Yeni jenerasyon Daikin Altherma Isı Pompaları

Daikin, 2018 yılında bir lansmanla Daikin Altherma ailesinin dünyanın R32 soğutucu akışkanlı ilk ısı pompası 3’üncü nesil 4-6-8 kapasite sınıfındaki ürününü tanıtmıştı. 2019 yılında ise bu ürünün 11-14-16 kapasite sınıflarını da gamına katarak Daikin Altherma ailesini biraz daha genişletti.

Yeni ürün; kompakt tasarımlı dış ünitesi, artırılmış eşanjör yüzey alanı ile daha yüksek bir performans sunuyor. Gaz enjeksiyonlu inverter komprosörü sayesinde -28 oC dış hava sıcaklığına kadar ısıtma yapabiliyor. Böylece -27 oC den + 3 oC ye kadar uzanan geniş bir ısıtma dizayn sıcaklık aralığına sahip olan ülkemizin her noktasında yüksek kapasite ve verimlilikte ısıtma çözümü sunabiliyor.

Daikin Altherma’nın 11-14-16 kapasiteli 3’üncü nesil ürünü 5,15 gibi oldukça yüksek bir COP değerine sahip (7/35). -10 oC dış hava sıcaklığına kadar 60 oC’lık su çıkışı verebilmesi, radyatörlü ısıtma sistemleri için mükemmel bir çözüm oluşturuyor. Erp enerji etiketi mahal ısıtmada A+++’a kadar (EU no 811/2013-2019 yönetmeliğine göre) çıkarken, kullanım sıcak suda ise A değerine ulaşıyor.

Isı değiştirici plakalı eşanjörün iç ünite yerine dış üniteye alınmasıyla hidro split özellik kazanan cihaz, böylece iç ve dış ünite arasındaki soğutucu akışkan borulamasına gerek bırakmama becerisi kazanmasıyla dikkat çekiyor. İç ve dış ünite arasında sadece su tesisatı yapılıyor. Böylece 3’üncü taraflarca cihaz soğutma devresine müdahaleye gerek kalmıyor, montaj sırasında soğutucu devresine nem, partikül gibi istenmeyen oluşumların girme riski kalmıyor. Buna ek olarak montaj hatalarından kaynaklı gaz kaçakları da ortadan kalkarken, montajda ‘F gaz lisansına sahip montaj personeline’ ihtiyaç bırakmıyor. Ürün, opsiyonel ara yüzler ile kas kat çalışabiliyor. 0-10 V ve Modbus haberleşme protokülü ile bina otomasyon sistemine bağlanabiliyor. Online kontrolör sayesinde akıllı telefonlarla uzaktan kontrol edilebiliyor.

Şık ve kompakt ölçülere sahip yeni iç ünite tasarımı ile dikkati çeken Altherma 3 Isı Pompası, iç ünite üzerine entegre edilmiş, grafik ekranlı MMI (Man to Machine Interface) kumandasıyla da öne çıkıyor. Ürünün yeni ve şık iç ünite tasarımı, dünyanın ilk dizayn ödülü olan veHannover’de iF International Forum Design GmbH tarafından verilen ‘iF Dizayn Ödülü’nün yanı sıra ‘Reddot Award 2018 ödülüne hak kazanarak inovatif başarısını tescillemiştir. (*)

Avrupa Bağımsız Isı Pompası Kalite Sertifkalandırma Kuruluşu tarafından verilen HP Keymak Sertifikası’na sahip olan Daikin Altherma 3 Isı Pompası’nın beyan edilen kapasiteleri test edilip, tescillenmiş ve kullanıcıların aldıkları ürüne duydukları güveni daha da pekiştirmiştir. (**)

İç üniteler: Mahal ısıtma ve kullanım sıcak suyu hazırlama fonksiyonlarının yanında mahal soğutması da yapabilen, yeni nesil duvar tipi iç üniteler dahili 6 veya 9 kW elektrikli destek ısıtıcısına haizdirler. Üniteyi tesisattaki partiküllerden korumak için tasarlanan dahili manyetik filtre de ürünün gücünü artıran çok önemli özelliklerden biri olarak dikkat çekicidir.

  Duvar tipi iç ünite

3’üncü nesil Daikin Altherma Isı Pompası’nda tüm hidrolik bileşenler fabrikasyon olarak üniteye monteli halde satışa sunulur.

Duvar tipi iç üniteler ile kullanılabilen geniş boyler ürün gamı

Yeni Nesil Altherma, duvar tipi iç ünitelerin yanı sıra yeni model 150, 180, 200, 250 ve 300 litre olmak üzere 5 farklı kapasitedeki paslanmaz çelik boyler tankları ile birlikte kullanılabiliyor. B sınıfı ERP enerji etiketine sahip yeni boyler tanklar sayesinde hazırda bekleme sırasındaki kayıp, önceki modellere göre yüzde 30 daha aza iniyor. Boyler’lerle birlikte 3 kW elektrikli ısıtıcı da ürünle beraber standart olarak geliyor.

Duvar tipi iç üniteler, EKHWP serisi boylerler ve Daikin güneş panelleri ile entegre çalışabiliyor. Böylece güneş enerjisini hem kullanım sıcak su eldesinde hem de mahal ısıtma desteğinde kullanmak mümkün hale geliyor.

Yer tipi, entegre iç üniteler 

Beyaz ve gümüş grisi 2 fark renk opsiyonuna sahip yeni nesil yer tipi iç üniteler 180 ve 230 litre 2 farklı paslanmaz çelik boylere sahip. 600 x 600 mm taban alanı ile az yer kaplayarak alandan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Şık ve Modern Tasarım

Renkli ve yüksek çözünürlüklü sezgisel kullanıcı ara yüzü MMI -(Man to Machine Interface) ile kullanıcılara büyük bir kullanım rahatlığı sağlıyor.

3’üncü Nesil Daikin Altherma Isı Pompası’nın bazı fonksiyonel özellikleri

·  Dış hava sıcaklığına bağlı ısıtma veya soğutmada otomatik su sıcaklık ayarı

·  Dış hava sıcaklığına bağlı otomatik kullanım suyu sıcaklık ayarı

·  Modülasyon modu ile oda sıcaklığına bağlı su sıcaklığı ayar imkanıyla yüksek verimde çalışma

·  Mahal ısıtma, soğutma, kullanım sıcak suyu için günlük bazda haftalık programlama özelliği ile ürünün çalışma saatleri, konfor ve ekonomi sıcaklık zaman dilimlerinin programlanılabilmesi

·  2 farklı ısıtma/soğutma bölgesi için farklı su sıcaklığı ayarlanabilme

·  Sessiz mod seçimi sayesinde programlanan saat dilimlerinde dış ünite ses seviyesini daha da düşürebilme

·  Kombi ve benzeri ısıtma cihazları ile gelişmiş entegrasyon imkanı.. 3 farklı zaman için elektrik fiyatı, gaz fiyatı tanımlanabilme ve en verimli şekilde kombiyle eş güdümlü çalışabilme

·  Enerji sarfiyatı ve enerji üretim miktarını hesaplayabilme ve kullanıcıyı bilgilendirme

·  ‘Oda don koruma’ ve ‘su borusu don koruma’ fonksiyonu

·  Kullanım sıcak suyu ‘Lejyonella’ hastalığına karşı koruma fonksiyonu.

·  Kullanım sıcak suyunun ‘güçlü ısıtma’ modu

·  Kullanım sıcak suyunun resirkülasyon pompa kontrolü ve çalışma saat dilimlerini programlayabilme.

·  Acil durum ısıtma modu: Bu sayede ısı pompası arızası olduğunda otomatik veya manuel olarak elektrikli destek ısıtıcı devreye girer ve ısıtma işlemi kesintisiz devam eder.

·  Şap kurutma fonksiyonu ile son kat zemin döşemesinden önce şapın kademeli sıcaklığı artırılarak, şapın parke vb. ile döşenmesine hazır hale gelmesini hızlandırır.

·  Kumanda üzerinden dış hava, su akış sıcaklıkları, kullanım suyu sıcaklığı, su debisi, gaz sıcaklığı, aktüatörlerin durum bilgisi, arıza kodlarına ve tahriçesine ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler kullanıcının ve montajcı firmanın doğru yönlenmesini sağlar.

3’üncü Nesil Altherma Isı Pompası, kullandığı R32 soğutucu akışkan ile çevreci bir ısı pompası olma özelliği taşır. R32 soğutucu akışkan, R410 akışkanına göre birçok üstünlüğe sahip olmasıyla dikkat çekicidir. R410 akışkanına göre GWP (Global ısınma potansiyeli) etkisi 3 kat daha azdır. CO2 salımına etkisi, R410’a göre yüzde 5 daha düşüktür. Isıl iletkenliği daha yüksek olan R32 soğutucu akışkan yüksek COP (verimlilik) değerine sahiptir. Daha düşük yoğunluğa ve vizkositeye sahip olması nedeniyle daha akıcıdır. Bu özellik borulardaki basınç kayıpları daha düşük seviyede tutar. Yüzde 30 daha az gaz şarjı gerektirmesi tasarrufu da beraberinde getirir. Tek bileşenli akışkan olması nedeniyle servis verilebilirliği daha kolaydır.

*https://ifworlddesignguide.com/design-excellence#/pages/page/entry/237570-altherma-3-heat-pump/

** http://www.heatpumpkeymark.com/

Önceki İçerikAtık Buhardan Isı Geri Kazanım Uygulamaları
Sonraki İçerikTürkiye’nin en büyük biyokütle enerji santrali devreye alındı