizde Türkiye’nin 140’ıncı Ar-Ge merkezine sahibiz. Burada stratejik olarak; çevre, verimlilik, yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı, sistem yaklaşımı ile kişisel çözümler üretiyoruz. Tüm bunların yanı sıra otomasyon-iletişim teknolojisinin ürünlere uygulanmasına, kaskad çözümlere ve akıllı kontrol sistemlerine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 2’sini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Böylece değişen yaşam koşullarına, tüketici istek ve ihtiyaçlarına hızlıca cevap verebiliyoruz. Müşteri memnuniyeti odağında çalışmalarımız devam ediyor. Yüzde 90’nın üzerinde olan müşteri memnuniyeti seviyemizi geliştirerek koruyoruz. Müşterilerimizi ve sektör gelişmelerini yakından takip ederek ilerliyoruz. Böylece her iki tarafı da doğru anlayabiliyoruz. Sektörümüzdeki gelişmelerin birçoğu müşterilerimizin talepleriyle doğru orantılı olarak gelişiyor. O nedenle iklimlendirme sektörüne yön verecek adımlar atmak bizim için çok önemli. 68 yıllık tecrübemiz de bu anlamda en büyük destekçimiz oluyor. Bu destekten yola çıkarak gelecek dönem hakkında öngörülerimizi de her zaman güncel tutuyoruz.

 

Bu doğrultuda ısı pompaları ile hidrojenli ürünler ile ilgili çalışmalarımıza da hız vermiş durumdayız.  Yoğuşmalı kombiler her geçen gün daha az enerji ve daha çok verim odağında yenileniyor. Elektrikli ürünlere de her geçen gün artan bir talep var. Biz de DemirDöküm olarak sektörün geldiği ve önümüzdeki dönemde geleceği noktalar için aksiyonlarımızı alıyoruz. Ar-Ge’den üretime, pazarlamadan satışa ve müşteri hizmetlerine kadar hem bugünü hem de yarını düşünerek ilerliyoruz.”

Önceki İçerik“İklimlendirme sektöründe yüksek verimlilik, enerji maliyetlerinin global olarak artması nedeniyle daha da önem kazandı”
Sonraki İçerik“2022 yılı hedeflerimizi başarıyla yakalayacağımızı tahmin ediyoruz”