GF Hakan Plastik, ihracat pazarındaki operasyon ve satış alanını genişletmeyi hedefliyor

GF Hakan Plastik, ihracat pazarındaki operasyon ve satış alanını genişletmeyi hedefliyor

Bu yıl üretim yatırımlarından ziyade enerji tasarrufu, verimlilik artışı, yalın üretim çalışmalarına yatırım yaptıklarını belirten GF Hakan Plastik Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Batuhan Besler, insan kaynağı ve pazarlama yatırımlarının da artarak devam edeceğini belirtti. Batuhan Besler ayrıca, GF Hakan Plastik ile ilgili tüm gelişmeleri ayrıntılarıyla değerlendirdi.

GF Hakan Plastik’in son 1 yıldaki değişim ve gelişiminden bahseder misiniz? Herkes için zorlu bir yıl sayılan 2019, GF Hakan Plastik için nasıl devam ediyor?

2018 döviz kurlarının hareketlendiği, inşaat sektörü ve Türkiye ekonomisinin daralmaya başladığı bir yıl oldu.  2018 yılının özellikle yılın ikinci yarısında kurlardaki yükseliş ve dalgalanma tüm sektörleri etkiledi. Ancak inşaat malzemeleri sektörü hem maliyetlerin yükselmesi hem de finansal sıkıntıların daha derinden yaşanması sebebi ile diğer sektörlere oranlara daha fazla etkilendi.  Bu etkiyi 2018’in inşaat büyüme rakamlarında da açık şekilde görüyoruz.  Uzun bir aradan sonra sektör negatif büyüme verdi.  Sektör 2018 yılını %1,9 küçülme ile bitirdi. 

GF Hakan Plastik olarak tüm bu gelişmeleri yakından izledik ve tabii ki etkilerini hissettik.  Bununla beraber 2018 yılını genel olarak iyi geçirdiğimizi söyleyebiliriz.  2018 için koyduğumuz hedeflerimizin üzerinde bir grafik sergileyerek yüzde 14’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Yılı 100 milyon USD’nin üzerinde ciro ile tamamladık. Bu kadar zor bir yılda bile bu şekilde bir performans göstermek kolay değil.  Bunun birçok sebebi var.  Biz üretimden, satışa, insan kaynağından, pazarlama ve finansa tüm faaliyetlerimizi, kurumsallaşma üzerine kurduğumuz sağlam temelimiz ile 2018’i hem iç pazarda hem de ihracatta büyüyerek geçirdik. 

2019 yılı oldukça zorlu geçiyor.  İnşaat sektörü ilk çeyrekte %10,9 küçüldü. Biz yine de 2019 için koyduğumuz %15 oranında bir büyüme hedefimizi değiştirmedik.  İlk 6 ayın sonunda bunu başardık ama sinyaller ikinci altı ayın iç pazarda çok daha zor olacağını gösteriyor.  2019 yılında iç pazarda agresif bir büyüme hedefimiz yok.  Önceliğimiz riski yöneterek bizimle birlikte yürüyen müşterilerimizle işimizi korumaktır.  İç pazarda ana kanalımız proje kanalı.  Proje kanalında oldukça önemli işler yapıyoruz ve tüm önemli projelere ürün tedarik ediyoruz.  Paralelinde perakende kanalı için de ürün ve hizmet seviyemizi artırmak için stratejilerimizi oluşturuyoruz.  Ek olarak yurt dışında ürettiğimiz GF ürünlerini de Türkiye pazarına lanse ediyoruz.  GF ürün gamında katma değeri yüksek, özellikle endüstriyel bina pazarına hitap eden çok farklı ürünler var. Endüstriyel, alt yapı ve üst yapı kanalında tüm GF ürünleri ile de farklılaşmayı hedefliyoruz.

2019 yılı için en öncelikli büyüme hedefimiz temel olarak ihracat üzerine kurulu.  İhracat pazarında ilk hedefimiz global olarak operasyon ve satış alanımızı genişletmektir. İhracat pazarlarımız 2’ye ayrılıyor.  GF Hakan Plastik olarak doğrudan ihracat yaptığımız pazarlar ve birleşmenin getirdiği sinerji ile GF Satış Şirketleri üzerinden yaptığımız satışlar var.  Bu sayede çok daha fazla ülkeye ulaşabiliyoruz.  İhracatta hedef ülkelerimiz Avrupa’da; İspanya, Almanya, İngiltere ve Polonya ile birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarları olacak. Çalışmalarımızı buna göre planlıyoruz. Hem mevcut hem de yeni pazarlarda müşteri talep ve ihtiyaçlarını çok yakından takip ederek yeni ürün geliştirme çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.  2018 yılı boyunca 9 fuara katılım gerçekleştirdik. Fuar katılımlarının ihracat pazarlarımızda bize yeni fırsatlar açtığını düşünüyoruz.  2019 yılında da şu ana kadar 5 fuara katıldık. Yurt içinde bu yıl ilk kez SODEX Fuarı’nda yerimizi alacağız.

İstihdam oranlarınızda ve departmanlarda değişim ve artış yaşandı mı?

İnsan Kaynağı konusu bizim için çok önemli. Şirket içinde birçok çalışma yapıyoruz ve bu çalışmaların merkezine “insan”ı koyuyoruz.  Yüksek performans kültürüne bağlı bir İK stratejimiz var.  Toplamda 650 kişilik bir organizasyonuz.  150 beyaz yaka, 500 mavi yaka çalışanımız var.  Beyaz yaka personelimiz için zaten bir performans değerlendirme sistemimiz vardı.  Ancak 2018 içinde tüm mavi yaka ekibimizi de bu sisteme dahil ettik ve her çalışanımız bir üst yöneticisi ile birebir performans değerlendirmesi yaptı.  Daha önce manuel yürüyen bu süreç beyaz yaka ekibimiz için me@gf sistemi ile dijital olarak gerçekleştirildi. Bu süreçte, istihdam oranımızda önemli bir artış yaşamadık.  Daha verimli ve etkili çalışmaya odaklanıyoruz.  Bunu da Yalın Yönetim ile yapıyoruz. Plastik boru sektöründe bu yaklaşımı uygulayan sayılı üreticilerden biriyiz diyebilirim.  Tüm organizasyon içinde Kaizen ekiplerimiz var.  Bu ekiplerimiz kaynak tasarrufu, verimlilik artışı, süreçlerin iyileştirmesi konusunda projeler gerçekleştiriyor. 

İK içinde önemli bir diğer projemiz “Management Trainee – Yönetici Adayı Geliştirme” programımızdır.  Bu 1 yıllık bir program.  Bu programa katılan yeni mezun yönetici adayları, bir yıl boyunca tüm departmanlarda proje yaparak hedef departmanını belirliyor.  Bir yılın sonunda da hedef departmanında yaptığı projeyi şirketin yönetim ekibine sunarak GF Hakan Plastik ekibine katılıyor.  Tüm departmanlarda bulunması hem çok iyi bir oryantasyon almasını, kendi için doğru departmanı belirlemesini ve aynı zamanda kısa sürede çok değerli tecrübeler kazanmasını sağlıyor.  Bugüne kadar3 yıl içinde 5 adet MT bünyemize katıldı.  Şu anda bir MT’nin programı devam ediyor.

İç organizasyonlarımızda insan kaynağımızın eğitimi konusuna özen gösteriyoruz, bu nedenle şirket içerisinde farklı eğitimler düzenliyoruz. Tüm dünyada uygulanan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı programımızı 2017 yılı içerisinde başlatmıştık; 2018 yılında da sürdürdük.  Bununla beraber “Değer Temelli Satış” ve “Tasarım Odaklı Düşünce” eğitimleri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha doğru anlama ve onlar için daha yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklanıyoruz. 

Üzerinde önemle durduğumuz bir diğer konu İş Sağlığı ve Güvenliği.  Son 3 yıldır ISG Haftası boyunca bir dizi etkinlik düzenliyor ve bu konudaki farkındalığımızı artırmaya çalışıyoruz.  İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yanı sıra çalışanlar arasında konunun önemine birebir dahil olarak kavramaları açısından çeşitli etkinlikler, toplantılar, acil durum tatbikatları ve yarışmalar yaptık. Bu çalışmalar sadece ülkemizde değil, yurt dışında da çok ses getirdi.

Departman olarak baktığımızda ise açıkçası 2017 yılı içinde Teknik Hizmetler ve KeyAccount (Önemli Müşteriler) bölümlerimizi kurmuştuk.  Operasyonlar tarafında ise Yalın Yönetim ekibini kurduk.  Hem müşteri tarafında hem de iç süreçlerimizde bu ekipler sayesinde daha etkili çalışmalar yapıyoruz. 

GF Hakan Plastik piyasadaki ilk sessiz boruyu üreten firma olarak sektörde önemli bir başarıya imza attı. Sessiz borunun üretiminden bugüne kadar nasıl bir satış grafiği çizdiğini düşünüyorsunuz?

Sektöre dair geliştirdiğimiz en önemli ürün Türkiye’nin ilk sessiz borusu olan Silenta ürün grubudur.  Türk pazarına ilk kez GF Hakan Plastik’in sunduğu sessiz boru ile Türkiye plastik boru sektöründe farklı bir aşamaya geçtiğimizi söyleyebilirim. SILENTA PREMIUM, 4 lt’de 13 dB ses geçirgenliğine sahip.  Bu ürünü Silenta grubunda Silenta 3A ve yangına dayanıklı ürün olarak da Silenta FR izledi.  Her 3 ürünün de hem iç Pazar hem de ihracat rakamları her yıl artıyor.  İhracat kanalında Silenta Premium önde iken, yurtiçi pazarda Silenta 3A tercih ediliyor.

Boru sektöründe tüm dünyada plastik boru ve ek parçalarının kullanım oranı hızla artıyor. Teknolojik gelişmeler paralelinde sektörel bir değerlendirme yapmanızı istesek, neler söylersiniz?

Biz plastik borunun kullanılabildiği her noktaya ürün önerebiliyoruz.  Hem alt yapıda, hem de üst yapıda sistem çözümlerimiz var.  Bununla beraber endüstri binalarına, denizcilik sektörüne, su artıma tesislerine uygun ürün portföyümüz mevcut. 

İnşaat sektöründeki gelişmeler, temiz su, atık su, drenaj, doğal gaz dağıtım şebekelerinin artışı, tarımda akıllı sulama gibi farklı nedenlerle gün geçtikçe plastik boru kullanımının ağırlık kazandığı görülüyor. Araştırmalar, dünyada plastik boru kullanım oranının her yıl yüzde 6-7 oranında arttığını gösteriyor. GF’in bağımsız bir araştırma şirketi aracılığı ile yaptırdığı araştırma sonuçlarına baktığımızda, boru üretiminde daha yaygın olarak kullanılan malzemeler karşılaştırıldığında, plastik boru kullanımında karbondioksit emisyonlarında tasarruf sağlanabileceğini ortaya koyuyor.

Termoplastikler, özellikle nakliye ve montaj değerlendirmelerinde düşük ağırlıkları sayesinde yüksek puan alıyor. Plastik boruların esneklik ve dayanıklılık özellikleri, Türkiye gibi deprem bölgesinde olan ülkeler için çok daha fazla önem kazanıyor. Plastik boruların bu özellikleri kurulan sistemlerin depremden daha az zarar görmesi, oluşabilecek tehlikelerin en aza indirilmesi, yüksek maddi kayıpların önüne geçilmesi yönünde avantajlar sağlıyor.

GF Hakan Plastik olarak, projelendirme sırasında tesisat çözümleri tasarlarken yaşam alanlarımızda tesisatlardan gelen ses kirliliğinden mümkün olduğu kadar uzak olmamızı sağlayan, ses geçirmeyen boruların kullanımına ve çok katlı binalarda yangına dayanıklı sessiz boruların kullanımının önemine dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Karşılaştığımız zorluklar; ülkemizde tesisatta sessizlik ve yanmazlık kavramları çok eski değil, bu nedenle sessiz boru ve yanmaya dayanıklı borularda markalar arası sağlıklı kıyaslama yapılamıyor olması, yanlış boru seçimlerine sebep olabiliyor. Çözümü ise kullanılacak ürünlerin mutlaka test sertifikaları görülmeli ve değerleri rakip ürünlerinki ile kıyaslanmalıdır. Bu konuda üretici firmaların teknik desteklerinden daha fazla yararlanılabilir. Biz GF Hakan Plastik olarak her zaman bu konuda yardıma hazırız.

Bulunduğunuz sektördeki enerji verimliliği uygulamalarına yönelik neler düşünüyorsunuz? Sizin bu konudaki çalışmalarınız neler?

GF Hakan Plastik olarak enerji tüketimi yaptığımız her alanda “daha merkezi, daha kontrollü, daha ölçülebilir, ihtiyaç kadar çalışan ve az enerji tüketen” bir sistemler bütünü yaratma çabası içerisindeyiz. Bunun için enerji tüketimini azaltma faaliyetlerimiz ve arayışlarımız aralıksız devam ediyor. Bu sebeple gerekli altyapı yatırımları yapılması, yatırımların performansının ölçülmesi ve takip edilmesi, çalışma ortam ve şartlarını geliştirici faaliyetler, yapılan çalışmaların tüm organizasyona yaygınlaştırılması ve tüm bu faaliyetlerin bütün içinde çalışma kültürünün bir parçasına dönüştürülmesi üzerinde çalışıyoruz.

Üniversitelerle dönem dönem çeşitli işbirliklerine imza attığınızı duyuyoruz. Son dönemlerde GF Hakan Plastik bünyesinde bu anlamda neler yapıldı?

2016 yılında GF Hakan Plastik Eğitim ve Teknoloji Merkezimizi açtık.  O tarihten bu güne merkezimizde birçok eğitim yaptık.  Özellikle teknik lise ve üniversite öğrencileri için hem fabrika teknik gezileri düzenledik hem de ürünlerin kullanım alanlarını daha iyi anlatabilmek adına Eğitim ve Teknoloji Merkezinde ürün müdürlerimiz ve teknik hizmetler müdürümüz ile ürün tanıtımları gerçekleştirdik.  Aslında daha da fazla bu şekilde çalışma yapmak istiyoruz.

Sektörümüzde ürün tercihinin ve kullanımının daha doğru ve bilinçli şekilde yapılabilmesi için eğitimin önemine inanıyoruz.  Tabi ki amacımız sadece eğitim vermek değil.  Bu sektöre yıllarını adamış ustalarımız ile de bir araya gelip onların tecrübelerini ve uygulamada yaşadıkları sıkıntıları dinlemek de bizim için önemli bilgi birikimi sağlıyor.  2018 yılında hem GF Hakan Plastik Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde hem de yurtiçi ve ihracat bölgelerinde yaptığımız eğitimlerle 1.200 kişiye ulaştık. Her geçen yıl üzerine koyarak ilerlediğimiz eğitim ve teknik destek çalışmalarımız bu yıl da devam ediyor.  İlk 6 ay içinde hem Eğitim ve Teknoloji Merkezimizde, hem üretim tesislerimizde hem de bölgelerimizde birçok eğitim gerçekleştirdik. 

Ar-Ge ve inovasyon konusunda çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Son çıkan ürünlerinizden ve özelliklerinden kısaca bahseder misiniz?

Özellikle ihracat kanalında büyüyebilmek için AR-GE ve yeni ürün çalışmalarının artması gerektiğini düşünüyoruz.  Georg Fischer stratejimiz gereği Ar-Ge'mizi global olarak yapıyoruz. 2016 yılında tüm GF şirketleri için belirlenen GF Strateji 2020 içinde inovasyonu “İtici Güçlerimiz”e dahil ettik. Belirlediğimiz müşteri ihtiyaçları ile inovasyon sürecini sürekli olarak ilintili hale getirmeyi ve bu sayede de katma değeri yüksek ürün ve hizmetler geliştirmeyi hedefliyoruz.  Ürün geliştirme ayağını da Türkiye'den tamamlıyoruz. Burada yeni ürün çalışmaları ve mevcut ürünlerin iyileştirmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz.  Bütün bunları yaparken müşteriyi merkeze koyup onların ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını dinliyoruz.

Ürün gamı ile ilgili çalışmalarımız kesintisiz devam ediyor.  Özellikle ISK SODEX Fuarında daha detaylı olarak yeni ürünlerimizden bahsedeceğiz.  Türkiye’nin ilk sessiz boru üreticisi olarak hedefimiz bu pazara yine farklı ve inovatif ürünler sunacağız.  Büyüme stratejimizin temel taşlarından biri de ürün ve hizmetlerimiz olacak.

Bilindiği gibi ‘ulaşılabilir kalitede’ olmak çok önemli. Siz ulaşılabilir olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ulaşılabilir kaliteyi doğru tanımlamamız gerekiyor.  Açıkçası “ucuz” değil “uzun ömürlü” ürünleri ve ihtiyaca uygun çözümleri tercih etmek önemli.  Katma değeri yüksek ürünler ürettiğinizde bazen yüksek fiyatlı olarak algılanabiliyorsunuz.  Ancak burada önemli olan kullanıcıların ödediği bedel karşılığında aldığı ürün ve hizmetin ne olduğunu doğru tanımlamaktır.  Biz sadece “plastik boru” satmıyoruz.  Biz bu ürünü satmadan müşterilerimize / kullanıcılarımıza destek vermeye başlıyor, satış sonrasında çıkabilecek ihtiyaçlarında da bu hizmete devam ediyoruz. 

Hem biz GF Hakan Plastik olarak hem de ülkemiz bu sektörde ihracat üssü olabilecek bilgi birikimi ve üretim yetkinliğine sahibiz.  2019 yılında ve devamında inşaat malzemeleri sektörünün daha iyiye doğru gitmesi ve ihracat pazarları için katma değeri ve kalitesi yüksek ürün ve hizmetler üretmenin hem firmalara hem de ülkemizin geleceğine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  O sebeple daha ucuzu değil daha iyiyi hedeflemek, bunun için daha fazla çalışmak daha sürdürülebilir bir sanayiyi beraberinde getirecektir.

Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Yatırımlarımızı yıla başlamadan planlıyoruz.  Bu yıl üretim yatırımlarından ziyade enerji tasarrufu, verimlilik artışı, yalın üretim çalışmalarına yatırım yapıyoruz.  Ayrıca insan kaynağı ve pazarlama yatırımları da artarak devam edecektir.

Müşterilerimize verdiğimiz hizmet kalitesini artırabilmek adına 2018 yılı içinde Çerkezköy fabrikamızda stok yönetim sistemi yatırımı yaptık. WMS depo yönetim sistemini hayata geçirerek stok yönetimi ve lojistik konusunda verimliliği artırmayı sağladık.  Doğru verilerle yönetim sayesinde müşteri memnuniyetini de üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak Çerkezköy tesislerinde hayata geçirilen, 75.000 m² alanı ve mevcut ErP sistemiyle entegre edilen sistem, çok katlı depolama, ürün toplama ve sevkiyat aşamalarında kullanılan barkod el terminalleri ile destekleniyor.  2019 yılında WMS yatırımını Urfa fabrikamıza ve bölge depolarımıza yaygınlaştırma çalışmalarına başladık. 
Diğer Haberler“Teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve özellikle kombilerde yapay zeka uygulamalarına geçilmesi tüketicileri de yeni taleplere yönlendiriyor” 17.10.2019
Wilo-Stratos ailesi yüksek verimli ürünlerle büyümeye devam ediyor 17.10.2019
Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 17.10.2019
Immergas RAPAX Serisi Monoblok Sıcak Kullanım Suyu Isı Pompası, dünyayı koruyor 17.10.2019
Fourpoolcrf Plakalı Eşanjörlü Havuz Nem Alma Cihazı 17.10.2019
TORK, tüm dünyada tercih edilmeye devam ediyor 17.10.2019
Sarbuz SBA serisi evaporatörleri ve Chilbox kondenserler 17.10.2019
Rima Isı Sistemleri, yer tipi mega kazan üretimine başladı 17.10.2019
GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: 17.10.2019
Isı Evi ile buhar üretiminde daha verimli ve güvenli kazan daireleri 17.10.2019


© 2019 Tum Haklari Saklidir.