Doğru ısı yalıtımıyla yazın evinizi ve cebinizi serin tutun

 

Yaz mevsimi yaklaştıkça sıcaklar günlük hayatımız için zorlayıcı bir noktaya gelmeye başlıyor.Bu durum, insanların ev ve iş yerlerinde serin kalmak için çözüm arayışına girmelerini teşvik ediyor.Günümüzde klima ve vantilatörlerin tükettiği yüksek enerji hem maliyet hem de enerji verimliliği açısından artık bir seçenek olmaktan çıkıyor. Evlerde enerji verimliliği ve sağlıklı bir şekilde yaşamanın yolu doğru ısı yalıtımından geçiyor.

 

Küresel ısınmanın etkisiyle birlikte mevsimlerde ciddi değişiklikler görüyoruz. Günlerimizin mevsim normallerinin dışında geçiyor olması ve her yıl yeni rekorlar kıran yaz sıcakları hayatımızı zorlaştırıyor. Bunun önüne geçmek için evlerde ve iş yerlerinde kullanılan klima ve vantilatörler ciddi bir enerji tüketimi yaratırken, elektrik maliyetleri açısından da sorunları beraberinde getiriyor.  Bu durumun önüne geçmenin en kolay ve sağlıklı yolu olarak iyi bir ısı yalıtımı öne çıkıyor.

İyi bir yalıtım ısı akışını yüzde 70 oranında azaltıyor

İyi bir ısı yalıtımı, kışın evden dışarı, yazın ise dışarıdan içeriye olan ısı akışını yüzde 70’e kadar azaltıyor ve enerji tüketimini düşürüyor. Isıtma ve soğutma sistemleri için enerjiye bağımlı olmayan kaynakları tercih etmek günümüzde en değerli yollardan birisi olarak kabul ediliyor. Isı yalıtımı, ısı transferini önleyerek, özellikle kavurucu yaz sıcaklarında yaşam alanlarımızın daha serin kalmasını sağlayarak, sıcak noktaları ve soğuk hava akımlarını ortadan kaldırıyor. Bu eşit sıcaklık dağılımı genel konforu artırarak özellikle yazın evlerin ideal sıcaklıkta tutulmasına katkı sağlıyor.

 

“Ülke ekonomisine enerji verimliliği ve ihracatla katkı sunuyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “İyi yalıtılmış bir ev, dış ortam ısısının yaşam alanlarınıza sızmasını önleyen bir bariyer görevi görüyor. Bu da aşırı klima ihtiyacını azaltarak enerji tüketimini azaltıyor. Bu durum, elektrik faturalarımızda önemli bir düşüşü görmeyi sağlıyor. Yani günümüzde enerji verimliliğinin sağlanmasında en önemli katkıların başında bilinçli tüketimin yanı sıra ısı yalıtımı geliyor. Bugün şehirler enerji tüketiminin yüzde 80’inden ve karbon emisyonlarının yüzde 75’inden sorumlu durumda. Şehirlerin büyümeye devam etmesiyle birlikte, bugün yüzde 55 olan dünya nüfusunun yüzde 68’inin 2050 yılına kadar kentsel alanlarda yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu durumun enerji tüketimini artıracağına kesin gözüyle bakılıyor. Ülkemiz yalnızca bina yalıtımıyla güncel fiyatlarla yıllık 15 milyar dolar enerji tasarrufu yapabilir. Bunun farkında olan birçok gelişmiş ülke ısı yalıtımına yaptığı yatırımı her geçen gün artırıyor. Bugün tüm dünyada pazar 100 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşmış durumda. ODE Yalıtım olarak Türkiye’nin yalıtım malzemeleri ihracatının yüzde 16’sını üstlenerek, ülke ekonomisine hem enerji verimliliği hem de ihracatla katkı sunmaya devam ediyoruz.

 

 

 

Önceki İçerikMitsubishi Electric Türkiye, işletmeleri geleceğe taşıyan teknolojilerini “Endüstrinin Geleceği için Robotik ve Otomasyon Çözümleri Sempozyumu”nda sergiledi
Sonraki İçerikRota Klima, Midea İşbirliği ile Fark Yaratmaya Devam Ediyor