Levent TAŞKIN
Rota Klima A.Ş.
YK Üyesi/ Yönetim Danışmanı

“İleri teknoloji ürünlerimiz ile çevre dostu iklimlendirme çözümleri sunuyoruz”

ROTA CLIMATE, yurt dışından dünyanın en büyük klima üreticisine ürünlerini tasarlatıp, konutlar ve ticari binalar için enerji verimli, yüksek teknoloji ile üretilen klimalarını Türkiye pazarına sunan bir iklimlendirme firmasıdır. Şirket merkezi Mersin’de olup, İzmir, Antalya, Güneydoğu Anadolu’daki satış ekipleri ve İstanbul bölge satış ofisi ile Türkiye’nin her bölgesine yetkili satıcıları ve yetkili servisleri ile hizmet vermektedir.

 

Ürünlerimiz konut ve ticari binalara yönelik klima cihazlarıdır. Split klimalar, multi tip klimalar, salon tipi klimalar, kaset tipi klimalar, kanallı klimalar, mini VRF klimalar ile sektörün ihtiyaç duyduğu bütün klima modelleriyle ve çok geniş kapasitedeki ürünlerle hizmet veren sayılı firmalar arasındayız.

 

Şu anda ROTA markalı ürünlerimiz için tüm Türkiye’ye yayılmayı başararak toplam 150 adet yetkili satıcı ve 200 adet yetkili servis ile konut ve ticari binalara her kapasitede geniş ürün yelpazesi ile hizmet veren bir yapıya sahibiz. Bununla birlikte Ortadoğu ve Afrika pazarlarına ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz.

Yıllık cirosunun %5’ni AR&GE’ye ayıran, Avrupa ve Asya’daki yönetmeliklere göre sürekli yeni ürün geliştiren, robotlarla el değmeden üretim yapan, enerji verimliliği ile çevreye duyarlı ürünlerde birçok patente sahip olan dünyanın en büyük VRF ve Dünya’nın ikinci büyük klima üreticisinde klimalarımızı ürettirmenin en büyük nedeni, yeniliğe, teknolojiye ve AR&GE’ye verdiğimiz önemdir. Bu şekilde hem en yeni teknolojileri, en verimli cihazları ve en çevreci ürünleri dünya ile aynı anda ülkemize getirerek önemli bir misyon üstleniyoruz.

 

ROTA CLİMATE olarak rakiplerimizden en büyük farkımız en çevreci ve en yeni teknolojileri Türkiye pazarına ilk sunan firmalardan olmamızdır. Çevreci, yeni nesil ve enerji verimliliği sağlayan R32 gazlı klimaları Avrupa ile aynı anda pazara sunduk.

 

İnverter split klimalarımız 25dB ultra sessizdir. Wi-fi ile kontrol özelliği ile uzaktan kumanda imkanı sağlar. A++ ve A+++ enerji etiketi seviyesi ile çok az enerji harcar. Ayrıca 3D üfleme özelliği ile hem yatay hem dikey olarak en geniş açıda üfleme özelliği vardır. Klimalarımız kendini temizleme özelliği ile küf ve mantardan korur, ekstra hijyen sağlar.

 

ROTA Ticari klimalarımız rakiplerden farklı olarak 60.000 BTU kapasitelere kadar olan tüm modellerde 220 volt elektrik ile çalışma özelliğine sahiptir. Bu özellik ile eski binalarda kullanılma avantajı sunar, ayrıca montaj maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

 

Multi tip klimalarımızda bir dış üniteye 5 farklı tip (split, kaset, kanal gibi farklı tipler) klima bağlama özelliği mevcuttur.

 

Salon tipi klimalarımızda kolay montaj, şıklık ve 48.000 BTU ‘ya kadar geniş kapasitelerde ürün sunabiliyoruz.

 

Mini VRF ürünlerimizde bir dış üniteye 9 farklı tipte iç ünite bağlanma özelliği ile her binada verimlive esnek çözümler sunabiliyoruz.

 

Gelecekte trendler hem kullanılacak gaz tipi hem karbon ayak izi açısından yenilikleri içermektedir. Ayrıca ısı pompası çok daha önemli ve teşvikle kullanımı cazip hale gelecektir.

 

Avrupa Komisyonu kararına göre AB ülkeleri 2030 yılına karbon emisyonunu en az %55 oranında azaltmak zorundalar. Bunun dışında ısı pompaları, güneşten elektrik enerjisi üreten fotovoltaik sistemleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ısıtma ve soğutma cihazları ile elektrik enerjisi üreten sistemlerin Avrupa’da 2030 yılından sonra zorunlu kullanım haline geliyor. Fosil yakıtlardan uzaklaşan bir Avrupa onun yerine hidrojen ile çalışan cihazları konumlamaya çalışıyor. Yenilenebilir enerji sistemleriyle paket tip çalışan soğutma cihazları öne çıkmış durumda.

 

Dünyada sürdürülebilirlik açısından en önemli konulardan birisi de ‘’Karbon Piyasası’’nın oluşmasıdır. Küresel karbon piyasası 150 milyar doları geçmiş durumdadır. Bu nedenle üreticiler karbon salınımını azaltan yenilenebilir enerji ağırlıklı üretim yöntemlerini; robotlarla tam otomasyonlu teknolojileri ve geri dönüşümden kazanılan hammaddelerin kullanımını üretimlerinde öne çıkarmaktadır. Bu şekilde daha az yeni hammadde ve daha az enerji kullanarak karbon ayak izini düşüren tedarikçimizin hedeflerine ortak oluyoruz.

 

Biz de tedarikçimizle birlikte hem ısı pompasını hem de R290 gazlı ürünleri ilk etapta ülkemizde pazara sunacağız.

 

Enerjinin elde edilmesi ve ülkelerin giderek artan enerji maliyetleriyle baş etmesi her gün zorlaşmaktadır. Sürekli yeni enerji kaynakları ile enerji elde edilmeye çalışılmakta ve bu konuda teşvikler verilmektedir. Ancak enerjiyi elde etmekten çok enerjiyi elde tutmaya, diğer bir deyişle enerjiyi tasarruf etmeye odaklanmak daha doğru bir çözümdür. Enerji verimli ürünler kullanmak, yalıtıma önem vermek, yenilenebilir enerjilerin kullanımını teşvik etmek, binalarda otomasyon ve enerji akışını yönetmek, merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerini atık ısıyı kullanarak şehirlerimizde projelendirmek gibi birçok öncelikli konuları ülkemizin enerji politikası haline getirmeliyiz.

İklimlendirme sektöründe hem devletin hem de üreticilerin enerji verimli ürünler kullanmasına, çevreyi koruyan ürünlere odaklanmasına dair öncelikli kararların alınmasına öncelik verilmelidir. Enerjinin elde edilmesi ve maliyeti yükseldikçe hem çevremiz hem de kullanıcılar için enerjiyi az tüketen ürünler her zaman tercih edilecektir. Devletin teşvik sistemlerini daha cazip ve daha etkin hale getirmesini beklemekteyiz.

 

Önceki İçerik“Yenilikçi çözümlerimiz ile sektördeki değişime ayak uyduruyoruz”
Sonraki İçerik“Hem bütçesel hem çevresel olarak enerji verimliliğine katkı sağlıyoruz”