AIOLOS; ilk yatırımı düşük, enerji verimliliği yüksek sistemlerle sektöre adım attı

AIOLOS; ilk yatırımı düşük, enerji verimliliği yüksek sistemlerle sektöre adım attı

25 yıldır iklimlendirme sektöründe çeşitli üst düzey görevleri yerine getiren Ozan Atasoy, kısa bir süre önce 2 Alman ortakla birlikte AILOS AIR İleri Havalandırma Teknolojileri şirketini kurdu. İlk yatırım maliyeti düşük, enerji verimliliği yüksek bir sistem ile hem yurtiçi hem yurtdışı pazarda faaliyet göstermeye başladıklarını belirten AIOLOS AIR Genel Müdürü Ozan Atasoy,“Konforlu, sağlıklı ve enerji verimli sistemleri ekonomik bir şekilde sunma vizyonuyla yola çıktık” dedi.

AIOLOS AIR kısa bir süre önce Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başladı. Nasıl bir süreçten geçtiniz? Hangi alanlarda hizmet vermeye başladınız?

Yaklaşık 8 aylık bir çalışmanın ardından 3 ortak Türkiye’deki faaliyetlerimize başladık. Yola çıkmadan önce ne yapacağımız belli değildi ancak ne istediğimiz belliydi. Hedefimiz; pazarda olmayan yenilikçi ve katma değeri olan bir ürün sunmaktı. Bunu da kendi markamız ile yapmak istiyorduk. Arayışa geçtikten bir süre sonra öncelikli olarak 2 farklı ürün grubumuzu belirledik. Bunlardan biri merkezi olmayan havalandırma ürünleriydi. Bu ürünleri SmartAir ve PleasantAir markalarıyla piyasaya sunuyoruz. Kapalı ortamlarda herhangi bir sistem ya da kanala ihtiyaç duymadan direkt duvara monte edilen ve ısı geri kazanımı yapabilen çok pratik bir ürünle yola çıktık. Yüzde 90 oranında ısı geri kazanımı elde ederek havalandırma ihtiyacını gideren bir ürün.

Bu tarz ürünlerin özellikle Avrupa’da çok büyük bir pazarı var. Genellikle evlerde kullanılan bir ürün. Evlerin iç hava ortam kalitesini korumayı amaçlıyor. Bilindiğin gibi inşaat sektöründeki teknolojilerin gelişmesine paralel olarak artık evlerin dışarıdan taze hava akışı neredeyse kesilmiş durumda. Bu durum enerji verimliliği açısından son derece olumlu fakat havalandırma açısından olumsuz. Bu nedenle insan sağlığını güvence altına almak adına Avrupa’da çeşitli regülasyonlar düzenlenerek bu sistemlerin kullanımı mecburi hale getirildi. Türkiye’deki konutlarında aslında benzer bir durumda olduğunu görüyoruz. Ancak ülkemizde bu tip sistemler yaygın olarak kullanılmıyor. Örneğin; insanlar bir yazlık alıyor ve özenerek dekore ediyor fakat uzun süre kapalı kaldığı için rutubet ve havasızlık sayesinde eşyalarınız veya eviniz zarar görebiliyor. Dolayısıyla özellikle yazlık bölgelerde bir havalandırma sıkıntısı var. Özetle; bu konunun Türkiye’de de bir ihtiyaç haline gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Ancak bilinçlendirme yapılmadığı sürece insanlar böyle bir ihtiyaçları olduğunu hissetmiyor. Bu sebeple biz öncelikle insanların bu konu hakkında bilgilendirmesini ve farkındalık yaratmayı, devamında ise ürünlerimizi tüketicilerle buluşturmayı hedefliyoruz.

Ürünlerimiz nihai tüketiciye yönelik olduğu için tanıtım ve pazarlama konusunda da farklı düşünmek gerekliliğini hissettik. Bu sebeple dağıtım kanalı yapılanmamızda öncelikle bir bayilik teşkilatı üzerinden ilerlemeyi amaçlıyoruz. Bu ürünlerin tanıtımını en iyi yapabileceğini düşündüğümüz insanlar ise mimarlar. Zamanında çok başarılı işler yapıp, emekliye ayrılan birçok mimar ve mühendisimiz mevcut. Onların da hobi olarak, fazla efor sarf etmeden sadece cep telefonlarıyla yürütebilecekleri bir stratejimiz daha mevcut. Bu kişilere dağıtacağımız tanıtım kitleri ile farklı bir pazarlama metodu uygulayacağız. Aynı zamanda bu ürünün nihai tüketiciye ulaşabilmesindeki anahtar kanal olduğunu düşündüğümüz split klima ve kombi bayileri üzerinden ilerleyeceğiz. Böylelikle tüketiciyle birebir iletişimde olan firmalar üzerinden de bu ürünün satışını gerçekleştirmiş olacağız.

Bir işte en fazla kazanç elde edenler genellikle ilk’lerdir. Dolayısıyla kendi iş alanında yeni bir kapı aralamak isteyen ve ürün çeşitliliğini artırmak isteyen tüm firmalara kapımız açık. Bu tarz firmalarla Türkiye genelinde bir bayilik yapısı oluşturuyoruz. Bu anlamda talepleri de değerlendirmeye devam ediyoruz.

SmartAir ve PleasantAir Bireysel Havalandırma ürününüzün çalışma koşullarından ve şeklinden biraz bahseder misiniz? Kullanıcılarına sağladığı avantajlar neler?

Bu ürünlerimizde 16 cm çapında bir boru içerisinde tüm ekipmanlarımız yer alıyor. Bir fan ve filtremiz var. Kendi cihazımız çok sessiz çalışıyor ama dışarıdan gelen sesi engellediğimiz, sesi absorbe eden bir susturucumuz var. En önemli ekipmanımız ise bal peteği görünümünde seramik esaslı, delikli bir malzeme. Bu malzemenin içerisinden havayı geçiriyoruz. 70 saniye boyunca içerdeki havayı dışarıya atıyoruz. Bu seramik malzeme ise bu esnada ısıyı yüzde 90 oranında üzerinde tutuyor. 70 saniye sonra ise dışarıdan aldığımız taze havayı içeriye göndermeye başlıyoruz. Seramik malzeme üzerinde tutulan ısı, böylece odaya geri girmiş oluyor. Bu sayede dışarısı 0, içerisi 21 dereceyken; biz havayı 19 derece olarak içeriye gönderebiliyoruz. Bunu yaparken enerjinizi de yüzde 90 oranında bölerek kullanıyoruz.

Böylelikle yazın ya da kışın evlerimizi havalandırırken enerjimizi de korumuş oluyoruz. Normal şartlarda cam açılıyor. Camı açmak demek; içeriye filtre edilmemiş bir havanın, gürültünün ve tozun girmesi anlamına geliyor. Bir de içerideki havayı soğuttuğumuz için enerji kaybına yol açılıyor. Fakat bu cihaz sayesinde enerji kaybını da büyük oranda engellemiş oluyoruz. Sistemin içindeki fanın çektiği elektrik gücü ise sadece 5 watt. Evlerimizdeki led ampüllerin bile 25-30 watt enerji çektiğini düşünürsek, 5 watt’lık bir güçle bunu gerçekleştiriyor olmamız bence büyük bir başarı. Sistemin harcadığı elektrik çok düşük olduğundan 24 saat çalıştırılabiliyor. Montajı ve bakımı çok kolay. Herhangi bir gerece ihtiyaç duymadan çıkartıp, elektrik süpürgesi ile temizleyebiliyorsunuz. İçerisindeki seramik malzeme bulaşık makinesinde dahi yıkanabiliyor. Çok kullanışlı ve ulaşılabilir bir ekipman. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi cep telefonundan da rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

Bu açıdan hem evlerde hem de yazlıklarda kullanıma çok uygun bir ürün. Fakat aynı zamanda otel odalarında da son derece kullanışlı. Uzun süre kapalı kalan odaların havalandırılmasında çok derece etkin ve ekonomik. Merkezi havalandırmaya göre ilk yatırım maliyeti de daha düşük. Isı geri kazanım sayesinde elde ettiğiniz enerji de karlılığınız oluyor.

Bir diğer uygulama alanımız da hasta yatak odaları. Bilindiği gibi hastanelerde bir havalandırma var ama çok etkin olmadığını gözlemliyoruz. Hastaneye birini ziyarete gittiğimizde bile ilk yaptığımız şey; camı açmak oluyor. Cam açılınca ise klima sistemi iptal oluyor. Bu sebeple hastanelerde de bu sistem rahatlıkla uygulanabilir. Burada en önemli şey; filtrasyondur. Bu ürünü hastanelere PM 2,5 sınıfında bir filtre ile beraber sunuyoruz. Böylece cam açılmadan daha ekonomik şekilde hasta odaları havalandırılabiliyor.

AILOS AIR İleri Havalandırma Teknolojileri’nin ihracat ve iç pazar alanındaki yol haritası nasıl olacak?

Bireysel havalandırma ürünlerimiz olan SmartAir ve PleasantAir ürünlerimizi kendi markamızla OEM olarak Almanya’da ürettiriyoruz. Çünkü bu sistemlerin kullanıldığı pazar, orada çok gelişmiş durumda. Çok güçlü üreticiler var. Bunlardan biri ile de anlaşma sağladık. Aslına bakarsanız; kendi markanızla üretim yaptırmak çok kolay bir şey değil. Birtakım teminatları sağlamanız gerekiyor. Ancak kendi markamızla ürettirmemizin bize sağladığı en önemli avantaj; Almanya dahil tüm dünyada bu ürünün satış ve pazarlamasını yapabiliyor oluşumuz. Bu anlamda Almanya’daki şirketimiz de şu anda kuruluş aşamasında. Doğu Avrupa’da Polonya’da kendi şirketimizi kuruyoruz. Buna ek olarak Uzakdoğu’da da AIOLOS Asya Pasifik olarak bir yapılanma içerisindeyiz. O bölgelerde de hem Almanya’da ürettirdiğimiz hem de Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin satışını yapacağız.

Türkiye’de de hangi ürünleri, nerede üreteceksiniz?

Merkezi sistemlerle ilgili ürünlerimizi Türkiye’de İzmir’de üretiyoruz. Ancak tıpkı Almanya’da olduğu gibi Türkiye’deki üretim de yine bir ortaklık anlaşması üzerinden ilerliyor.  Türkiye’deki üretim ortağımız ise sektörün yıllardır bilinen ve güvenilen markası olan Venco. Türkiye’de ürettiğimiz ürünleri de yine aynı network içerisinde global ölçekte satış ve dağıtımını yapıyor olacağız.

Venco ile yaptığınız işbirliğine ilişkin biraz daha detay verir misiniz? Türkiye’de işbirliği yaptığınız başka firma var mı?

Venco’nun yönetimiyle olan dostluğumuz çok eskiye dayanıyor. Bizim de kuruluş aşamasında aradığımız en önemli değer; güven olduğu için Venco ile bir işbirliği içerisinde olmaya karar verdik. Venco, çok iyi organize olmuş bir üretici firma. Kendi alanlarında çok başarılı. Böyle bir dönemde onların Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki fabrikalarında üretim yapmanın bize büyük kolaylık sağlayacağını düşündük. Bizim için ayırdıkları bir alan var. Üretim tarafında bizim markamızla sadece bize üretim yapacaklar. Venco bize üretim ile ilgili tasarım tarafında da destek oluyor. Dolayısıyla birbirimizi çok iyi tamamladığımız bir işbirliği oldu. Siparişlerimizi almaya başladık. Umarım planladığımız şekilde ilerleriz.

Belimo firmasıyla da otomasyon konusunda bir işbirliği yaptık. Bu sayede bizim cihazlarımızı kullanan müşterilerimiz ürünlerini cep telefonları üzerinden kontrol edebilecek. Bu uygulamanın aslında dünyada bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Uzaktan izleme otomasyonumuz için IOT alt yapısı hazır durumda. Bütün veriler, Cloud (Bulut) Sistemi üzerinden erişilebilir durumda olacak. Bu ürünümüz, yüksek enerji verimliliğine sahip iddialı bir ürün. Müşterilerimizi ikna etmek ve kafalarındaki soru işaretlerini giderebilmek için büyük bir fırsat oldu.

Endirekt evaporatif soğutma ürününüzün detaylarından ve bilindik evaporasyondan farkından söz eder misiniz?

Merkezi sistem  ürünümüz ise endirekt evaporatif soğutma. Bu aslında yeni bir teknoloji değil. Özellikle Amerika’da ve Almanya’da çok yaygın. Türkiye’de de data center uygulamalarında benzer bir şey yapılıyor. Merkezi santrallerde ısı geri kazanım sistemi artık çok yaygın olarak kullanılıyor. Endirekt evaporatif soğutmanın içerisinde de bir ısı geri kazanım sistemi var. Evaporatif soğutma aslında oldukça yaygın olarak kullanılan bir sistem. En basit anlatımla, 1 litre suyu buharlaştırmak için 540 kcal ısı verilmesi lazım. Biz bunu bir hava akımının içerisinde buharlaştırıyoruz. Buharlaşırken hava akımından havanın ısısını çekiyor ve bir soğutma gerçekleştiriyor. Aynı evaporasyon, klima cihazlarında expansion valve ile de yapılıyor. Baktığınızda prensip aynı fakat biz soğutucu akışkan olarak suyu kullanıyoruz. Biz bu prensipten faydalanarak içeriye verdiğimiz hava üzerinde değil, dışarıya attığımız hava üzerinde, bir eşanjörün içerisinde bu işlemi yapıyoruz. İçeriye verdiğimiz havada konforu bozmuyoruz. Ancak evaporasyonun enerjisinden de maksimum oranda faydalanıyoruz. Böylece çok yüksek verimli bir soğutma yapmış oluyoruz.

Örnek vermek gerekirse; 35 derece dış hava, 24 derece iç havayken bir ısı geri kazanım cihazıyla en fazla 27 dereceye kadar soğutma yapabilirsiniz. Endirekt evaporatif soğutma sisteminde ise iç havanın sahip olduğu sıcaklık değerinin bile altına inerek 22 dereceye kadar soğutma yapabiliyorsunuz. İlave bir mekanik soğutma ihtiyacınız olduğunda, cihaza akuple ettiğimiz bir kompresör sistemiyle daha düşük sıcaklıkları da elde edebiliyoruz. Bu sayede 1 Kwatt elektrik enerjisiyle, 9 KW değerine kadar soğutma elde edebiliyoruz. Bu çok yüksek bir değer. Endüstriyel binalarda; özellikle fabrikalarda mevcut sisteme alternatif olarak kullanılabiliyor. Örneğin; ısı geri kazanımlı bir klima santrali yerine sistem değiştirilmeden kullanılabilir. DX veya rooftop klima cihazı yerine de endirekt evaporatif soğutma kullanılabilir. Özetle; taze hava ihtiyacı olan her yere çok verimli olan bu cihazı uygulamamız mümkün. 
Diğer Haberler“Teknolojinin hayatın her alanına girmesi ve özellikle kombilerde yapay zeka uygulamalarına geçilmesi tüketicileri de yeni taleplere yönlendiriyor” 17.10.2019
Wilo-Stratos ailesi yüksek verimli ürünlerle büyümeye devam ediyor 17.10.2019
Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 17.10.2019
Immergas RAPAX Serisi Monoblok Sıcak Kullanım Suyu Isı Pompası, dünyayı koruyor 17.10.2019
Fourpoolcrf Plakalı Eşanjörlü Havuz Nem Alma Cihazı 17.10.2019
TORK, tüm dünyada tercih edilmeye devam ediyor 17.10.2019
Sarbuz SBA serisi evaporatörleri ve Chilbox kondenserler 17.10.2019
Rima Isı Sistemleri, yer tipi mega kazan üretimine başladı 17.10.2019
GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: 17.10.2019
Isı Evi ile buhar üretiminde daha verimli ve güvenli kazan daireleri 17.10.2019


© 2019 Tum Haklari Saklidir.