Frigoblock Yönetim Kurulu Üyesi Levent AYDIN

 

“İhracat yaptığımız ülke sayısını 2021’in sonunda üç rakamlı sayılara ulaştıracağız”

 

“2020 yılında pandemi koşullarına rağmen bir önceki yıldan daha başarılı bir sonuç elde ettiğimizi söyleyebilirim. Yılın ilk çeyreğinde şaşkınlık ve durgunluk yaşadık. Ancak akabindeki ikinci ve üçüncü çeyreklerde ilk çeyrekte oluşan kaybımızı tekrar kazanca dönüştürdük. Son çeyrekte dünya tekrar kapanmaya başladı, ancak birçok firma gibi biz de pandemi koşullarında çalışmaya ve iş üretmeye alıştık galiba.

Üretim çeşitliliğimizi arttırdık. Ürünlerimiz arasına araç tipi soğutucuları da ilave ettik. Paket tip amonyak chiller tasarımımız devam ediyor. Yeni ürün olarak 2021 yılında projelerimizde kullanmaya başlayacağız. Son günlerde Covid-19 aşısı konusundaki gelişmelere paralel olarak -80 0C soğuk zincir ürünleri konusunda çalışıyoruz. Bu şartta zaten daha önce gerçekleştirdiğimiz endüstriyel bir proje vardı. Gerçekleştirdiğimiz bu proje şu anda da TC Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılmaktadır. Bu deneyimimizi farklı ürünlere dönüştürerek ülkemizde ve tüm dünyada muhtemel taleplere cevap verebilmeyi umuyoruz.

 

Öncelikle dijital ortamda iş yapabilme yeteneğimizi arttırmak istiyoruz. Bunu başardığımız ölçüde tüm dünya pazarları bizim için aynı uzaklıktaki pazarlar haline gelecektir. Firmamız olarak baktığımızda, her yıl olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki sene pazar büyüklüğümüzü genişletmek ve ihracat gücümüzü arttırmak ana hedefimiz. Geçtiğimiz günlerde Uganda’ya ihracat yaparak, ihracat yaptığımız ülke sayısını 81’e yükselttik. Umuyorum ki; 2021 yılı sonunda artık üç rakamlı sayıları konuşacağız. Sektör olarak baktığımızda, iklimlendirme sektörü ürünlerinin önemli bir kısmı, sağlık ve gıda gibi olmazsa olmaz alanlara hizmet etmektedir. Bu durum, sektörümüzün her zaman gelişmeye açık olduğunu göstermektedir. İhracat tarafına bakarsak, sektörümüzün ihracatı bu sene sonunu birkaç puan düşüşle kapatacaktır, ancak bu düşüş; dünya iklimlendirme ihracatı düşüşünün birkaç kat altındadır. Yani sektörümüz açısından bakıldığında, 2020 yılında ülkemizin dünyaya göre çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Biz endüstriyel alana hizmet ediyoruz. Bizim hizmet ettiğimiz alanda e-ticaret pek yaygın değildir. Bunun sebebi ürünlerin uzman ekipler tarafından monte edilme gerekliliğidir. Bu durum dijital dünyayı kullanmadığımız anlamına gelmemektedir. Özellikle 2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren dijital dünyayı, çalışmalarımızın tam ortasına koymuş durumdayız. Dijital istihbarat, dijital pazarlama, online toplantılar, dijital eğitimler, vs, tam manasıyla iş yaşamımıza girmiş durumdadır. Dijital olarak yapamadığımız tek şey ürünlerimizin ihracat noktalarına transferi ve buralarda kurulum, servis çalışmalarının yapılmasıdır. Belki de bir süre sonra bunları da dijital yapacağız, kim bilir?”

Önceki İçerik“2021’de yeni ortaklık ve imalatlar bazında da yeni girişimlerimiz olacak”
Sonraki İçerik“Amacımız; 2023 sonuna kadar ihracat hacmimizi en az üç kat artırmak olacak”