Kombi Klima Shop, franchising sistemi ile tüm Türkiye’de yayılmaya devam ediyor

Kombi Klima Shop, franchising sistemi ile tüm Türkiye’de yayılmaya devam ediyor

Kombi Klima Shop olarak firmaların satın almasından tahsilâtına, muhasebesel işlemlerine kadar neredeyse tüm iş süreçlerini yönetebildikleri franchising sistemi oluşturduklarını ve herhangi bir bedel almadan ısıtma soğutma sektöründeki tüm firmaların kullanımına sunduklarını belirten Deniz Kaya, sundukları 2 farklı franchising sistemi ile şu bilgileri verdi: “İlki ve yaygın olanı b2b.kombiklimashop.com ile dijital franchising, diğeri ise Kombi Klima Shop konsept mağazalı standart franchising. Her 2 franchising sistemimizi de ücretsiz kullandırıyoruz. Hatta ücret almak yerine başlangıçta ilk sipariş ve tanışma indirimleri, sonrasında ise özel indirimler ve primlerle ek kazançlar sunuyoruz. 81 ilde, 2.000’in üzerinde firma, dijital franchising sistemimiz ile tüm hizmetlerimizden faydalanıyor. Standart franchising  sistemimizde yer alan 55 ilde 180 bayimiz de Kombi Klima Shop konsept mağazası ile nihai müşterilerine hizmet sunuyor.”

Franchising sistemimiz ile global ve ulusal birçok markanın her modelinde stoklu çalışarak toplu iş taleplerini dahi anlık karşılayabildiklerini de sözlerine ekleyen Deniz Kaya, sistemin sunduğu avantajları ise şöyle aktardı: Sistem ile firmaların, müşterilerine 1’den fazla marka ile ürün sunabilmelerini sağlıyoruz. Dijital dönüşümümüz sayesinde B2B web sayfamız ve mobil uygulamamız ile ürün seçiminden tahsilata, hatta cari mutabakata tüm iş süreçlerini anlık yönetebilmelerini sağlıyoruz. 7/24 tahsilat, taksit yapılabilen tüm kredi kartlarına 9 taksit, 15 gün açık hesap çalışma ve 180 güne kadar vadeli alım imkanı sunuyoruz. Türkiye’nin her yerine ücretsiz teslimat yapıyoruz. Yaptığımız kampanyalarla şirket giderlerine katkı, birikim ve seyahat imkanı sunuyoruz. Tabela, stand, pazarlama destekleri ve distribütörlüklerimiz ile satış potansiyellerini ve karlılıklarını arttırıyoruz.”

Kombi Klima Shop, 2019’un ilk yarısını nasıl geçirdi? Sektör olarak içerisinden geçtiğimiz ekonomik türbülanslar sizi etkiledi mi? Son 1 yılda nasıl bir süreçten geçtiniz?

Motive edici, umut vaat edici çok güzel bir cevapla başlamak isterdim ama öyle bir soru ile başladınız ki; 2019’un ilk yarısı nasıl geçti diye! Fiyatların yönetilemediği ve %30’u aşmış miktarsal daralmanın olduğu bir pazardayız; dolayısıyla can yakan bir 6 ayın içinden geçtik. Neyse ki; bugünleri öngörmüş olmamız ve geçmişte yapmış olduğumuz; halen de yapmaya devam ettiğimiz yatırımlar sayesinde, 2019 ilk 6 ayında ancak geçen yılın aynı dönemini egale edebildik. Ancak diyorum çünkü açtığımız günden bu güne yıllık ortalama %41 büyüme gerçekleştirmiş bir firmayız. Geçen yılı da ağustosta yaşadığımız finansal hadise ve sonrasındaki ekonomik türbülansa rağmen, %57 büyümevi de güzel bir karlılıkla kapattık.

Ağustos sonrası dönemi hatırlarsak; devalüasyon sonrası firmalar gerek tecrübesizlik gerek önünü görememek gibi birçok nedenden dolayı özellikle fiyat yapma noktasında sıkıntı yaşadı. Biz ise Kombi Klima Shop olarak bu süreci çok iyi yönettik. Tabi ki tek sebep tecrübe değildi. Öncelikle finansal hadise sonrasında ilk iş günü, satışı durdurmadık. Çünkü sezona hazırlanmak için ciddi stok yapmıştık, stoğumuzun bir kısmını mal sattığımız firmalarla paylaşmamızda da bir sakınca görmedik. 1 günde 7 milyonluk sipariş aldık ki; sektörde bir çok büyük firmanın neredeyse yıllık cirosu kadardı. Sipariş almak güzeldi de irsaliyesini kesebilmek ve malı sevk etmek noktasında gecikmeler yaşattık. Normalden fazla sipariş almamız 1 Ekim’e kadar sürdü. Kabaca 50 gün boyunca sabah 07.00 akşam 22.00’ye kadar neredeyse tüm ekip full çalışmamıza rağmen 3 gün gecikmeyle irsaliye kesmek, 5 gün gecikmeyle sevke çıkarmak durumunda kaldık. Ortalama 1 haftada, müşterilerimiz olan firmalara siparişlerini teslim edebildik. Bu gecikmeye rağmen müşterilerimizden pek de eleştiri almadık; tam tersi bu süreçte takdirlerini kazandık, teşekkür aldık desem yerinde olur. Çünkü bizimle çalışan firmaların bölgesinde bulunan bizimle çalışmayan firmaların tavsiyeleri sonucunda 2018’in son 4,5 ayında 500 yeni müşteri kazandık. Bu sayede fatura kestiğimiz firma sayısını 2.071’e, il sayısını da 77’ye çıkardık. Bu güzel ivme 2019’un ilk 3 ayında da kısmen devam etti. %21 cirosal büyüme ile fatura kestiğimiz firma sayısı 2.100’ü aştı; il sayısı ise 81’e çıktı.

Isıtma ve soğutma sektörlerinin önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini düşünüyorsunuz?

Bugünden itibaren 1 yıl daha (ortalama 2020 Eylül’e kadar) benzer devam edeceğini düşünüyorum. Sektör olarak yıllardır büyümeye alışmıştık. Bir anda yerinde sayma hatta %30’u aşmış miktarsal küçülmeler yaşayınca, hazmetmekte zorlandık. Bu durumu anlıyorum fakat 1 yıl geçmiş olmasına rağmen hala neden kabul edilmediğini anlamıyorum. Açıkçası; her zaman olduğu gibi iş yine üreticilere düşüyor. Doğru iş modeli ve doğru iş ortakları ile yeniden planlama yapmaları gerekiyor. Aksi halde zaten dağıtım kanalını muhafaza etmekte zorluk yaşamaya başladılar daha da sıkıntılı sonuçlarla karşılaşmak durumunda kalabilirler.

Bu günlerde konut faizlerinin düşmesiyle konut stokları azalma eğilimine geçti. Bu önemli bir gelişme… Çünkü neredeyse 3 yıllık konut stoğu vardı. Artı olarak yeni inşaat maliyetleri mevcut satış fiyatlarının üzerinde olduğu için yeni projeler gündeme gelemiyordu. Bunun da dengelenmeye başladığını düşünüyorum. Mevcutta fahiş bedelde olan arsa maliyetleri de uygun değere gelirse, inşaat sektörü de tekrar canlanır diye umuyorum. Ekonomik olarak sakinleşebilsek, topyekun her şey çok güzel olacak…

Yoğuşmalı kombilerin satış adetleri ve talep edilirlikleri hakkında bilgi verir misiniz? Sizce yoğuşmalı pazarı önümüzdeki günlerde nasıl şekillenir?

Yoğuşmalı kombi satış miktarında küçülme yok. Hatta arttığını söyleyebiliriz. Yoğuşmalı kombiye geçişle ilgili de ülkemiz genelinde önemli bir sorun yok. Zaten doğal gazın ilk geldiği 5 şehir olan; Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Eskişehir haricindeki şehirlerde ağırlıklı olarak yoğuşmalı kombi tercih ediliyordu. Kısmen 5 şehirde sorun yaşanıyor. Ülkemizin genel sorunu olan: %50 civarındaki fiyat artışına ilave olarak konvansiyonel ile yoğuşmalı arasındaki maliyet farkı da birleşince; bu ilk gaz gelen 5 şehirde kombiyi değiştirmenin maliyeti 2,5 katına çıktı. Bir de bu yetmezmiş gibi halen konvansiyonel kombiye ulaşılabilmekte olduğunu görüyoruz. Bu da kafa olarak geçişimizi geciktiriyor. Güncel durumda; konvansiyonel kombiye bir şekilde ulaşılması, 2. el kombi pazarı ve servis hizmetiyle ihtiyacı erteleme gibi sorunlar yaşıyor olsak da bunları aşmak 1 haftamızı alır diye düşünüyorum. Ekonomik dengelenmeyle yoğuşmalı kombileri 5 şehir de çok sevecektir.

Özellikle kombi sektöründe dövize bağlı fiyatların yükselmesi nedeniyle ikinci el piyasasının oluştuğunu duyuyoruz. Bu konudaki fikriniz ne? Sizce bunun önüne nasıl geçilebilir?

Tahmin edildiği kadar fazla miktarda değil, hatta çok küçük adetlerde bu pazar döndürülüyor. Zaten 2. el pazarının büyümesi teknik anlamda zor, eski bir kombiyi 2. el olarak satabilmek için elden geçirip – tamir etmek durumunda kalıyorlar. Fabrika değiller ki; talebi kolayca karşılayabilsinler.

Yine de düşüncesinin bile önüne geçmek adına beyaz eşyada olduğu gibi üreticilerin toplamasında ve geri dönüşüme verilmesinde fayda var.

Kombi ve klima ürünleri marka ve modele göre çeşitlilik gösteren ve bu parametreler doğrultusunda keşif yapılması gereken ürünler. Bünyenizdeki firmaların ürünlerine keşif hizmeti verirken nasıl bir strateji uyguluyorsunuz?

Kombi Klima Shop olarak perakende satış yapmıyoruz. Nihai müşteriye satış yapan firmalara satış yapıyoruz. Firmaların satın almasından tahsilâtına, muhasebesel işlemlerine kadar neredeyse tüm iş süreçlerini yönetebildikleri franchising sistemi oluşturduk ve herhangi bir bedel almadan ısıtma soğutma sektöründeki tüm firmaların kullanımına sunuyoruz. Keşif ve montaj da onların işi, yine de herkes her şeyi bilecek diye bir durum yok. Talep olması durumunda ihtiyacı, biz ya da üretici yetkilileri ve yetkili servisleriyle karşılayabiliyoruz. Sektörümüzün teknik konularda bir sıkıntısı yok, teknik adam olarak da bilgi olarak da fazlasıyla yeterliyiz. Bana göre sektörümüzün güçlü yanlarından bir tanesi de budur.

Kombi satışları kışın, klima satışları ise yazın artar. Sizin 2019 yılının ilk yarısında gerçekleşen satış rakamlarınız nasıl? Bu rakamların iklimsel değişikliklerle olan paralelliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim ilk çeyreğimiz her iki ürün grubunda da pazara oranla iyi geçti. Özellikle klimada geçen yılın aynı dönemine göre 4 katına yakın satış gerçekleştirdik. Bunda rekabetçi fiyatlı marka ve modelleri stoklamış olmamızın faydasını gördük. Kombide ise %10’un üzerinde adetsel düşüş yaşadık. İkinci çeyrekte aynı şansı yakalayamadık; Klimada dönem olarak geçen yılı egale ettik, kombide ise %20’nin üzerinde miktarsal küçülme yaşadık. Neyse ki; diğer ürün gruplarımız ile iş hacmimizi doldurabildik. Klima pazarı kombi pazarı kadar zorunlu bir ihtiyaç olmadığı için şanslı değil. ‘Şemsiye gibi’ benzetmesini de doğru buluyorum. Nasıl ki; yağmur yağınca şemsiye gerekiyor, sıcak ve nem artınca; bir de ramazana denk gelince, klima satışı da artıyor. Hatta talep patlıyor. Geçmiş yıllarda bunun meyvelerini tüm sektör olarak fazlasıyla toplamıştık. Bundan sonra daha öngörülebilir ve dengeli gidecektir. Kombi çok daha dengeli gidiyor; yeni gaz gelen yerler ile ilk gaz gelen yerlerde farklı alım zamanlaması, bizim de Türkiye’nin her yerine satıyor olmamız dolayısıyla mesaimizi verimli kullanmış oluyoruz.

Geçtiğimiz dönemde Kombi Klima Shop’a özel marka ve model çalışmalarına başlamıştınız. Sonuçları ve süreç konusunda bilgi verebilir misiniz?

Biz ve iş ortaklarımız doğru bir iş yaptığımızın farkındayız. Geçen yıl 101.430 adet kombi sattık. Bunun %35’ini distribütörü olduğumuz marka ve modellerle gerçekleştirdik. Başarılı iş sonuçları aldığımızı sektör de gördü ki; direkt çalışmadığımız markalardan benzer iş birliği talepleri artmaya başladı. İhtiyaca göre değerlendiriyoruz, sektörümüze faydalı olacağını düşündüğümüz iş birliklerine her zaman açığız. Arçelik markalı bize özel 4 model yoğuşmalı kombi ile konvansiyonel kombideki başarımızı yoğuşmalıda da devam ettireceğiz. Ariston ile konvansiyonel anlaşmamızı yoğuşmalıda da devam ettiriyoruz. Her ikisinde de karşılıklı memnuniyet içindeyiz. Şubat ayında Immergas ile Immergas markalı ürünler için distribütörlük anlaşması yaptık. Bu sayede Immergas markalı ürünleri daha rekabetçi satmaya başladık. Eylül ayında da BDR Thermea Grup şirketi olan Baymak ile Dolcevita markası için anlaştık. Baymak’ın zengin ürün gamını Dolcevita markası ile de pazara sunacağız. Bu sayede kombi dışındaki ürünlerde de distribütörlük yapmaya başlamış olduk. Her ne kadar meşakkatli olsa da distribütörlük konusunda ciddi tecrübe kazandık. En keyfli yanı; dağıtım kanalı, fiyatlandırma ve kampanya yapmanın tamamen bizim sorumluluğumuzda olması… Sonuç olarak da mal sattığımız firmaların karlılıklarını arttırabilmemiz. Bizim dışımızda üreticiler de pazara yeni markalarla girmeye başladı. Hatta radyatör üreticileri kombi üretmeye başladı. Bu da pazarın yeni markaları desteklediğini gösteriyor.

Her markanın kendine özel belirlediği kampanya dönemleri oluyor. Siz bu kampanya ve indirim dönemlerine uyum gösteriyor musunuz yoksa Kombi Klima Shop olarak belirlediğiniz ayrı dönemler mi oluyor? Tüketici ve perakendecilere sunduğunuz fiyat avantajları konusunda nasıl bir politika izliyorsunuz?

Kombi Klima Shop faaliyete başladığından beri kampanyalar sunuyor. Diyebilirim ki; hızlı büyümemizin nedenlerinden biri de yaptığımız kampanyalar olmuştur. Doğru zamanda, doğru marka ve doğru miktar ile doğru firmaya, doğru kampanyalar yapıyoruz. Bu konuda da iddialıyız. İlk yıllarımızda kampanya bütçelerinin tamamını rekabetçi ürün satış fiyatıyla kendi marjımızdan karşılıyorduk. Bunu ciromuzun yüksek, genel giderimizin düşük olması sayesinde oluşturduğumuz pozitif fark ile yapabildik. Zaman içerisinde yeni distribütörlük anlaşmalarımızda üreticilerden aldığımız ek kampanya bütçeleri ile sektörde ses getiren kampanyalara imza attık. Az öncede söylediğim gibi satışlarımızı önemli seviyede arttırdı. Bunun yanında toptancı bayisi olduğumuz bazı üreticiler de bize kampanya desteği sunmaya başladı ki; onlar için yönetilmesi zor, pek de denenmemiş bir iş modeli olmasına rağmen başarılı bir şekilde yönettik. Hep beraber faydalarını gördük. Bu sayede hem bizim hem de kampanya yapmamıza imkan veren üreticilerin satış miktarları arttı.

Ayrıca üreticilerin yapmış oldukları kampanyaları direkt çalıştığımız firmalara sunuyor ve bu kampanyalardan yararlanmalarını sağlıyoruz. Yılın 365 gününde de mutlaka kampanyalarımız oluyor. Dönemselliği belirgin olarak ayırt etmek gerekirse; sezon dışı dönemde şirketlerin genel giderlerine katkı sağlamak için araçlarına yakıt kampanyası yapıyoruz. Bu kampanya çok sevildi, yakıt parası ödememek adına sürekli talep edilmeye başlandı. Biz de kısa aralıklarla ve farklı markalarla talebi karşılıyoruz. İşlerin kıpırdadığı dönemlerde birikim yapabilmeleri için altın kampanyası yapıyoruz ve çok memnun kaldıklarını görüyoruz. Sezonda da seyahat kampanyası yaparak sezon sonunda kendilerini ödüllendirmelerine ve dinlenmelerine vesile oluyoruz. Ayrıca üreticilerin sunmuş oldukları kulüp sistemleri var; çok da etkin kullanıyorlar, bağlılık oluşturmak adına iyi imkanlar sunuyorlar. Biz de ürün sattığımız firmaları kulüp üyesi yaparak faydalanmalarını sağlıyoruz.


Satış sonrası hizmetler artık tüm sektörün önem verdiği gündem maddeleri arasında yer alıyor. Hatta büyük ve kurumsal firmalarda satış sonrası hizmetler departmanı oluşturuluyor. Siz satış sonrası teknik destek konusunda nasıl bir hizmet veriyorsunuz? Sattığınız ürünlerin müşteriler gözündeki memnuniyet oranlarını nasıl belirliyorsunuz?

Kombi Klima Shop’un kendi ürettiği veya bir üreticiye kendi adına ürettirdiği ürün bulunmuyor. Bu şekilde bir sorumluluk almayı da düşünmüyoruz. Sektörümüzdeki üreticiler; ya bir çoğu 150 yılı aşkın tecrübesi olan köklü global firmalar ya da ulusal büyük firmalar. Dolayısıyla üreticiler gerek ürün kaliteleri gerekse satış sonrası hizmetleriyle güvenilir ve konforlu hizmet sunuyor. 10 yıla kadar garanti verebiliyorlar hem de bakım yaparak ürünün verimli çalışmasını sağlıyorlar.

Bizim tek sorumluluğumuz var: ürünü iş ortağımızın iş yerine zamanında ve sağlam teslim etmek. Bunu da çok iyi yapmaya çalışıyoruz. İlk sorumluluğumuz: talep edilebilecek birçok markayı ve tüm modellerini stoklamak; ki fazlasıyla yapıyoruz. Karlarını arttırmaları için yeni markalar dahi sunuyoruz. Toplu iş taleplerini bile anında karşılıyoruz. Fiyat geçişlerinde zaman tanıyoruz. Diğer bir konu da hızlı sevk; İstanbul Anadolu yakasında yarım günde teslimat yapıyoruz. Diğer yerlerde ise iline ve ilçesine göre 1 ile 5 günde teslimat gerçekleştiriyoruz. Hem de ücret almadan teslim ediyoruz. Hasarsız ve hızlı sevk edebilmek adına il ve ilçe hatta müşteri bazında 50’ye yakın farklı lojistik şirketli ile çalışıyoruz. Yine de sorun ve talep olması durumunda; müşterilerimizden gelen aramaları, yetkin satış ekibimizle 1 dk’nın altında cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Kombi Klima Shop’un hem fiziki hem de mobil tarafta bayilerine sunduğu ayrıcalık ve avantajlardan bahseder misiniz?

Kombi Klima Shop olarak 2012’de başlattığımız ve kısa sürede tamamladığımız dijital dönüşümü sektörümüzün kullanıma sunduk. Sektörümüzdeki genç ve teknik insan çoğunluğu, halkımızın teknolojiye yoğun ilgisi sayesinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Nihayetinde %10 pazar payına sahip bir firmayız. Dolayısıyla müşteriler öncelikle mal aldıkları üreticilerden ardından da bölgesindeki toptancılardan da aynı hizmeti talep etmeye başladılar. Sektörümüzün topyekun gelişimine öncülük etmiş olduk. Bu sayede birçok sektörün hatta sektörel olarak dünyada ilk sıralara geldiğimizi söyleyebilirim. Bunun dışında geleneksel pazarlamada da fark yaratmaya devam ediyoruz. İl bazlı bölgesel tanıtım toplantıları yapıyoruz, iş ortaklarımızla ve potansiyel iş ortaklarıyla yönetim ekibi olarak bir araya gelme fırsatı yakalamış oluyoruz. Pazarlama ve satış ekibimiz Edirne’den Ardahan’a her ilimizi hatta son 2 yıldır yoğun bir şekilde ilçeleri ziyaret ediyor. Bu noktada diyebilirim ki; hem ziyaret hem de hızlı sevk olarak bölgesel toptancılardan daha iyi hizmet veriyoruz.

Franchising sisteminizi biraz daha açabilir misiniz?

2 farklı franchising sistemi sunuyoruz. İlki ve yaygın olanı b2b.kombiklimashop.com ile dijital franchising, diğeri ise Kombi Klima Shop konsept mağazalı standart franchising. Her 2 franchising sistemimizi de ücretsiz kullandırıyoruz. Hatta ücret almak yerine başlangıçta ilk sipariş ve tanışma indirimleri, sonrasında ise özel indirimler ve primlerle ek kazançlar sunuyoruz.

81 ilde, 2.000’in üzerinde firma, dijital franchising sistemimiz ile tüm hizmetlerimizden faydalanıyor. Standart franchising  sistemimizde yer alan 55 ilde 180 bayimiz de Kombi Klima Shop konsept mağazası ile nihai müşterilerine hizmet sunuyor. Isıtma ve soğutma sektöründe hızla büyümekte olan franchising ailemize katılmak da çok kolay.

Franchising sistemimiz ile global ve ulusal birçok markanın her modelinde stoklu çalışarak toplu iş taleplerini dahi anlık karşılayabiliyoruz. Bu sayede firmaların, müşterilerine 1’den fazla marka ile ürün sunabilmelerini sağlıyoruz. Dijital dönüşümümüz sayesinde B2B web sayfamız ve mobil uygulamamız ile ürün seçiminden tahsilata, hatta cari mutabakata tüm iş süreçlerini anlık yönetebilmelerini sağlıyoruz. 7/24 tahsilat, taksit yapılabilen tüm kredi kartlarına 9 taksit, 15 gün açık hesap çalışma ve 180 güne kadar vadeli alım imkanı sunuyoruz. Türkiye’nin her yerine ücretsiz teslimat yapıyoruz. Yaptığımız kampanyalarla şirket giderlerine katkı, birikim ve seyahat imkanı sunuyoruz. Tabela, stand, pazarlama destekleri ve distribütörlüklerimiz ile satış potansiyellerini ve karlılıklarını arttırıyoruz.
Diğer Haberler“Teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve özellikle kombilerde yapay zeka uygulamalarına geçilmesi tüketicileri de yeni taleplere yönlendiriyor” 17.10.2019
Wilo-Stratos ailesi yüksek verimli ürünlerle büyümeye devam ediyor 17.10.2019
Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 17.10.2019
Immergas RAPAX Serisi Monoblok Sıcak Kullanım Suyu Isı Pompası, dünyayı koruyor 17.10.2019
Fourpoolcrf Plakalı Eşanjörlü Havuz Nem Alma Cihazı 17.10.2019
TORK, tüm dünyada tercih edilmeye devam ediyor 17.10.2019
Sarbuz SBA serisi evaporatörleri ve Chilbox kondenserler 17.10.2019
Rima Isı Sistemleri, yer tipi mega kazan üretimine başladı 17.10.2019
GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: 17.10.2019
Isı Evi ile buhar üretiminde daha verimli ve güvenli kazan daireleri 17.10.2019


© 2019 Tum Haklari Saklidir.