COPA, panel radyatör kapasite arttırdı

COPA, panel radyatör kapasite arttırdı

Türkiye’de ve global pazarlardaki talepler karşısında kapasitelerini arttırma gereği duyduklarını ve 3. hattı devreye alarak üretimlerini 2.2 milyon metretülden 3 milyon metretüle çıkardıklarını söyleyen Copa Genel Müdürü Ersin Kantar, “Bu kapsamda yaptığımız yaklaşık 7 milyon dolarlık yatırım ile global pazarda ülkemizin konumunu koruyacağız ve artan taleplere daha hızlı cevap vererek rekabetteki hacmimizi arttıracağız. Yeni hattımız ile birlikte panel radyatörlerimizin ölçü ve bağlantı alternatiflerini de geliştirdik. Bugüne kadar en küçük 30 cm yükseklikte ürettiğimiz panel radyatörlere, 20 cm yükseklik alternatifini de ekledik “dedi.

Geçtiğimiz kısa vadeli dönemde COPA’yı daha ileriye taşıyacak ne gibi değişim ve yeniliklere imza attınız?

2018 yılından itibaren süregelen çalışmalarımız sonucunda yönetim yaklaşımımızdan üretime, ürün gamımızdan satış sonrası hizmetler süreçlerine kadar COPA’nın tüm faaliyetlerini daha ileriye taşıyacak projeler gerçekleştirmeye önem veriyoruz. İlk olarak üretimdeki süreçlerimizden bahsedersek; panel radyatör kaynak hattı yatırımı yaparak 2 hat sayımızı 3’e çıkarttık. Pres makina parkurumuzu yeni makine yatırımları ile güçlendirdik. Bu yatırımımız ile panel radyatör üretim kapasitemiz 3 milyon metretüle ulaştı. Kombilerimizin üretim ve satış prosesleri için gerekli aksiyonlar devam ediyor. Endüstri 4.0 yol haritamızdaki aksiyonlarımızdan olan ‘Bayi Otomasyon Sistemi’ ve ‘Servis Otomasyon Sistemi’ projelerimizi devreye aldık. Bu sayede müşteri ve yetkili servislerimizle işlerimizi daha sistematik, daha teknolojik ve daha kolay yürütüyoruz. 

Yeni hat yatırımından bahseder misiniz?

İklimlendirme sektöründe üretim ve ihracat açısından çok önemli bir ülke olan Türkiye, dünyada panel radyatör üretiminde birinci konumda. Özellikle ısıtma sektöründe dünyanın en değerli markaları Türkiye’yi ‘üretim üssü’ olarak konumlandırmış durumda. Biz 18 yıldır ihracatta lider olan bir firma olarak, dünyada panel radyatörün kullanıldığı her ülkeye ulaşıyoruz. Ancak Türkiye’de ve global pazarlarda ürünlerimize olan talepler karşısında kapasitemizi arttırma gereği duyduk ve 3. hattı devreye alarak üretimimizi 2.2 milyon metretülden 3 milyon metretüle çıkarmış olduk. Bu kapsamda yaptığımız yaklaşık 7 milyon dolarlık yatırım ile global pazarda ülkemizin konumunu koruyacağız ve artan taleplere daha hızlı cevap vererek rekabetteki hacmimizi arttıracağız. Yeni hattımız ile birlikte panel radyatörlerimizin ölçü ve bağlantı alternatiflerini de geliştirdik. Bugüne kadar en küçük 30 cm yükseklikte ürettiğimiz panel radyatörlere, 20 cm yükseklik alternatifini de ekledik. Buna ilave olarak özellikle İskandinav bölgesi ülkelerinden gelen müşteri taleplerine cevap verebilmek için 7 ve 8 bağlantılı radyatör seçenekleri de ürün gamımıza dahil oldu.

Yerli üretim yapan ve milli sermayeye katkı sunan ve ihracata önem veren şirketler arasında COPA’da yer alıyor. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?

İklimlendirme sektörü, ülke ekonomisini güçlü kılan en önemli faktör olan üretim gücüne sağladığı katkı açısından kıymetli bir sektör; sürekli büyümeye ve gelişmeye açık. Bu konuda bizim de üyesi olduğumuz İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) sektörümüzün ihracat potansiyelini arttırmak için amacıyla gerekli çalışmaları yapıyor. Üyesi olan firmalara global pazarda fuar, eğitim gibi ülkemizi ve firmaları tanıtan her türlü desteği sağlıyor. %100 yerli üretim yapan bir marka olarak gelirlerimizin %70’i, 40’tan fazla ülkede faaliyet gösterdiğimiz ihracat pazarından geliyor. İhracat pazarlarında markalaşmanın çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple kendi markamız COPA ile büyüme stratejisi içerisindeyiz. Ana pazarlarımız olan İngiltere, Romanya, Polonya, Almanya ve Çin gibi pazarlarda, pazar payı ve marka bilinirliliğimizi arttıracak pazarlama faaliyetlerinde bulunmaya önem veriyoruz. Bu doğrultuda, hedef ülkelerimizde T.C. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yer alan Turquality Marka Destek Programı’nın destekleri ile birlikte markalaşma faaliyetlerimizi arttırıyoruz. Kampanya, promosyon, fuar, seminer, bölgesel bayi toplantıları gibi etkinliklerle de müşterilerimize yakın olma stratejisiyle ilerliyoruz.

Ar-Ge ve inovasyona bakış açınızı anlatır mısınız? COPA’nın dijitalleşme çalışmaları konusunda son 1 yıl içinde neler yapıyorsunuz?

COPA olarak şimdiye kadar radyatör üretimimizle başarılara imza attık. Ancak misyonumuz COPA’nın iklimlendirme sektöründe bilinirliliği en yüksek markalardan biri olması. Bu yüzden sadece ısıtma değil, iklimlendirme sektörünün tamamlayıcı diğer ürünlerini de portföyümüze eklemeyi hedefliyoruz. Ürün çeşitliliğimizi arttırma kapsamında Ar-Ge faaliyetleri yapıyoruz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, iş süreçlerimiz geleneksel yollardan çıkarak elektronik ortamlardaki iş modellerine dönüşüyor. İnternet ve uygulama erişiminin olduğu her ortamda, ticari işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Biz de böyle bir ortamda dijital dönüşüme ayak uydurabilmek, işlerimizi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapabilmek için, ‘COPA Bayi Otomasyon’  ve ‘COPA Servis Otomasyon’ sistemlerini hazırladık. Artık bu sistemler ile teknolojiyi kullanarak; farklı lokasyonlardaki müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla sipariş yönetimi, tahsilat ve cari yönetimi, devreye alma işlemleri, servis hizmet talebi, şikayet yönetimi gibi işlemlerimizi online olarak yapabiliyoruz. Bunun dışında tüketicilerimize yönelik, tüm IOS ve Android cihazlardan indirilebilir COPA mobil uygulaması hazırladık. COPA ürünlerini kullanan tüketicilerimiz bu uygulama üzerinden yetkili servis talep etme, yetkili servis hizmetini değerlendirme, ürünler hakkında teknik bilgi alma, görüş ve şikayetlerini iletme gibi işlemlerde bulunabilecekler. Tüm bu çalışmalarımız ile müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitesini daha da arttıracağımıza inanıyoruz. 

Fuarların sektördeki rekabete olan etkisini nasıl yorumluyorsunuz? 2019 yılında katıldığınız fuarları değerlendirir misiniz? Devamında katılmayı planladığınız fuarlar hangileri?

Biz COPA olarak, kurulduğumuz günden itibaren hem yurtiçinde hem de yurtdışında sektörün en büyük ve en önemli fuarlarına katılımda bulunduğumuz gibi bazı yerel fuarlarda da yerel distribütörlerimize ile ortak katılım sağlıyoruz. Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle birlikte fuarların öneminin gitgide arttığını düşünüyorum. Çünkü fuarlar sektörlerde rekabete etki eden en önemli faktörlerden biri. Firmaların kendilerini göstermek, ürün tanıtımlarını yapmak, paydaşlarıyla ilişki kurmak ve ilişkilerini geliştirmek için çeşitli fırsatlar yaratıyor. Sektörde yer alan binlerce müşteri, tedarikçi ve rakipleri bir araya getirdiği için önemli bir avantaj. Bence en büyük artısı; rakiplerinizi ve ürünlerini inceleyerek sektörün neresinde olduğunuzu değerlendirebileceğiniz bir platform olması. 2019 için 3 fuara katılmayı planlamıştık. İlk olarak 12-15 Şubat’ta Rusya’nın Moskova şehrinde düzenlenen Aquatherm Fuarı’ndaydık. Rusya ve CIS ülkelerindeki konumumuzu sağlamlaştırmak ve iş birliklerimizi geliştirmek amacıyla katıldığımız fuarda, global ziyaretçilerimizden güzel sonuçlar elde ettik. 

Ardından 11-15 Mart tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt’ta düzenlenen sektörümüzün en büyük fuarlarından biri olan ISH Frankfurt Fuarı’nda yer aldık. Burada 170 metrekarelik standımız ile dünyanın en büyük iklimlendirme markalarının yer aldığı 12.1 numaralı holdeydik. Bu fuar; 2018 - 2019 yılında yaptığımız yeni yatırım ve ürünlerimiz ile, müşteri ve tedarikçilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda dolu dolu geçirdiğimiz bir fuar oldu.  Standımızda yerli yabancı birçok ziyaretçi ağırladık. Ve son olarak 2-5 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ISK-SODEX Fuarı’na hazırlanıyoruz.

COPA’nın 2019 ve sonrasındaki hedeflerinden bahseder misiniz? Ne gibi gelişmelere tanıklık edeceğimizi öngörüyorsunuz?

2019 yılı için öncelikli hedefimiz; üretim faaliyetlerine geçen yatırımlarımızın ve ürünlerimizin satış faaliyetlerine dönüşmesini sağlamak. Türkiye ve ihracat pazarlarında ise hedef ülkelerimizin pazar payı arttırma faaliyetlerinde bulunacağız. Bunlara paralel olarak yeni ürün Ar-Ge faaliyetleri için yaptığımız planlama ile yeni ürünler ve ürün teknolojilerine odaklanarak rekabette üstünlük sağlamak önceliklerimiz arasında. 
Diğer Haberler“Teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve özellikle kombilerde yapay zeka uygulamalarına geçilmesi tüketicileri de yeni taleplere yönlendiriyor” 17.10.2019
Wilo-Stratos ailesi yüksek verimli ürünlerle büyümeye devam ediyor 17.10.2019
Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 17.10.2019
Immergas RAPAX Serisi Monoblok Sıcak Kullanım Suyu Isı Pompası, dünyayı koruyor 17.10.2019
Fourpoolcrf Plakalı Eşanjörlü Havuz Nem Alma Cihazı 17.10.2019
TORK, tüm dünyada tercih edilmeye devam ediyor 17.10.2019
Sarbuz SBA serisi evaporatörleri ve Chilbox kondenserler 17.10.2019
Rima Isı Sistemleri, yer tipi mega kazan üretimine başladı 17.10.2019
GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: 17.10.2019
Isı Evi ile buhar üretiminde daha verimli ve güvenli kazan daireleri 17.10.2019


© 2019 Tum Haklari Saklidir.