Soğutma Sektörünün tüm oyuncuları birer maraton koşucusudur

Sarbuz Yönetim Kurulu Başkan Yrd.

Ayk S. Didonyan

Soğutma sektörü yurtdışından Türkiye’ye gelen yabancı meslektaşlarımız ve yerli müteşebbislerle birlikte 1950’li yıllarda oluşmaya başlamış ve günümüzde de öncü rolünü devam ettirmektedir. Yıllardır Afrika’dan Rusya’ya, Güney Amerika ve Uzak Doğu’ya kadar birçok dünya ülkesine işimiz gereği seyahat ediyoruz. Bunların içerisinde bizden ileri ülkeler olabildiği gibi, gelişme sürecinde olan ülkeleri de gözlemliyoruz. Elektrik üretimi yeterliliği ve sürekliliği çok önemli. Örneğin; bazı ülkelerden günde sadece 3-5 saat elektrik veriliyor. Bu ülkelerde soğutma sektörünün gelişmesi de çok mümkün olmuyor. Çünkü soğutma sektörünün gelişimi ülkelerin milli gelirleri, elektrik enerjisi üretimi ve mühendislik/teknisyenlik seviyesine paralel olarak ilerliyor. Milli gelir seviyesi yükseldikçe, elektrik enerjisinde kesinti olmadıkça insanların iklimlendirme ve soğutma ihtiyacı artmaya başlıyor. Dolayısıyla soğutma sektörlerinin gelişimi de bunlara paralel olarak ilerleme gösteriyor. Bir sonraki aşamada, elektrik enerjisi her zaman ulaşılabilir olduğunda da fiyatı yükseliyor ve tüketiciler bu sebeple enerji verimli ürünleri kullanma eğilimi gösteriyor. Yatırım maliyeti kadar işletme maliyeti, enerji tüketimi de önemli kıstas olduğundan, Türkiye’de de enerji tasarruflu ürünlerin popülerliği gün geçtikçe artıyor. Çevreye saygılı, ozon tabakasına ve küresel ısınmaya daha az etkisi olan çevreci soğutucu gazlar ise her zaman yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu sebeple çevreye duyarlı ve enerji verimli sistemlerin yatırımı biraz daha önde ilerliyor. Türkiye iklimlendirme sektörü de, sektörel derneklerimiz de bu konuya oldukça zaman harcıyor.

Geçtiğimiz günlerde SOSİAD bir proje duyurusu yaptı. Sektördeki önemli meslektaşlarımızın sunumlarını izledik. Değerli bir karşılaştırma çalışması yapılacak. İSKİD, alternatif gazlarla ilgili sektörel bilinçlendirme toplantıları yapmayı planlıyor. Yurtdışındaki derneklerin çalışmalarını takip ediyoruz. Haziran sonunda İSKİD adına yurtdışındaki bir derneği ziyaret ettik. O derneğin Avrupa’daki üreticiler ve teknisyenlerle ilgili düzenlediği kapalı çevrim bir toplantıya katıldık. Bu toplantı sektördeki gidişata ilişkin bize önemli bilgiler verdi. Çevreye duyarlı doğal akışkanların kullanılması ve enerji verimli ürünlerin tasarımı şu an tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Karbondioksit, amonyak ve propan ise en öne çıkan gazlar. Avrupa’daki yönetmelikler çerçevesinde gaz kullanımında sürekli kısıtlamalar oluyor ancak Avrupa Birliği de bu konuda zorlanıyor. Çünkü öngördükleri gaz tüketimlerini indirmekte biraz gerideler diyebiliriz. Alternatif olarak önerilen gazlar, birkaç sene içerisinde eskiyor. Bireysel tip klimalarda gazlarının yavaş yavaş oturduğunu düşünüyorum. Süpermarketlerdeki buzdolaplarında da ciddi oranda propan kullanılıyor. Ancak propanla ilgili yeni yönetmeliğin ne zaman çıkacağı da henüz belli değil. Süpermarket reyonlarındaki son eğilimlerden biri de kaskad çevrim. Reyon dolapları propanla çalıştırılıyor, dışarıya atılması gereken ısı da sulu çevrimle atılıyor. Özetle; havalı kondenser ile bütün süpermarketin içinde gaz dolaştırmak yerine ısı su ile borularla taşınıyor. Elbette bu sistem, her ülkeye ve sıcaklık rejimine uygun olmayabilir ancak birçok ülkede bu daha fazla tercih ediliyor. Avantajları ise su tesisatlarıyla çözüm bulabilmeniz ve hatırı sayılır miktarda gaz tüketimini azaltmanız. Propan veya karbondioksit kullanıldığı için basınç ve kullanım değerlerinden dolayı da bir avantaj elde ediliyor. Dolayısıyla karbondioksit, amonyak ve propan belirli sektörlerde kendilerine daha fazla yer edinmeye başladı. Ancak en önde gideni: Propan. Amonyak çok büyük sistemlerde verimli ve karlı oluyor. Keza Amonyaklı sistemlerde de iki kademeli sistemler oldukça kullanılmaktadır. Bu sebeple küçük ve büyük sistemler arasındaki sistemler için hala kullanımı kolay, her sıcaklığa uygun alternatif gazlar sektör tarafından kabul görmüş durumda değil. Dolayısıyla gaz geçişleri insanları biraz zorluyor ve düşündürüyor. Avrupa Birliği’nin bu alandaki düzenlemeleri ve sektörün öncü gaz üreticilerinin imal ettiği yeni gazlar, sektöre yön vermeye önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.

Soğutma sektörü olarak hepimiz birer maraton koşucusu gibiyiz. Bu sebeple ufak dalgalanmalardan çok fazla etkilendiğimizi düşünmüyorum. Biz yatırımlarımızı ve pazarlama faaliyetlerini uzun vadeli yapıyoruz. Uzun yıllardır uyguladığımız İhracat odaklı satış planlarımızla 2018 ve 2019 yıllarında iç pazarda meydana gelen daralmaya karşı birçoğumuz zaten önlemimizi almıştık. İhracat faaliyetlerindeki süreklilik, maratonda hep aynı hızı korumanızı sağlıyor. Eğer hepimiz bu sektörün bir oyuncusuysak, bu sektöre bir katkı sağlamamız gerekiyor. Ancak elele vererek, bu sektörü yüceltebiliriz diye düşünüyorum. Bu kapsamda İSKİD, SOSİAD, ESSİAD gibi sektörel derneklerimiz de çok büyük önem arz etmektedir. Keza İSİB – İklimlendirme Sanayii İhracatçılar Birliği’nin kurulması da sektör açısından büyük fayda sağlamıştır. Katkılarından dolayı Zeki Poyraz Bey’e ve yol arkadaşlarına çok şey borçluyuz. Özellikle de son yıllarda yapılan yurtdışı tanıtım faaliyetleri ve “B2B” temalı iş görüşmeleri ile Türkiye İklimlendirme Sektörünü yurtdışında tanıtmaktayız. Bu gibi faaliyetlere verdikleri desteklerden dolayı İSİB Yön. Kur. Başkanımız Mehmet Şanal Bey’e ve değerli Yön. Kur. Üyelerine müteşekkiriz. Bundan sonraki süreçlerde Sektörünün güçlenerek yoluna devam etmesi ve Uluslararası ticaretten aldığı payı arttırması için Ar-Ge ve İhracat odaklı faaliyetlere ağırlık vermeye devam etmeliyiz.
Diğer Haberler“Teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve özellikle kombilerde yapay zeka uygulamalarına geçilmesi tüketicileri de yeni taleplere yönlendiriyor” 17.10.2019
Wilo-Stratos ailesi yüksek verimli ürünlerle büyümeye devam ediyor 17.10.2019
Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 17.10.2019
Immergas RAPAX Serisi Monoblok Sıcak Kullanım Suyu Isı Pompası, dünyayı koruyor 17.10.2019
Fourpoolcrf Plakalı Eşanjörlü Havuz Nem Alma Cihazı 17.10.2019
TORK, tüm dünyada tercih edilmeye devam ediyor 17.10.2019
Sarbuz SBA serisi evaporatörleri ve Chilbox kondenserler 17.10.2019
Rima Isı Sistemleri, yer tipi mega kazan üretimine başladı 17.10.2019
GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: 17.10.2019
Isı Evi ile buhar üretiminde daha verimli ve güvenli kazan daireleri 17.10.2019


© 2019 Tum Haklari Saklidir.